Strona Główna › Mennica › Mennica Valcambi SA Szwajcarskie sztabki złota
Jeden z największych przetwórców złota na świecie i producentów złotych sztabek. Mennica mieści się Balernie, w południowo wschodniej Szwajcarii. Właścicielem mennicy Valcambi jest spółka European Gold Refineries Holding SA, którego akcjonariuszami są w 39,4% prywatne spółki, a w 60,6%, jeden z największych producentów złota, spółka wydobywcza Newmont Mining Corporation.
Początki Valcambi SA
Marka Valcambi SA istnieje od 1967 roku. Spółka została jednak założona wcześniej, jako Valori & Cambi SA w 1961. W 1967 roku Credit Suisse kupiło 80% udziałów w mennicy, a w 1980 roku dysponowało już ilością 100% głosów. W 2003 roku władzę nad mennicą objął European Gold Refineries Holding SA [EGR]. Wówczas struktura właścicielska holdingu była inna niż obecnie i rozkładała się równo pomiędzy Valcambi i Newmont Mining Corporation.
Valcambi i Credit Suisse
Pomimo, że Valcambi nie jest już kapitałowo powiązane z Credit Suisse, to mennica już od ponad 30 lat ściśle współpracuje z tą szwajcarską grupą bankową w zakresie produkcji sztabek złota. Valcambi SA specjalizuje się w rafinacji złota, produkcji złotych półproduktów dla sektora jubilerskiego, złotych monet, sztabek złota, złotych medali, rafinacji srebra, platyny i palladu.
Akredytacje Valcambi
Od 1968 roku Mennica Valcambi ma akredytacje LBMA (London Bullion Market Association).
Dodatkowo akredytowana przez:
- od 1974 roku – New York Mercantile Exchange (COMEX Division)
- od 1982 roku – Tokyo Commodity Exchange
- od 2005 roku – Dubai Metals and Commodities Centre
Sztabki złota w ofercie Valcambi
Mennica Valcambi produkuje sztabki odlewane w kategoriach wagowych: 400 uncji, 100 uncji, od 100 gram do 1000 gram, od 1 teal do 10 teal.
Bite sztabki złota produkowane są według kategorii wagowych: od 1 grama do 1000 gram, od 1/10 uncji do 10 uncji, 5 tola, 1 tola, 1 teal.
W 1967 roku Mennica Valcambi, jako pierwsza mennica na świecie zaczęła produkować 1 kilogramowe sztabki złota technologią bicia stopu.
Począwszy od 1967 roku Mennica Valcambi oficjalnie produkuje 400 uncjowe sztaby złota spełniające wymogi dostaw określone w normie London Good Delivery. W latach 1967- 2003 Valcambi produkowało sztabki złota głównie pod marką Credit Suisse wagowo wyrażonych w gramach, uncjach, tolach i tealach. W okresie tym również były produkowane sztabki pod marką mennicy Valcambi, ale trafiały one głównie na rynek włoski.
Od 2003 roku, czyli od momentu przejęcia Valcambi przez EGR, mennica emituje sztabki pod własną marką Valcambi.
W 2011 roku Valcambi, jako pierwsza mennica na świecie rozpoczęła produkcję innowacyjnych rozdzielnych sztabek inwestycyjnych w technologii CombiBar, które rewelacyjnie się sprawdzają w rozdzielaniu ich na mniejsze sztabki złota.
Mennica Valcambi, to pierwszy rafiner złota na świecie, który zastosował technologię lukrowania, do produkcji złotych sztabek metodą bicia. Lukrowanie powoduje, że sztabka złota ma podwójną teksturę. Tekstura lukrowana jest błyszcząca i lustrzana, a tekstura nielukrowana ma bardziej matową powierzchnię. Ponadto, jako pierwsza mennica, Valcambi zapewnia swoim wyrobom nie tylko idealność zgodności próby złota równej 999,9, ale również zgodność wagową wyrażoną w karatach K24. Innowacje te zostały wprowadzone w 2003 roku na sztabkach prostokątnych, a na sztabkach okrągłych zastosowano je w 2005 roku.
Specyfikacja sztabek złota mennicy Valcambi
Podobny temat poruszyliśmy w:
- Sztabki złota Heraeus Precious Metals GmbH & Co KG
- Mennica złota Argor-Heraeus Szwajcaria
- Mennica złota Perth Mint Australia
Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).
1 komentarz
Czas odpowiedzi i Pingi
Ani trackbacki and pingbacki nie są dostępne dla tego artykułu
Zostaw Odpowiedź
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Bardzo ciekawy artykuł. Moim zdaniem jednak powinniśmy wspierać rodzimą gospodarkę i kupować u “swoich”. Ceny są bardzo podobne, a nawet jeśli trochę wyższe, to warto inwestować we własny kraj. Ja osobiście przed zakupem zastanowił bym się przede wszystkim, czy stać mnie na tak długie zamrożenie gotówki, jakie ma miejsce w przypadku inwestycji w złoto.