Strona Główna › Mennica › Sztabki złota Heraeus Precious Metals GmbH & Co KG
Marka Heraeus może się nie kojarzyć polskim inwestorom, jako nadzwyczajnie mocno osadzona w świadomości inwestorów na globalnym rynku złota. Jednak przyglądając się bliżej tej firmie i jej ciekawej historii po krótkim czasie można mieć pewność, że to jeden z najbardziej liczących się graczy w sektorze rafinacji złota.
Początki firmy Heraeus sięgają 1851 roku, kiedy to ojciec dzisiejszego koncernu Wilhelm Carl Heraeus, farmakolog i chemik przejął po swoim ojcu lokalną aptekę w niemieckim Hanau i w wolnych chwilach walczył z problemem dotykającym tamtejszy przemysł menniczy.
Problem dotyczył rafinacji platyny, która punkt topnienia osiąga powyżej 1769 stopni Celsjusza.
Wilhelm Carl Heraeus wpadł na pomysł, aby po wstępnej obróbce platyny rafinować ją przy pomocy tlenowo wodorowego płomienia. Dopracowując tę technologię Wilhelm Heraeus osiągnął sukces. Udało mu się w pełni zrafinować 2 kilogramy platyny i w ten sposób powstała pierwsza w Niemczech mennica platyny.
Po pierwszym sukcesie, Wilhelm nie miał zamiaru spoczywać na laurach. Zaczął otwierać firmowe sklepy ze złotem i biżuterią, fabryki produktów stomatologicznych, laboratoria chemiczne i wiele innych spółek specjalizujących się w zaawansowanych aplikacjach przemysłowych.
Pod koniec 19 wieku rodzina Heraeusów przeniosła całą firmę do nowej siedziby na przedmieścia rodzinnego miasta Hanau, aby rozwijać działalność i zwiększać ilość rafinowanej platyny z i tak wysokiego jak na tamte czasy poziomu 1000 kg w skali roku.
W pierwszych dwóch dekadach XX wieku Heraeus opracował innowacyjną technologię rafinacji metali w próżni. Rodzina Heraeusów zgarnęła za to w ciągu 2 lat 84 patenty. W tym czasie do firmy dołączali kolejni członkowie rodziny. Dr Wilhelm Heinrich Heraeus odpowiedzialny za zarządzanie produkcją przez kolejne 40 lat, a jego kuzyn Dr Reinhard Heraeus zajmował się zarządzaniem i procesami biznesowymi.
Pierwsza Woja Światowa, hiperinflacja w Niemczech i kolaps gospodarki spowodował popadnięcie firmy w poważne problemy, które jednak zdołano przezwyciężyć. W 1939 roku zatrudniano 1000 pracowników. Roczny przychód wynosił 20 mln DM, a spółka żwawo zmierzała w kierunku multiproduktowej korporacji.
Po wybuchu II Wojny Światowej rozwój spółki się zatrzymał, część pracowników została zaprzęgnięta do sektora militarnego, a naloty bombowe całkowicie zniszczyły mennicę Heraeusa w Hanau.
Heraeus, czyli platyna, złoto i srebro
Niemiecki Heraeus Precious Metals GmbH to dzisiaj największa prywatna rafineria i mennica złota na świecie. Zalicza się też do światowej czołówki producentów sztabek złota. Mennica należy do Heraeus Holding GmbH, który działając w 160 krajach pokrywa takie sektory jak metale szlachetne, surowce, czujniki, biomateriały, medycynę, stomatologię, farmację, szkło kwarcowe i specjalistyczne źródła światła.
Nawiasem mówiąc cały Heraeus Holding to całkiem spora korporacja, łącznie zatrudnia 13300 pracowników w 120 spółkach zależnych, na koncie trzyma 5900 patentów technologicznych, a nad kolejnymi nowinkami pracuje 400 ludzi z działu R&D w 25 krajach. W 2011 roku przychody ze sprzedaży produktów holdingu sięgnęły 4,8 mld EUR. Natomiast przychody z handlu metalami szlachetnymi miały wartość 21,3 mld EUR. Od momentu powstania do dzisiaj Heraeus Holding, to spółka prywatna, której głównymi udziałowcami są członkowie rodziny Heraeus.
Mennica Heraeus Precious Metals w maju ubiegłego roku zmodyfikowała swój oficjalny stempel menniczy i formaty słów wybite na sztabkach złota mniejszej wielkości. Nowy stempel menniczy Heraeus przedstawia trzyczłonową gałąź oliwną znajdującą się w dłoni mincerza. Po lewej stronie na dole znajduje się oznaczenie mennicze H, a wokół całego stempla umieszczony jest napis Heraeus Edelmetalle Hanau.
Złote sztabki Heraeus i szeroka gama ich wag
Heraeus produkuje sztabki odlewane o masie: 1000 g, 500 g, 250 g i 100 g.
Sztabki bite, to waga równa 100 gram i niżej, czyli 100 g, 50 g, 20 g, 10 g, 5 g, 1 g, 1 oz.
-
1g sztabka złota Heraeus/Argor-Heraeus lub The Royal Mint490,93 zł
-
5g sztabka złota Heraeus/Argor-Heraeus lub The Royal Mint1 946,81 zł
-
10g sztabka złota Heraeus/Argor-Heraeus lub The Royal Mint3 622,75 zł
-
20g sztabka złota mennica akredytowana przez LBMA m.in.Szwajcaria7 042,36 zł
-
50g sztabka złota mennica akredytowana przez LBMA m.in. Szwajcaria lub Niemcy17 318,10 zł
-
100g sztabka złota mennica akredytowana przez LBMA m.in. Szwajcaria lub Niemcy34 534,63 zł
-
1 oz sztabka złota mennica akredytowana przez LBMA m.in.Szwajcaria, Niemcy10 771,86 zł
Heraeus opracował także rafinacje sztabek złota udekorowanych unikatowym hologramem, to tak zwane Kinebar o masie 20 g, 10 g, 5 g, 2 g, 1 g i 1 uncja.
Sztabki złota Heraeus – każda z numerem seryjnym
Dotychczas numery seryjne posiadały tylko sztabki większe niż 100 gram. Jednak wraz z odświeżeniem design sztabek złota, Heraeus wprowadził seryjnie wybijanie numerów na każdej sztabce złota, czyli również na tych, których masa jest mniejsza niż 100 gram. Odnowione sztabki złota pakowane są również w opakowania z certyfikatem probierczym.
Zmiana wprowadzona w Heraeus dotyczy sztabek złota produkowanych przez każdą spółkę zależną. Dotyczy to takich spółek jak Argor-Heraeus (Szwajcaria), Heraeus Limited (Hong Kong) oraz Heraeus Incorporated (USA).
Akredytacje Mennicy Heraeus
Od 1958 roku Mennica Heraeus ma akredytacje LBMA (London Bullion Market Association).
Dodatkowo akredytowana przez:
- od 1974 roku CME Group: New York Mercantile Exchange (COMEX Division)
- od 1982 roku Tokyo Commodity Exchange
Specyfikacja sztabek złota Heraeus:
Podobny temat poruszyliśmy w:
- Mennica Valcambi SA Szwajcarskie sztabki złota
- Mennica złota Argor-Heraeus Szwajcaria
- Mennica złota Perth Mint Australia
Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).