Strona GłównaSkup złotaJakie złoto skupował Polski Bank Centralny?

Aktualizacja – 1 stycznia 2013 roku

Od 1 stycznia 2013 roku Narodowy Bank Polski nie skupuje złota. W związku z tym cały poniższy tekst należy uznać za nieaktualny i nieważny.

Jak ktoś kupuje złoto, to często zadaje sobie pytanie – jakie złoto kupić, aby później było je łatwo sprzedać? To bardzo dobre pytanie, bo ten, kto przygotowuje strategie wyjścia już na etapie rozpoczynania inwestycji, jest odpowiednio przygotowany na możliwe późniejsze niespodzianki z upłynnieniem towaru.

Skup złota w NBP

Lokując kapitał w złocie mamy tę przewagę, że złoto należy do jednych z najbardziej płynnych aktywów, na które w każdym momencie bardzo łatwo znaleźć kupca. W Polsce, z racji swojego statusu emitowania/drukowania waluty, kupcem złota o nieograniczonych możliwość nabywczych jest NBP [Narodowy Bank Polski]. To instytucja, która w normalnych okolicznościach rynkowych jest w stanie natychmiast kupić od nas złoto w potężnych ilościach. Trzeba natomiast zaznaczyć, że w przypadku ostrych zawirować polityczno- gospodarczych mogą być wprowadzone przepisy ograniczające handel złotem i NBP nie będzie skupować złota. Jednak w takich okolicznościach cena złota w handlu prywatnym będzie osiągała takie wartości i złoto będzie tak pożądane, że z pewnością nie będzie problemów ze sprzedażą złota za godziwą wartość.

Złoto monetarne w NBP

NBP na swoich tablicach w każdej jednostce regionalnej podaje codziennie aktualizowane ceny skupu złota. Nie ogranicza się przy tym tylko do podania ceny złota monetarnego za gram, ale wyszczególnia dokładnie ceny popularnych monet inwestycyjnych i kolekcjonerskich. Dotyczy to również  sztabek złota, jednak w przypadku sztab podawana jest cena tylko sztabki 100 gramowej, której cena ściśle powiązana jest z ceną podstawową 1 grama złota monetarnego w próbie 1000, również widocznego na tablicy cen skupu złota w NBP. Stąd jeżeli dysponujemy np.: sztabką złota o masie 31,1035 grama, można wychodząc z ceny złota monetarnego za 1 gram, łatwo przeliczyć cenę, jaką NBP daje nam za taką sztabkę złota.

Skup sztabek złota w NBP

W NBP skupem złota zajmuje się mała grupa osób przeszkolonych specjalnie do obrotu złotem. Przebywając w NBP przy okazji różnych transakcji, zawsze spotykałem się z dużą kompetencją ludzi tam pracujących, zwłaszcza przy skupie złota. Znają oni dobrze wszystkie mennice akredytowane w LBMA oraz specyfikę sztabek przez nie produkowanych. Jak dotąd osobiście słyszałem tylko o jednym przypadku, kiedy pracownik NBP nie chciał zaakceptować sztabki z mennicy Umicore, bo jak argumentował, nie znał tej mennicy, a przecież to jedna z największych mennic na świecie. Natomiast inny pracownicy z powodzeniem skupowali bardzo rzadko u nas spotykane sztabki z dubajskiej mennicy, która także jest akredytowana w LBMA, więc nie było żadnego problemu. Oczywiście NBP, też skupuje sztabki z Mennicy Polskiej. Wniosek jest jednak jeden. NBP zawsze skupuje sztabki złota z mennic akredytowanych w LBMA.

Cena skupu złota w NBP uzależniona od stanu zachowania

Warto zadbać o to, aby sztabki były idealnie utrzymane, najlepiej w hermetycznych opakowaniach menniczych, bo NBP uzależnia ceny skupowanego złota od stanu zachowania. Zatem sztabkę uszkodzoną lub porysowaną może wycenić niżej od sztabki złota utrzymanej w stanie idealnym. Gdy oddamy pracownikowi nasze sztabki do wyceny i potwierdzimy, że jesteśmy zdecydowani je sprzedać, to przystępuje on do wtórnej weryfikacji złota, które do niego przynieśliśmy. Rozpakowuje on sztabkę złota z opakowania menniczego, sprawdza jej strukturę, mierzy i waży. Jeżeli wszystko jest OK, to przystępuje do spisania protokołu sprzedaży, identyfikacji sprzedającego, wydaje kwit potwierdzający sprzedaż złota, z którym udajemy się do kasy NBP, gdzie wydawane są nam świeżuteńkie bilety NBP.

