Strona GłównaZłote monetyZłoty Australijski Kangur i Złota Australijska Seria Księżycowa, czyli złote monety bulionowo kolekcjonerskie

Mennica Perth Mint rozpoczęła działalność w 1899 roku w odpowiedzi na dużą podaż australijskiego złota wydobywanego ze złóż Coolgardie i Kalgoorlie. Utworzenie mennicy Perth Mint zawdzięcza się w dużej mierze ówczesnemu premierowi zachodniej Australii, który dostrzegając potencjał i szanse związane z australijskim złotem silnie lobbował rząd brytyjski w celu utworzenia mennicy w Perth.

PerthMint-siedziba2Pierwsza złota moneta z Perth to Brytyjski Suweren

Pierwszą złotą monetę bulionową wyprodukowaną przez Mennicę Perth był Brytyjski Suweren z 1899 roku. Przez kolejne 32 lata do roku 1931 mennica wyemitowała 106 milionów Suwerenów i około 735 tysięcy półsuwerenów. Wszystkie z oznaczeniem menniczym “P” charakterystycznym dla mennicy Perth Mint.

Zloto-do-Perth-Mint-1920-rok

Dostawa do Perth Mint nisko cechowanych sztab złota w celu ich rafinacji. 1920 rok. Źródło: Perth Mint

W latach 1940 – 1963 Mennica Perth wyemitowała 1547 milionów monet obiegowych. Po okresie tym, mennica Perth zmniejszała wielkości emisji monet, by w 1984 roku wybić ostatnią monetę obiegową.

W czerwcu 1970 roku, po 71 latach pełnej kontroli przez brytyjską mennicę królewską The Royal Mint, udziały w Mennicy Perth na mocy The Perth Mint Act zostały przetransferowane do Rządy Zachodniej Australii.

W 1984 roku zgodnie z Gold Corporation Act 1987 utworzono spółkę Gold Corporation, jako autonomiczną instytucję odpowiedzialną za mennicę The Perth Mint, która uzyskała autoryzację Departamentu Skarbu Rządu Australii na emisję złotych monet bulionowych.

PerthMint-produkcjaMonety bulionowo kolekcjonerskie – próba 9999. uszlachetniona niepowtarzalnym rewersem

Monety bulionowe australijskiej mennicy Perth Mint zalicza się do Bulionowych Monet Kolekcjonerskich, ponieważ ich rewers zmienia się każdego roku (z wyjątkiem monety 1 kilogramowej), a ich maksymalną wielkość emisji określa się na początku każdego roku.

Australijski Kangur i Seria Księżycowa legalnymi środkami płatniczymi

Australijskie monety bulionowe emitowane są, jako legalne środki płatnicze na mocy ustawy The Australian Currency Act z 1965 roku. Każdy rozmiar monety ma swój nominał wyrażony w dolarze australijskim.

Legalne-srodki-platnicze-Zloty-Kangur-i-Seria-Ksiezycowa

waga-i-nominal-australijskich-zlotych-monet-bulionowych

Przyporządkowanie nominałów do wagi złotych australijskich monet bulionowych. Źródło: Perth Mint

Kategorie wagowe australijskich złotych monet bulionowych

Złote monety Australijski Kangur występują w 5 rozmiarach. Natomiast monety ze Złotej Serii Księżycowej dostępne są w 9 rozmiarach bezpośrednio odnoszących się do zawartości wagowej złota.

Złota moneta Australijski Kangur:

Na początku nie było Kangurów na rewersie

Od 23 kwietnia 1987, czyli od momentu rozpoczęcia emisji australijskich złotych monet bulionowych nosiły one nazwę The Australian Nugget, czyli australijski samorodek. Nazwę wzięto od australijskiego symbolu złota, czyli złotego samorodka o wadze 2284 uncji, którego w 1869 roku znaleziono w Australii. Samorodek ten, to dotychczas największy znaleziony w naturze okaz szczerego złota naturalnie wyrzeźbionego przez siły natury.

zlota-moneta-australian-nugget-1988-rokOd 1990 roku Kangur i Samorodek razem na rewersie złotej monety

W 1990 roku moneta nadal nosiła nazwę Nugget, czyli samorodek złota, pomimo że zmieniono rewers z tytułowego złotego samorodka na kangura będącego narodowym symbolem Australii. Od tego też roku Kangur pojawia się na rewersie monety za każdym razem, jednak co roku zmienia się jego wygląd, a wielkość emisji monet jest z góry ograniczona. Jednak trzeba przyznać, że wielkość emisji złotych Kangurów w przybliżeniu dopasowuje się do popytu i w taki sposób, że w normalnych warunkach rynkowych każdy może przez większą część roku nabyć złotego Kangura. Natomiast później z dostępnością poszczególnych roczników bywa różnie i trzeba się liczyć z ich trudniejszą osiągalnością.

zlota-moneta-australian-nuggetPomimo, że już w 1990 roku na rewersie monety pojawił się Kangur, to dopiero w 2008 roku oficjalnie zmieniono nazwę monety na Australijski Kangur.

