Strona GłównaCeny srebraIle wart jest srebrny dolar? Najbardziej wartościowe srebrne dolary.

Otrzymujemy wiele zapytań o wycenę amerykańskich srebrnych monet z lat 1800 – 1921. Dlatego wpis ten powstał, aby usystematyzować i w prosty sposób wyjaśnić ile może być warta amerykańska srebrna moneta zwana również Morgan Silver Dollar.

Amerykańskie Srebrne monety jednodolarowe – Morgan – były emitowane od 1878 do 1904 roku oraz w roku 1921.

Srebrne monety jednodolarowe Morgan – stan zachowania a wartość

Aktualnie monety te występują w dwóch stanach zachowania – obiegowym i nieobiegowym. Srebrna moneta w stanie obiegowym, to moneta, która była wcześniej używana jako pieniądz w obiegu komercyjnym i nosi ślady zużycia (zarysowania, liczne wgniecenia, wytarcia i uszczerbki).

Srebrny-Morgan-Dollar-stan-zachowania-obiegowy

Srebrna moneta w stanie nieobiegowym, nigdy nie była używana w obiegu komercyjnym i jej stan pomimo upływu wielu lat jest nadal jak nowy.

Srebrny-Morgan-Dollar-stan-zachowania-nieobiegowy
Które srebrne amerykańskie jednodolarówki Morgana są najbardziej wartościowe?

Ceny Srebrnych Morganów jednodolarowych do tej pory zachowywały się bardzo dobrze. Średnia cena srebrnej monety w stanie nieobiegowym wzrosła o 400 procent od 1970 roku. Srebrne Morgany wytworzone są ze stopu o zawartości 90 procent srebra i 10 procent miedzi. W jednej monecie znajduje się dokładnie 0,77344 uncji szczerego srebra.

Są pewne roczniki srebrnych monet (Srebrnych Morganów), które ze względu na swą unikatowość i niewielką ilość w obiegu są warte dużo więcej od srebrnych monet z pozostałych roczników. Srebrne Morgany jednodolarowe z następujących roczników wyróżniają się dużo wyższą ceną:

 • 1881 CC
 • 1885 CC
 • 1889 CC
 • 1893 CC
 • 1893 S
 • 1895 stan zachowania nieobiegowy
 • 1895 S

Ponadto bardzo rzadko spotykaną i unikatową monetą, a więc i duża wartą jest Srebrny Morgan jednodolarowy z rocznika 1878. W związku z tym, że był to pierwszy rok, w którym wyemitowano Srebrne jednodolarówki Morgana, to zaprojektowano rewers z ośmiopiórowym ogonem orła. Po czasie zorientowano się, że przedstawiony orzeł żyjący na obszarze Ameryki ma siedmiopiórowy ogon i szybko zmodyfikowano rewers monety, na orła z ogonem o mniejszej ilości piór. W związku z tym, że takie mennicze pomyłki rynek wycenia bardzo wysoko, aktualnie srebrne monety jednodolarowe Morgana z 1878 roku i ośmioma piórami na ogonie wyceniane są wyżej od pozostałych monet z tego samego rocznika.

Srebrny-Morgan-Dollar-1878-8pior-ogon-orla

Morgan Dollar 1878 – 8 piór na ogonie orła. Źródło: Heritage Auction Galleries

Srebrny-Morgan-Dollar-1878-7pior-ogon-orla

Morgan Dollar 1878 – 7 piór na ogonie orła. Źródło: Heritage Auction Galleries

Lista mennic emitujących srebrne monety Morgan Silver Dollar

Srebrne monety jednodolarowe Morgana były produkowane w pięciu mennicach na terenie USA. Nie wszystkie srebrne monety były produkowane we wszystkich mennicach każdego roku. Oznaczenie mennicy, która wyprodukowała daną srebrną monetę jednodolarową można znaleźć na rewersie (tam gdzie jest orzeł) w dolnej części nad pierwszymi dwoma literami słowa Dollar:

 • Philadelphia (brak znaku mennicy na monecie)
 • Carson City Nevada (oznaczenie: CC)
 • New Orlean (oznaczenie: O)
 • San Francisco (oznaczenie: S).
Srebrna-Moneta-Morgan-Dollar-oznaczenie-mennicy

Oznaczenie mennicy na srebrnej monecie Silver Morgan. Źródło: Heritage Auction Galleries

Cennik srebrnych monet jednodolarowych Morgan Silver Dollar. Najbardziej wartościowe srebrne jednodolarówki.

Poniżej znajdują się tabele z rocznikami i cenami srebrnych monet jednodolarowych Morgana w stanie obiegowym i nieobiegowym. Przy roczniku srebrnych monet podano również oznaczenie mennicy oraz ewentualne znaki szczególne. Są to ceny orientacyjne na rynku w USA i mogą się różnić u każdego skupującego lub dealera.

Ceny-Srebrnych-Monet-Morgan-Dollar-roczniki-1878-1883Ceny-Srebrnych-Monet-Morgan-Dollar-roczniki-1884-1890Ceny-Srebrnych-Monet-Morgan-Dollar-roczniki-1891-1897Ceny-Srebrnych-Monet-Morgan-Dollar-roczniki-1898-1921

Więcej w podobnym temacie tutaj:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , ,

3 komentarze

 1. janusz says: 5 listopada 2016
 2. srebro says: 5 marca 2015

Czas odpowiedzi i Pingi

Ani trackbacki and pingbacki nie są dostępne dla tego artykułu

Zostaw Odpowiedź