Strona GłównaBanki centralneAustria i jej obawy o rezerwy złota w Banku Anglii

Ostatni raport zamieszczony w Austrian Court of Audit dotyczący przechowywania złota w Banku Anglii zawiera wyniki audytu i dość ostrą krytykę na ten temat:

Na koniec 2013 r. Bank Centralny Austrii przechowywał 82% swoich zasobów złota jako depozyt w Banku Anglii, pomimo ryzyka związanego z dużą koncentracji, a obecna koncepcja depozytowa nie przewidywała żadnych środków w celu zredukowania tego ryzyka. Dodatkowo, kontrakt depozytowy złota na deponowanie kruszcu w Anglii zawierał pewne braki. Dodatkowo w nawiązaniu do rezerw złota przechowywanych poza granicami kraju, odnotowano brak przeprowadzania audytu przez krajowe organizacje rewidencyjne?

Austriacki Trybunał Obrachunkowy wyraził wielką obawę odnośnie nieproporcjonalnej wielkości oficjalnych rezerw złota (229,6 ton) składowanych w Banku Anglii, co może stanowić sygnał wprowadzający dla rozpoczęcia procesu repatriacji złota, podobnie jak uczynili to Niemcy.

Do 2013 r. Bank Centralny Austrii nie miał ani odpowiednich praw audytorskich, ani dostępu do własnych zasobów złota znajdujących się w Banku Anglii. Członek zarządu Bundesbank Carl-Ludwig Thiele powiedział w 2011 r.: Jesteśmy w trakcie negocjacji z partnerskimi bankami centralnymi, między innymi z bankiem rezerw federalnych FED Nowy York w celu zwiększenia praw audytorskich. Wynika z tego, że do 2013 r. zagraniczne banki centralne nie miały w ogóle praw do audytu własnych zasobów złota znajdujących się w Banku Anglii, bądź w Banku Rezerw Federalnych Nowego Jorku.

Dopiero w maju 2014 r., po raz pierwszy przedstawiciele Austriackiego Biura Kontroli przyjechali do Londynu w celu zweryfikowania austriackich zasobów kruszcu znajdujących się w skarbcu Banku Anglii.

16 stycznia 2013 r. niemiecki Bundesbank ogłosił plan repatriacji złota, a dzień później Austriacki Bank Centralny zdecydował przyjąć środki…w zakresie zarządzania złotem…które miałyby zmniejszyć ryzyko utraty zasobów należących do Austriackiego Banku Centralnego. Repatriacja złota bywa zatem zaraźliwa.

Kiedy w 2013 r. Niemcy otrzymały pierwszą złotą sztabę ze Stanów Zjednoczonych, duński bank centralny zaskoczył świat 21listopada 2014 r. ogłaszając repatriację 122,5 ton złota z Nowego Jorku. Również belgijski bank centralny zapowiedział 5 grudnia 2014 r., że rozpatruje repatriację swoich rezerw, za czym poszli i Austriacy. Magazyn Der Standard donosił:

Trybunał Audytorów w Austrii w swojej ostatniej rewizji Austriackiego Banku Centralnego przyjął koncept przechowywania złota, w którym dostarcza różne rekomendacje. Jeden z punktów mówi: Z powodu ryzyka związanego z dużą koncentracją złota w Banku Anglii zaleca się, aby oszacować wszystkie możliwości alokacji kruszcu w innych lokalizacjach.

Austria posiada 280 ton rezerw złota, z czego tylko 7%procent składuje się w Wiedniu. Pozostałe 80 procent znajduje się w Londynie, a 3 procent w Szwajcarii.

W latach od 2009 do 2013 ilość pożyczonego złota przez Bank Austrii spadła ze 116,451 ton do 23,887 (spadek o 79,49 procent). Niefizyczne, czyli czysto księgowe/papierowe rezerwy złotego kruszcu zaksięgowane na kontach austriackiego banku centralnego również spadły z 156,589 ton do 61,671 (spadek o 60,62 procent). Austria zmierza zatem do redukcji zadłużenia i do posiadania całkowicie fizycznie alokowanego złota.

Co ciekawe na rachunkach banku Austrii znajdują się 33 tony złotych monet według stanu na 2013 rok.

Termin niealokowanego lub niefizycznego złota oznacza, że posiadacz rachunku zaciąga pożyczkę w złocie, nie będąc w posiadaniu fizycznych zasobów tego kruszcu.

Polityka alokacyjna Austrii jest głównym powodem tego, że całkowita liczba niealokowanego złota w strefie euro spadła z 232 ton w 2013 r. do 183 ton w 2014 r. Przyczyniła się do tego również Malta i Francja, które redukowały rezerwy w złocie niealokowanym.

Według Reutersa, w strefie euro nastąpił wzrost zasobów złota o 7437 ton, do 10792 ton w styczniu 2015 r. Być może miało to związek z przystąpieniem Litwy do strefy euro 1 stycznia 2015 r., choć sama Litwa posiada jedynie 5,8 ton złota (w pełni alokowanego).

Obecnie w pełni alokowane zasoby złota posiadają: Niemcy, Estonia, Irlandia, Grecja, Włochy, Cypr, Łotwa, Luxemburg, Holandia, Słowacja oraz Finlandia.

Zobacz też:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).
Piotr Kowalski

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: office(m@łpa)goldco.pl zamiast (m@łpa) wpisz @
e-mail Piotr Kowalski: piotr.kowalski(m@łpa)goldco.pl zamiast (m@łpa) wpisz @
Goldco S.A.: ul. Rynek 7, 50-106 Wrocław
Goldco S.A. Biuro Obsługi Klienta: ul. Tarnogajska 11, 50-512 Wrocław

Tags: , , , ,

Zostaw Odpowiedź