Strona GłównaCeny srebraSrebro, najmocniejszy towar ostatnich 10 lat

W ciągu ostatniej dekady srebro podrożało o 572% i tym samym osiągnęło największą stopę zwrotu ze wszystkich surowców.

Poza tym, że srebro było traktowane, jako bezpieczna klasa aktywów chroniąca przed drukiem pieniądza, to dodatkowo za wzrostami cen srebra stoi silny popyt sektora przemysłowego.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat pod względem stopy zwrotu zaraz za srebrem plasuje się złoto z wynikiem +428%, później jest cyna +414%, miedź +406% i ołów 344%.

Ceny złota wciągu ostatniej dekady były również wspierane ucieczką kapitału do najbezpieczniejszych klas aktywów oraz obawami powodowanymi wysokimi cenami ropy i drukowaniem pieniądza.

Natomiast ceny surowców mierzone indeksem grupującym wszystkie rodzaje towarów wzrosły o 161%. To i tak wysoce zadowalający wynik, bo na przykład indeks szerokiego rynku w UK przez ostatnie 10 lat wzrósł o “całe” 35%.

Pomimo doskonałego zachowania w ciągu ostatniej dekady, surowce w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie notują rewelacyjnych wyników, a ich stopa zwrotu wynosi -13% – wszystko za sprawą niepewności dotyczącej dalszego globalnego wzrostu gospodarczego i coraz bardziej widocznych problemów na dalekim wschodzie.

Trzeba jednak zaznaczyć, że dla surowców bazowych, wykorzystywanych przez przemysł, sprawa wzrostu gospodarczego Chin i reszty świata jest bardzo istotna. Jednak recesja dla złota i srebra może być dodatkowym paliwem do wzrostów głównie dlatego, że aktualnie najbardziej popularną metodą walki ze spowolnieniem gospodarczym jest drukowanie pieniędzy, na co złoto i srebro zazwyczaj odpowiadają solidnym zwiększeniem swoich wycen. W takich okolicznościach złoto i srebro mogłoby gwałtownie spadać, gdyby drukowanie pieniądza nie było w stanie załagodzić możliwych dramatycznych wydarzeń, na które rynki reagowałyby krachem. Wówczas nawet złoto i srebro nie będzie potrafiło się obronić przed masową likwidacją pozycji przez fundusze inwestycyjne i spekulantów, którzy będą ewakuować się ze wszystkiego co się rusza?

Więcej w podobnym temacie tutaj:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , ,

Zostaw Odpowiedź