Strona GłównaZłoto monetarneCo ze złotem w końcówce 2023 r.

Interpretacja trendu w ujęciu rocznym i dłuższym:

Od października 2022 roku złoto i srebro jest w trendzie wzrostowym na interwale tygodniowym, a więc jest to trend wzrostowy liczony w miesiącach i jeszcze co najmniej przez kilka miesięcy pozostanie w tym trendzie wzrostowym. W związku z tym logika handlu nakazuje, aby korekty wykorzystywać do skupowania metalu.

Interpretacja trendu w ujęciu miesięcznym:

W końcówce listopada mieliśmy rozliczenie kontraktów terminowych na złoto i srebro na jednej z największych giełd, czyli na CME w USA. Zachowanie się ceny złota i srebra wskazywało, że sytuacja na rynku metali zaskoczyła niejednego spekulanta i książka zleceń wskazywała, że przed rozliczeniem listopadowych kontraktów zamykali w popłochu krótki pozycje dające niesamowite paliwo do wzrostu cen. Po otwarciu pierwszej grudniowej poweekendowej azjatyckiej sesji nastąpił shortsqueeze, bardzo rzadko widziany na rynku metali szlachetnych. To znaczy w sytuacji gdy średnia dzienna zmiana ceny na złocie wynosi 1%, to po otwarciu rynku azjatyckiego cena wzrosła o 4%, a potem spadła o 5%. Sytuację taką nazywam wyczyszczeniem rynku. Po takiej sytuacji nie ma już dalszego paliwa do wzrostów, a rynek musi zrobić korektę spadkową, aby znów takie paliwo zostało dostarczone do układu książki zleceń na rynku.

zloto-szczyt-wyczyszczenie-rynku

Wykres ceny złota w USD. Wybicie szczytu i powrót w zakresie dziennej zmiany cen znacznie przekraczającej średnią zmianę ceny. Oznaka wyczyszczenia rynku z paliwa wzrostowego i wejście w korektę. Wykres dzięki Tradingview.com

Co dalej? Kiedy dno korekty?

Cykliczność struktur czasowych wskazuje, że dołek korekty może wydarzyć się w drugiej połowie grudnia 2023, dlatego należy obserwować wykres, gdy cena w krótkim czasie najpierw się wyraźnie obsunie, a potem równie szybko wróci do poziomów sprzed obsunięcia, a następnie zacznie pokazywać siłę, wówczas będzie oznaka zakończenia korekty i okazja do kupna, czyli wejścia w długie pozycje lub powiększenie istniejących długich pozycji. Bardzo dobrą wskazówką do kondycji rynku są ceny akcji spółek wydobywających złoto lub srebro. Ostatnio spółki te zaczęły świecić względną siłą. Kondycje tego sektora można również wykorzystać do diagnozowania końca korekty. Jednym z ETFów grupujących akcje spółek wydobywających srebro jest etf z tickerem SIL. Po ostatnim rajdzie, powinien on wraz z realizacją korekty spadkowej na złocie i srebrze, zejść do poziomu 25,60$ – 24,80$. Jeżeli po takim wyraźnym zejściu cen spółek wydobywczych, zaczną pojawiać się ponownie oznaki wzrostów zarówno złota i srebra jak i równolegle spółek wydobywczych, to może stanowić to dodatkowe sygnał potwierdzający rozpoczęcie nowej fali wzrostowej. Wykres cen złota i srebra, a także analiza cykli czasu wskazują na to, że to co w 2024 roku pod kątem wzrostu zrobi cena złota, srebra i spółek wydobywczych zaskoczy wielu uczestników rynku.

Wykres cen ETFu grupującego spółki wydobywające srebro. Wykres dzięki Tradingview.com

Treść tego wpisu, to podsumowanie najważniejszych informacji i ma służyć jako podsumowanie informacji zawartych już w cenach na rynku. NIE jest to porada inwestycyjna, autor NIE jest doradcą inwestycyjnym w myśl rozumienia polskich przepisów i nie może doradzać w zakresie inwestycji kapitałowych. Każdy musi podejmować decyzję samodzielnie, a każda decyzja finansowa obarczona jest ryzykiem straty pieniędzy.

korzysci-z-zakupow-w-Goldco

Data publikacji 6.12.2023 r.

Piotr Kowalski GCO Spółka z o.o.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Gco Spółka z o.o.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Zostaw Odpowiedź