Strona Główna › Złote monety › Nakłady, wielkości emisji Amerykańskich Złotych Orłów
Tabele zawierają wielkości emisji Amerykańskich Złotych Orłów wszystkich dostępnych nominałów i różnych opcji nakładów począwszy od momentu pierwszej emisji Złotych Orłów, czyli roku 1986.
W przypadku monet kolekcjonerskich, wielkość emisji została obliczona na podstawie pojedynczo sprzedawanych monet, a także monet sprzedawanych w zestawach tzw. setach.

źródło: US Mint
W większości przypadków sety Amerykańskich Złotych Orłów zawierały cztery nominały. Jednak bywały roczniki, w których odstępowano od tej zasady i w skład zestawów Amerykańskich Złotych Orłów wchodziły inne ilości monet. Jeżeli w tabeli przy danym roczniku znajduje się gwiazdka * to objaśnienie do tego rocznika będzie znajdowało się pod tabelą.
Najmniejsza wielkość emisji dotyczy Amerykańskiego Złotego Orła rocznik 2012 wersja Uncirculated (kolekcjonerska polerowana) bicie mennicy West Point. Monetę wyemitowano w nakładzie 5829 sztuk.
Największą ilość Amerykańskiego Złotego Orła wyemitowano w 1999 roku. Nakład wyniósł 2,75 mln sztuk (2750338 szt.) i dotyczył nominału 5 dolarów, czyli Złotego Orła 1/10oz. Tak wysoki nakład tej małej złotej monety był odpowiedzią na wysoki popyt związany z obawami o reset systemów informatycznych z powodu zmiany daty po 31.12.1999 roku.
Adnotacje: *
1986 – Niektóre nominały o wadze: 1/2 oz, 1/4 oz, 1/10 oz nie były emitowane w wersji PROOF lustrzanej. W wersji tej emitowany był w tym okresie tylko Amerykański Złoty Orzeł 1oz PROOF.
1987 – Niektóre nominały o wadze: 1/4 oz, 1/10 oz nie były emitowane w wersji PROOF lustrzanej. Mennica US Mint zaoferowała dwumonetowy zestaw zawierających Amerykańskiego Złotego Orła o masie 1oz i 1/2oz w wersji PROOF.
1993 – Został wprowadzony do sprzedaży Zestaw Filadelfijski (Philadelphia Set), który zawierał monety Amerykański Złoty Orzeł w wersji PROOF o masie 1/2oz, 1/4oz i 1/10oz. Całkowita liczba złotych monet wchodzących w skład Philadelphia Set to 12689 sztuk. Ilości te zostały uwzględnione w tabeli.
1995 – Wraz z tradycyjnym zestawem cztero monetowym wprowadzono dodatkowy set z okazji 10 rocznicy emisji monety Amerykański Złoty Orzeł. W skład tego zestawu weszło 5 sztuk złotych monet o całym przekroju wag. Sprzedano 30102 szt. tych zestawów. Ilości monet sprzedane w ramach zestawów zostały uwzględnione w tabeli.
1997 – wprowadzono do sprzedaży zestaw Impressions of Liberty Set w skład którego weszła złota moneta 1oz Złoty Orzeł PROOF. Sprzedano 4965 tych zestawów. Ilość monet rozprowadzonych w ramach tego zestawu została uwzględniona w tabeli.
2006 – Zestaw na 20-lecie emisji Amerykańśkiego Złotego Orła (The 20th Anniversary Gold Eagle Set) zawierał jedną monetę 1oz PROOF oraz jedną monetę 1oz Uncirculated (kolekcjonerska polerowana). Sprzedano 9996 tych zestawów. W tym roku wprowadzono również kolejny zestaw na 20-lecie emisji monety Amerykańśki Orzeł (The 20th Anniversary Gold and Silver Eagle Set), który oprócz Srebrnego Orła 1oz zawierał także jednego złotego Orła 1oz w wersji Uncirculated (kolekcjonerska polerowana).
2008 – zestaw The Double Prosperity Set zawierał złote Orły 1/2oz w wersji Uncirculated (kolekcjonerska polerowana). Sprzedano 7622 tych zestawów. Ilość monet rozprowadzonych w ramach tego zestawu została uwzględniona w tabeli.
2009 – Amerykańskie Złote Orły w wersji PROOF i Uncirculated (kolekcjonerskiej polerowanej) nie były wyemitowane w tym roku, głównie z powodu bardzo dużego popytu na monety bulionowe, który okazał się tak duży, że mennica, aby sprostać zamówieniom musiała skoncentrować się tylko na emisji zwykłych bulionowych złotych Orłów.
2010 – moneta Uncirculated (kolekcjonerska polerowana) nie została wyemitowana w tym roku.
Zobacz też:
- Niesortowane sztabki złota i sortowane sztabki
- Złote sztabki i złote monety najlepszym zabezpieczeniem przed inflacją
- Monety Bulionowe czyli Monety Inwestycyjne – genialność w prostocie
- Srebrne Monety – najbardziej wartościowe amerykańskie monety
- Skala rzadkości monet według Czapskiego
- Dziwna historia najdroższej złotej monety świata
- CertiCard zwane też CertiPack, czyli Złoto Certyfikowane w Mennicy
- Im wyższe cena złota, tym więcej fałszerzy. Inwestorze pilnuj się!
- Ocena stanu zachowania monet, czyli Grading monet
- MCMLXXXVI – który to rok na monecie?
Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).
Piotr Kowalski S.K.A.
Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław