Strona GłównaMennicaMennica złota Perth Mint Australia

Perth Mint to największy i jedyny tego typu rafiner złota w Australii. Siedzibę ma w Perth niedaleko lotniska Perth Airport.

PerthMint-siedziba2Mennicę Perth Mint otwarto w 1899 roku w odpowiedzi na dużą podaż australijskiego złota wydobywanego ze złóż Coolgardie i Kalgoorlie. Utworzenie mennicy Perth Mint zawdzięcza się w dużej mierze ówczesnemu premierowi zachodniej Australii, który dostrzegając potencjał i szanse związane z australijskim złotem silnie lobbował rząd brytyjski w celu utworzenia mennicy w Perth.

Kamień węgielny pod mennicę Perth Mint ułożono w 1896 roku. Projekt siedziby wykonał George Temple Poole. A powstały budynek mennicy Perth uznaje się za najpiękniejszy kolonialny budynek Australii.

Mennica Perth była trzecim z kolei australijskim oddziałem brytyjskiej mennicy Britain’s Royal Mint. Pozostałe dwa oddziały mennicy brytyjskiej działały w Sydney i Melbourne. Aktualnie Sydney Mint i Melbourne Mint nie funkcjonują.

Górnicy, którzy przybyli do Zachodniej Australii z całego świata deponowali zgromadzone złoto w mennicy Perth Mint, która później wytwarzała z kruszcu złote monety. W latach 1899-1931 mennica Perth Mint wybiła 106 mln złotych suwerenów australijskich i 735 tys. złotych półsuwerenów.

Mennica Perth Mint musiała zaprzestać bicia złotych monet po tym jak Wielka Brytania zakończyła funkcjonowanie standardu złota w 1931 roku. Mimo to rafineria Perth Mint nadal wykorzystywała w pełni swe moce produkcyjne wykonując złote sztaby bulionowe.

Przerwa w biciu monet nie trwała jednak długo. Wkrótce obciążone wojną kraje Europy zachodniej zlecały australijskiej mennicy produkcje miedzianych monet. Wytwarzano również drobny bulion w postaci pensów.

W 1957 roku mennica Perth Mint wykonała najczystszą sztabkę złota w historii. Jej  próba wynosiła równe 999,999 części złota na 1000.

Mennica Perth Mint pozostawała pod brytyjską jurysdykcją do 1970 roku. Wówczas przekazano akt własności rządowi Australii. Nowe kierunki rozwoju dla mennicy Perth Mint określono w 1987 roku wraz z utworzeniem rządowej spółki Gold Corporation. Od tego momentu mennica Perth odpowiada za rafinacje i bicie monet ze złota, srebra, platyny i palladu, które mają status legalnego środka płatniczego w Australii.

W 1987 roku mennica Perth wprowadziła na rynek inwestycyjny nową złotą monetę bulionową Australian Nugget (Australijski Samorodek). W pierwszym dniu sprzedano 155 tys. uncji złotych samorodków bulionowych o równowartości 103 mln dolarów. W kolejnych latach zmieniono nazwę tej monety na Australian Kangaroo (Australijski Kangur).

W 2003 roku mennica Perth Mint otworzyła w Perth salon numizmatyczny o powierzchni 8400 metrów kwadratowych świętując swą ponad 100 letnią tradycję.

Aktualnie mennica Perth Mint należy do Gold Corporation spółki w 100% zależnej od rządu Australii. Gold Corporation ma dwie spółki zależne GoldCorp Australia i Western Australia Mint, która to oficjalnie jest akcjonariuszem Perth Mint.

Mennica Perth Mint specjalizuje się w rafinacji metali szlachetnych, wytwarzaniu złotych sztabek metodą odlewania i bicia, produkcji półproduktów przemysłowych oraz biciu monet z metali szlachetnych.

W przeszłości Perth Mint współpracowała z trzema australijskimi rafinerami złota działając pod marką AGR Matthey. Jednak w 2010 roku współpraca uległa zakończeniu, mennica Perth Mint wróciła pod skrzydła rządowej spółki Gold Corporation i aktualnie działa pod oficjalną marką The Perth Mint.

Akredytacje Perth Mint:

  • Od 1974 roku CME Group (giełda metali COMEX)
  • Od 1990 roku Tokyo Commodity Exchange
  • Od 2005 roku Dubai Multi Commodities Centre
  • Od 2010 roku London Bullion Market Association (LBMA)

Sztabki złota z mennicy Perth Mint były akceptowane przez LBMA w dostawach London Good Delivery już od 1928 roku. Jednak wtedy występowały one pod inną nazwą mennicy, która działała w latach:

  • 1928-1970 pod marką Royal Mint Perth Branch
  • 1970-1990 pod marką The Perth Mint
  • 1990-1998 pod marką Australian Gold Refiners
  • 1998-2002 pod marką AGR Joint Venture
  • 2003-2010 pod marką AGR Matthey
  • od 2010 roku pod marką The Perth Mint

Mennica Perth Mint wykonuje złote sztabki odlewane w 13 kategoriach wagowych i sztabki bite w 7 kategoriach wagowych. Ponadto specjalizuje się złotych monetach bulionowych z Australijskim Kangurem na czele.

PerthMint-sztabka-zlota-1000gram

Perth Mint sztabka złota 1000 gram

PerthMint-sztabka-zlota-10uncji

Perth Mint sztabka złota 10 uncji

Perth Mint od 2010 roku na największych sztabkach 400 uncjowych stosuje prostokątny stempel menniczy.

PerthMint-stempel-menniczy-1000gramNa sztabkach o wadze 50 uncji i mniejszej stosowany jest okrągły stempel menniczy.

PerthMint-stempel-menniczyMennica Perth Mint to jedna niewielu mennic na świecie o tak bogatej i długiej historii. Wykonując sztabkę znaną, jako sześć dziewiątek, czyli próby 999,999, Perth Mint zasłynęła, jako mennica utrzymująca najwyższe standardy rafinacji złota, które potwierdzała począwszy od 1928 roku akceptacja 400 uncjowych sztabek złota. Sztabki złota z Perth Mint uchodzą za jedne z najpiękniejszych. Awers sztabek zdobiony jest dwutonowym stemplem menniczym wybijanym na charakterystycznej dla sztabek Perth teksturze złota. Natomiast rewers sztabek zdobiony jest wizerunkami kangurów będących narodowym symbolem Australii.

PerthMint-specyfikacja-sztabek-zlota

Specyfikacja sztabek złota Perth Mint

Podobny temat poruszyliśmy w:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski GCO Spółka z o.o.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Gco Spółka z o.o.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , , , , , ,

Zostaw Odpowiedź