Strona GłównaBanki centralneBelgia dementuje informacje o repatriacji złota z Anglii

Belgijskie czasopismo Het Nieuwsblad informowało w ostatnim czasie, że Belgia sprowadzi do kraju 200 ton swojego złota z Banku Anglii (Bank of England), z kolei według gazety De Tijd, fakty są zupełnie inne, a Tijd podpiera się wypowiedzią przewodniczącego Belgijskiego Banku Centralnego Luca Coene: Repatriacja złota z Wielkiej Brytanii nie jest prawdą…Są inne sposoby na sprawdzenie, czy nasze złoto w UK jest nadal bezpieczne. Mamy audytorów, którzy przeprowadzają regularne inspekcje…Koszty transportu, bezpieczeństwa i przechowywania złota związane z repatriacją byłyby zbyt wysokie…

Jedno jest pewne Belgowie są zaniepokojeni o swoje zasoby kruszcu (227 ton), które wciąż leżą w skarbcach poza granicami kraju. W grudniu 2014 r. dla telewizji VTM Nieuws, Luc Coene zapowiedział, że poczynione zostały pewne badania w sprawie możliwości repatriacji: Faktycznym problemem jest transport złota i związane z nim ryzyko. Jeśli natomiast decyzja ta zostałaby podjęta, należałoby znacznie zwiększyć środki bezpieczeństwa w kraju. Obecnie taka operacja została już przeprowadzona przez kraje, które były na to dobrze przygotowane.

Obecnie National Bank of Belgian płaci 250 000 EUR innym bankom, w których przechowywane jest belgijskie złoto (Bank of England, Bank of International Settlements, Bank of Canada). Czy zatem problem stanowią koszty, czy może przeszkody ze strony innych władz?

W 2014 r. 208 ton złota holenderskiego i niemieckiego zostało wycofane ze skarbca w Nowym Jorku, natomiast Bank Rezerw Federalnych Nowego Jorku ogłosił, iż liczba kruszcu w ich skarbcach spadła o 177 ton. Co zatem stało się z brakującymi 31 tonami? Wszelkie pojawiające tu się niejasności są jednak niechętnie wyjaśniane przez Banki Centralne. Większość krajów europejskich jest zaniepokojona o bezpieczeństwo swoich rezerw złota, co dodatkowo wzmocnił fakt wchłonięcia olbrzymich ilości kruszcu przez kraje Azjatyckie. Inne krążące na ten temat plotki wzmacniają jedynie napięcie pomiędzy klientami i bankami, które przechowują złoto.

Ostatnio pojawiła się również informacja dotycząca zakupu przez Holandię 10 ton złota, której to Bank Centralny zaprzeczył. Również fakt repatriacji 200 ton złota przez Belgię z Wielkiej Brytanii został zdementowany przez National Bank of Belgian, co sprawia, że sytuacja jest bardzo podejrzana.

Fakt brakujących 31 ton złota w ogóle nie jest komentowany przez Banki Centralne. Może to oznaczać, że mają one coś do ukrycia. Jeśli tak jest, możemy zadać sobie pytanie: czy Belgia starała się o wycofanie swoich zasobów złota  z Anglii, lecz uzyskała odmowę? Czy też może repatriacja miała miejsce, ale ze względów bezpieczeństwa prasa nie została o tym poinformowana?

Zobacz też:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: ,

Zostaw Odpowiedź