Opisy wyglądu rewersu i projektanci złotej monety Australijski Kangur.

opisy-rewersu-i-projektanci-Australijskiego-Kangura

Opisy wyglądu rewersu i projektanci złotej monety Australijski Kangur. Źródło: Perth Mint

Statystyki emisji złotych monet Australijski Kangur

statystyki-emisji-zlotych-monet-Australijski-Kangur

Statystyki emisji złotych monet Australijski Kangur. Źródło: Perth Mint

Maksymalne wielkości emisji złotych monet Australijski Kangur dla poszczególnych lat

maksymalne-wielkosci-emisji-zlotych-monet-Australijski-Kangur-dla-poszczegolnych-lat

Maksymalne wielkości emisji złotych monet Australijski Kangur dla poszczególnych lat. Źródło: Perth Mint

W 2011 roku mennica Perth Mint wyprodukowała największą złotą monetę bulionową, którą został jedno tonowy Australijski Kangur.

Australijska Seria Księżycowa

Złote monety z tej serii przedstawiają na rewersie zwierzę odpowiednie dla każdego roku ze starożytnego chińskiego kalendarza księżycowego. Kalendarz ten obejmuje cykl 12 lat. Do każdego roku przyporządkowano poszczególne zwierze będące wyrażeniem energii tożsamej dla zdarzeń powstałych w tym okresie.

Pierwszy raz wyemitowano serię księżycową w 1996 roku. Był to Rok Myszy. Od tego roku kontynuowano przez kolejne 12 lat emisję monet Serii Księżycowej, która okazała się wielkim sukcesem. Dlatego w 2008 roku rozpoczęto emisję drugiej Australijskiej Serii Księżycowej ponownie zaczynając od Roku Myszy, która obchodziła swe święto w tym okresie.

Mennica Perth to od 1991 roku jedyny regularny emitent dużych monet bulionowych o wadze 1 kg, 10oz i 2oz będących legalnych środkiem płatniczym.

Aktualnie mennica Perth Mint udostępniła już monety na 2014 rok, który według starożytnego kalendarza chińskiego określa się Rokiem Konia. Koń to siódme z dwunastu zwierząt w 12-letnim cyklu chińskiego znaku zodiaku. Moneta z serii The Lunar Horse to perfekcyjny prezent dla osób urodzonych w Roku Konia: 1918, 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002 i 2014. Legenda głosi, że osoby urodzone w tych latach są przyjacielskie, aktywne, energetyczne, kreatywne, ze świetnym poczuciem humoru. Prezentowany na monecie koń jest oznaką pozytywnej energii, przyjaźni oraz szczęścia.

Kon-2014-Seria-Ksiezycowa-zlota-moneta-1oz-awers

Kon-2014-Seria-Ksiezycowa-zlota-moneta-1oz-rewers

Opisy rewersu i projektanci Serii Księżycowej

opisy-rewersu-i-projektanci-Serii-Ksiezycowej

Opisy rewersu i projektanci Serii Księżycowej. Źródło: Perth Mint

Statystyki emisji złotych monet Serii Księżycowej

statystyki-emisji-zlotych-monet-Serii-Ksiezycowej

Statystyki emisji złotych monet Serii Księżycowej. Źródło: Perth Mint

Złote monety z Australii wyróżniają się swym dwutonowym designem. Tło monet w czasie produkcji  poddaje się etapowi mrożenia, dzięki któremu uzyskuje się niepowtarzalny trójwymiarowy efekt powierzchni awersu i rewersu spotykany jedynie w monetach kolekcjonerskich.

Dodatkowe potwierdzenie najwyższej dbałości o szczegóły przez mennicę Perth, to pakowanie każdej monety w przeźroczysty kapsel menniczy chroniący ją przez uszkodzeniami w czasie transportu i pozwalający zachować najwyższe walory kolekcjonerskie.

Specyfikacja techniczna australijskich złotych monet bulionowych

wymiary-waga-proba-zlotych-australijskich-monet-bulionowych

Specyfikacja techniczna australijskich złotych monet bulionowych. Źródło: Perth Mint

Specyfikacja techniczna dużych australijskich złotych monet bulionowych

wymiary-waga-proba-duzych-zlotych-australijskich-monet-bulionowych

Specyfikacja techniczna dużych australijskich złotych monet bulionowych. Źródło: Perth Mint

Specyfikacja techniczna nietypowych rozmiarów Złotych Australijskich Kangurów

wymiary-waga-proba-historycznych-zlotych-australijskich-monet-bulionowych

Specyfikacja techniczna nietypowych rozmiarów Złotych Australijskich Kangurów z lat 1990 – 2009. Źródło: Perth Mint

Zobacz też:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , , ,

Zostaw Odpowiedź