Skup złotych monet w NBP

NBP skupuje także złote monety, dla których ceny uzależnia od stanu zachowania. Im moneta starsza i z racji wieku bardziej narażona na uszkodzenia strukturalne, tym NBP określa szersze widełki cen skupu takich złotych monet. Różnica w cenie pomiędzy najgorzej zachowanymi monetami, a tymi w stanie idealnym może dochodzić do 10%.

Złote monety, dla których NBP ma określone widełki cenowe, to:

 • 20 dolarów USA
 • 10 dolarów USA
 • 10 rubli
 • 5 rubli
 • 20 marek niemieckich
 • 50 dolarów kanadyjskich 1oz
 • 2000 szylingów austriackich 1oz

Tutaj warto zwrócić uwagę na 20 dolarów. Podczas rozmowy z doświadczonym pracownikiem NBP udało mi się dowiedzieć, że monety te, z uwagi na swój wiek i burzliwe czasy w jakich były bite, były często emitowane przez prywatne mennice i choć zawierają w sobie tyle złotego kruszcu ile oryginały, to NBP takich replik nie może skupić, a posiadacz musi się udać do prywatnego skupu złota, gdzie najprawdopodobniej zaoferują mu skup po cenie złotego złomu. Należy, więc uważać na stare 20 dolarówki, bo choć posiadają niezwykły urok i historię, to trzeba umieć rozpoznawać te monety, a nie jest to zadanie łatwe.

Ponadto NBP ma też tabele monet, dla których ma stałą cenę skupu złota. Do takich monet należą:

 • 20 franków francuskich
 • 20 franków szwajcarskich
 • 20 koron austro-węgierskich
 • 4 dukaty austro- węgierskie
 • 1 dukat austro- węgierski
 • 1 funt angielski
 • 1 krugerrand 1oz

Oczywiście NBP skupuje też inne złote monety bulionowe, ale na swoich tabelach skupu podają tylko te najbardziej popularne. Cena skupu każdej złotej monety bulionowej zachowanej w I klasie menniczej powinna być tożsama z ceną oferowaną za krugerranda lub 50 dolarów kanadyjskich o wadze 1 uncji [Kanadyjski Liść Klonowy].

W tych przypadkach choć cena jest jedna, to spotkałem się z sytuacją, gdy pracownik powiedział, że musi zaoferować cenę trochę niższą za Krugerranda, bo jest wyraźnie zarysowany i ma trochę mniejszą wagę. W takim przypadku jednak warto udać się do prywatnego skupu, gdzie mają katalog monet, odnaleźć naszego Krugerranda i sprawdzić jaką powinien mieć wagę i przede wszystkim jaką tolerancje wagi. Bo każda złota moneta bulionowa różni się minimalnie wagą, a producent określa dla każdego modelu monety tolerancję wagi. Jeżeli waga naszej złotej monety będzie się mieścić w katalogowej tolerancji, to w takiej sytuacji skupujący nie powinien obniżać ceny monety.

Przeciwdziałanie Praniu Brudnych Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu a NBP

Każdy, kto w obrocie dewizowym wykonuje transakcje przewyższające wartość 15 tys. euro jest poddawany procedurze weryfikacji przez Głównego Inspektora Informacji Finansowej. Dlatego sprzedając złoto w NBP o wartości większej niż 15 tys. Euro, pracownik NBP zweryfikuje sprzedającego, zapisze jego dane, które powędrują do Inspektoratu. Oczywiście rozdzielanie transakcji na mniejsze nic nie daje, a robienie tego w jawny sposób może dodatkowo przysporzyć nam kłopotów.

Złoto bulionowe, to w NBP złoto monetarne lub złoto dewizowe

Narodowy Bank Polski w swojej terminologii określa złoto bulionowe jako złoto monetarne lub złoto dewizowe. Warto wiedzieć, że w myśl przepisów prawa złotem dewizowym i platyną dewizową jest złoto i platyna w stanie nieprzerobionym oraz w postaci sztab, monet bitych po 1850 r., a także półfabrykatów. Złotem dewizowym i platyną dewizową są również przedmioty ze złota i platyny zazwyczaj niewytwarzane z tych kruszców np.: złote sztućce lub złoty karabin. Natomiast złotem dewizowym nie jest złoto wykorzystywane w technice dentystycznej. Tutaj powstaje pytanie. Skoro przepisy prawa pod względem jawności obrotu na równi stawiają złoto dewizowe z platyną dewizową, to dlaczego złoto jest zwolnione z podatku VAT, a platyna jest wzbogacana o magiczny 23% podatek?

Więcej w podobnym temacie tutaj:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski GCO Spółka z o.o.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Gco Spółka z o.o.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , , , , , , ,

Zostaw Odpowiedź