Strona GłównaZłote monetyKrugerrand – wielkość emisji poszczególnych roczników

Krugerranda po raz pierwszy wyemitowano 3 lipca 1967 roku. Nakład pierwszej emisji wyniósł 40 tys. sztuk monet bitych stemplem zwykłym i 10 tys. sztuk monet bitych stemplem lustrzanym z przeznaczeniem dla kolekcjonerów.

Krugerrand pierwszą i najbardziej popularną złotą monetą bulionową

To Krugerrand, jako moneta bez nominału, stał się podwaliną wszystkich monet bulionowych, których wartość uzależniona jest głównie od wartości kruszcu zawartego w monecie.  Do tej pory wyemitowano 54 miliony złotych Krugerrandów, co plasuje tę monetę na pierwszym miejscu pod względem popularności wśród wszystkich monet bulionowych na świecie.

Krugerrand dzięki gorączce złota

Jednak historia Krugerranda nie zaczęła się w mennicy Rand Rafinery. Początek Krugerranda to gorączka złota rozpoczęta wraz z odkryciem dużych złóż złota w południowo afrykańskim paśmie górskim Witwatersrand. Góry te były tak bogate w złoto, że nazywano je potocznie “Złotą Arką”. Arka ta obejmuje obszar ponad 500 kilometrów kwadratowych i skupia na swej powierzchni większość południowo afrykańskich kopalń.

Walka o złoto RPA

Obecnie ciężko o dokładne dane, ale szacuje się, że złoto w paśmie Witwatersrand zostało odkryte w latach 1884-1886. Odkrycie to spowodowało liczne wojny o kontrolę i władanie tym obszarem. Prezydentem Transvaalu w tym okresie był Paul Kruger, a odkrycie dużych pokładów złota powodowało olbrzymią migrację ludności na ten rejon, co doprowadziło do drugiej wojny boereńskiej w 1899 roku. Boerowie (lokalna nazwa farmerów z Południowej Afryki zapożyczona z jęz. holenderskiego) walczyli wytrwale, ale polegli, a kontrolę nad Transvaalem objęła Wielka Brytania w 1902 roku.

Potrzeba rafinacji matką wielkiej rafinerii złota

Kopalniom z Południowej Afryki potrzebna była instytucja zdolna przerobić i obiektywnie ocenić czystość wydobytego kruszcu, dlatego na wniosek transvaalijskiej izby wydobywczej powołano do życia mennicę Rand Rafinery, której głównym zadaniem była rafinacja złota wydobytego w masywie Witwatersrand. Mennica ta w późniejszych latach będzie największą rafinerią złota na świecie specjalizującą się w produkcji złotych krążków pod monety, sztabek i biżuterii.

Konfiskata złota, ale nie złotych Krugerrandów

Po dekrecie wykonawczym nr 6102 wprowadzonym w 1933 roku za rządów Roosevelta obywatele USA mieli zakaz posiadania złota, ale zakaz ten nie obejmował zagranicznych monet, czyli również nie dotyczyłby złotych Krugerrandów. Dlatego Krugerrandy już na przełomie lat 60/70-tych zdobyły wielką popularność jako prosty sposób lokowania oszczędności w złocie pomimo państwowego zakazu. Jego popularność była podsycana faktem, że nie trzeba było być wielkim specjalistą, aby wiedzieć jakie wymiary, wagę i próbę złota powinien mieć złoty Krugerrand, co wiązało się z tym, że nie trzeba było wykonywać skomplikowanych testów probierczych, aby przekonać się jaką próbę złota się kupuje. Był jednak jeden problem. Obowiązywał zakaz importu wszelkich dóbr z RPA do momentu aż Południowa Afryka były obarczone Apartheidem, którego kres nastał we wczesnych latach 90-tych.

1980 rok pierwszą datą mniejszych Krugerrandów

W 1980 roku po raz pierwszy wyemitowano złote Krugerrandy o masie mniejszej niż 1oz. Emisja objęła najmniejsze o wadze 1/10oz w ilości 857 tys. sztuk i 60 szt. lustrzanych dla kolekcjonerów. Krugerrandy o masie 1/4oz wyemitowano w ilości 534 tys. sztuk i 60 szt, lustrzanych. Monety o wadze 1/2oz wybito w ilości 374 tys. szt.  i 60 szt. lustrzanych. W tym roku wyemitowano również złote Krugerrandy o masie 1oz w ilości 3143000 i 12 tys. w wersji lustrzanej tzw. PROOF, która wyróżniała się tym, że Krugerrand PRROF miał 220 ząbków na rancie zamiast standardowych 180, a także posiadał tło awersu i rewersu bite stemplem lustrzanym oraz główne motywy wykonywane efektem szronienia. W 2017 roku Krugerrand będzie obchodził swoje 50 urodziny.wielkosc-emisji-zlotych-krugerrand-lata-emisji

Zobacz też:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski GCO Spółka z o.o.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Gco Spółka z o.o.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: ,

Zostaw Odpowiedź