Strona GłównaCeny srebraCena srebra niska względem ceny złota

Według Stephena M. Smitha, dyrektora zarządzającego w Smith McKenna, perspektywy dla srebra inwestycyjnego są obiecujące, a jego cena w przyszłości powinna osiągnąć 50 dolarów za uncję.

Smith wierzy, że srebro inwestycyjne w najbliższych latach będzie się plasować w czołówce aktywów osiągających najlepsze stopy zwrotu. Smith przekonuje, że biorąc pod uwagę relacje historyczne zachowania cen metali, aktualny stosunek ceny złota do srebra jest znacznie korzystniejszy dla tego drugiego. Uznaje on taką zależność za przekonywującą strategie inwestycyjną na rynku srebra.

“Wszyscy ci, którzy teraz zainwestują w srebro, potencjalnie będą mogli czerpać większe zyski w przyszłości niż ci, którzy zdecydują się na inwestycję, gdy cena srebra wróci na swój zwykły poziom”- mówi Smith.

Ceny srebra względem cen złota

Niskie ceny srebra inwestycyjnego plasujące się w okolicach 20 dolarów za uncję tworzą bardzo dobre warunki dla nowych inwestorów, ponieważ nie niosą ze sobą dużego ryzyka oraz oferują niskie bariery wejścia w posiadanie srebra. Dużą atrakcyjność inwestycyjną srebra ujawnia stosunek ceny srebra do ceny złota. Aktualnie, aby kupić jedną uncję złota należy za nią zapłacić około 58 uncji srebra, jednak historyczna zależność powtarzająca się od setek lat mówi nam, że ten stosunek powinien zawierać się w przedziale od 15 do 30. Jeżeli uśrednimy te wielkości i przyjmiemy, że 22 uncje srebra powinny być równowarte jedną uncją złota, to przy bieżącym kursie złota wynoszącym 1580 dolarów, cena uncji srebra powinna wynosić 72 dolary. Srebro oferuje zatem 160 procentowy potencjał wzrostowy.

Srebro i złoto mało znane

Smith uważa, że większość ludzi jednak obawia się inwestowania w srebro i złoto, gdyż nie są pewni bezpieczeństwa takiej operacji. Jednak, każdy powinien posiadać w swoim portfelu inwestycyjnym metale szlachetne, chociażby w celu zabezpieczenia przed negatywnymi skutkami inflacji.

Srebro w przemyśle

Srebro jest niezbędnym metalem, znajdującym zastosowanie m.in. w elektronice, farmacji i produkcji urządzeń solarnych. Podaż srebra jest ograniczona. W ubiegłym roku podaż srebra wzrosła zaledwie o 1%. Przy aktualnym tempie eksploatacji i zużycia w dynamicznie rozwijających się sektorach, niedługo wiele firm będzie odczuwało brak srebra na rynkach. Nie trudno, więc się domyślić, że jego cena wtedy osiągnie znacznie wyższe poziomy.

Cena srebra w przyszłości po 50$ za uncję

Reasumując, korzystny stosunek wartości srebra do złota, jego ograniczona podaż i potrzeby globalnej gospodarki, bardzo prawdopodobny jest wzrost cen srebra do 50 dolarów za uncję, a w przyszłości nawet do 100 dolarów.

Sztabki srebra i srebrne monety lepsze od srebra “papierowego”

Należy jednak pamiętać, że srebro należy do bardzo zmiennych instrumentów. Normalnym zjawiskiem na tym rynku są dzienne wahania cen srebra dochodzące do +/- 5%. Dlatego znacznie lepiej i pewniej inwestorzy czują się ze sztabkami srebra lub ze srebrnymi monetami, które są namacalne i prezentują rzeczywistą wartość niż ze srebrem papierowym w postaci certyfikatów, lokat, kontraktów terminowych.

Więcej w podobnym temacie tutaj:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , , , , ,

Zostaw Odpowiedź