Strona GłównaZłote monetyOcena stanu zachowania monet, czyli Grading monet

Grading monet to określanie stanu zachowania monet poprzez posługiwanie się stopniami w wystandaryzowanej skali oceny jakościowej monet. Grading również potwierdza czy moneta jest autentyczna.

Stan zachowania monet kolekcjonerskich, a ich wartość

Stan zachowania monet kolekcjonerskich oczywiście wpływa na ich wartość. Im lepszy stan zachowania, tym wyższa cena numizmatu. Grading monet wykonywany przez wyspecjalizowane firmy, które z założenia obiektywnie powinny oceniać stan zachowania, staje się bardzo pomocny w transakcjach na odległość np.: na internetowych portalach aukcyjnych.

Kto najlepiej ocenia monety?

W połowie lat osiemdziesiątych w USA miała miejsce afera z przeszacowaniem oceny stanów zachowania monet. W 1986 roku największa firma z branży gradingu monet zdecydowała się czerpać przychody tylko i wyłącznie z gradingu monet bez prowadzenia dodatkowych działalności w rodzaju dystrybucji monet. Dlatego za najbardziej wiarygodne oceny gradingowe monet można uznawać te wykonywane w USA po 1986 roku. Sytuacja ta powinna również wskazywać, że na rynku polskim wiarygodne będą oceny jakościowe monet wykonywane przez firmy czerpiące dochody tylko i wyłącznie z tej działalności. Oczywiście grading monet nie jest jakąś tajemniczą magią i każdy kto pozna skalę oceny monet może z pewnym przybliżeniem określić realny stan zachowania monet.

Dlaczego daje się monety do oceny gradingowej?

Monety po gradingu mogą uzyskiwać dużo wyższe ceny sprzedaży na aukcjach niż monety bez wykonanej oceny jakościowej. Sprzedaż monet kolekcjonerskich po gradingu, w przypadku których o wartości decyduje stan zachowania znacząco przyspiesza sprzedaż i wpływa na bezpieczeństwo transakcji.

Skale gradingu monet

W Polsce skala gradingu ma 5 stopni: V (najniższy ze stopni), IV, III, II, I. Polska skala nie jest tożsama ze skalą amerykańską i brytyjską. Dlatego próby odnalezienia cen monet na rynku amerykańskim mogą sprawiać wiele problemów jeżeli nie znamy amerykańskiej skali oceny monet, gdzie stosuje się skalę Sheldona (oznaczenie np.: MS 55).

Jak ocenia się stan monet i jak wygląda grading?

W pierwszej kolejności monety trafiają do działu przyjęć, który wykonuje wstępną weryfikację. Do każdej monety przydzielany jest niepowtarzalny numer, który będzie umieszczony później również na etykiecie opakowania monety zwanym holderem. Numer ten będzie można później użyć wpisując go na stronie firmy gradingowej w celu sprawdzenia jej gradingu. Będzie tam również widoczne zdjęcie monety. Holder to plastikowe i wytrzymałe opakowanie, które zabezpiecza monetę na lata. Etykiety firm gradingowych znajdujących się na opakowaniach zawierają mikrodruk ultrafioletowy, znak wodny i hologram.

Monetę zazwyczaj ocenia po kolei trzech specjalistów, którzy nadają ocenianej monecie stopnie w skali Sheldona. Poniższe tabele przedstawiają skale oraz opisy stanó zachowania monet zarówno europejskie, jak i amerykańskie.

stan-zachowania-monet-menniczy-europa-USAstan-zachowania-monet-okolomenniczy-europa-USAstan-zachowania-monet-obiegowy-europa-USANajbardziej pożądane monety to te w stanie menniczym, czyli I++ / MS70. Dalsze oceny w skali Sheldona wynikają z obecności niedoskonałości na monecie takich jak słabsze lub mocniejsze zarysowania lub obtarcia. Największe ceny mogą osiągać monety rzadkie i poszukiwane, które występują w najwyższych stanach zachowania. Co ciekawe czasami te same monety zachowane w stanach zbliżonych do idealnego, jednak różniące się o jeden punkt w skali Sheldona mogą różnić się ceną uzyskiwaną na aukcjach w poważnych domach aukcyjnych aż o 100%. Jeżeli dodamy do tego fakt, że dwóch specjalistów od gradingu monet może tę samą monetę ocenić na różny stopień zachowania, to okaże się, że tak spokojna dziedzina jak numizmatyka może być małą loterią szczęścia, wyczucia i łaskawości rynku.

Jakie monety otrzymują certyfikat?

Oprócz standardowych monet, ocenie podlegają monety uszkodzone, nieprawidłowo czyszczone, nadmiernie porysowane, nie pozwalajacych na identyfikację ze względu na wytarcie, sztucznie zmienione pakowane są holder, a na etykiecie umieszcza się informacje dotyczące uszkodzenia oraz pozostałe detale stanu zachowania monety.

Podobne wpisy:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski GCO Spółka z o.o.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Gco Spółka z o.o.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: ,

Zostaw Odpowiedź