Strona GłównaCeny srebraSrebro w backwordation i arbitraż – czyli zysk bez ryzyka z ryzykiem :)

Kontrakty terminowe na srebro w ubiegłym tygodniu były w backwardation

Backwardation to sytuacja rynkowa, właściwie można uznać ją za anomalię, spotykaną w notowaniach towarów na rynkach terminowych. Backwardation występuje, gdy cena kontraktu futures np.: na srebro, z odległym terminem realizacji w przyszłości jest niższa niż ta z najbliższym terminem rozliczenia.  Innymi słowy oznacza to, że dzisiejsza cena srebra jest wyższa niż ta, którą zapłacimy za miesiąc czy rok.

W historii, gdy występowało backwardation oznaczało to dwie rzeczy:

  • Występuje niedobór srebra na rynku lub dostawy srebra są z jakiegoś powodu ograniczone
  • Uczestnicy rynku prognozują, że w przyszłości cena srebra będzie mocno rosnąć

Gdy w ubiegłym tygodniu cena srebra wynosiła 28.16 dolara za uncję. Oznaczało to, że można było kupić lub sprzedać jedną uncję srebra dokładnie za 28.16$. Jednak cena kontraktu na srebro z terminem realizacji wyznaczonym na październik 2012 roku wynosiła już tylko 27.88$. Porównując kontrakty z dalszym terminem wykonania można się przekonać, że backwardation trwa. Kontrakt z datą wykonania w grudniu 2014 był kwotowany z ceną równą 27.85$, rok później cena ta będzie wynosiła już 27.59$, a w lipcu 2017 roku tylko 27.19$.

Z powodu aktualnej niskiej podaży srebra, zwiększająca się ilość popytu na srebrny kruszec powoduje wzrost cen. Jest to istota zjawiska backwardation.

Kiedy towar taki jak srebro wchodzi w backwardation, cena sztabek srebra i srebrnych monet może wyraźnie odbiegać od cen wirtualnych instrumentów finansowych.

W warunkach backwardation istnieje też duża pokusa, aby realizować arbitraż, czyli krótką sprzedaż kontraktów terminowych na srebro z najbliższym terminem wykonania i jednoczesne kupno kontraktów na srebro z dalszym terminem wykonania. Otwarte w ten sposób przeciwstawne pozycje teoretycznie oferują zysk bez ryzyka?

Dlaczego to tylko TEORETYCZNY zysk bez ryzyka???

Jest pewne prawdopodobieństwo, że w obliczu trudności z podażą srebra, nie wszyscy uczestnicy rynku zdołają wywiązać się z obowiązku dostawy srebrnych sztabek.

Gdy zostałby ogłoszony kolejny program druku pieniądza, to ceny kontraktów z najbliższym terminem wykonania urosłyby najbardziej. Inwestor stosujący arbitraż, na takiej serii miałby otwarte krótkie pozycje, miałby też długie pozycje na dalszej serii, ale ich wzrost nie zrekompensowałby strat poniesionych na krótkich pozycjach serii najbliższej. Ostateczny wynik z transakcji byłby więc stratą.

Gdyby cena srebra zaczęła gwałtownie rosnąć przy utrzymującym się backwardation, nie warto byłoby zamknąć pozycji arbitrujących, bo nie przynosiłyby one jeszcze zysku. Gdy w takiej sytuacji platforma obrotu metalami Comex, podniosłaby depozyty zabezpieczające na srebro, to inwestor stosujący arbitraż miałby nie lada wyzwanie ? albo uzupełnić depozyt, albo pozamykać część stratnych pozycji.

Dlatego zamiast zadowalać się zyskami bez ryzyka z arbitrażu, wolą oni trzymać srebro z perspektywą wzrostu ceny.

Do niedawna arbitraż na amerykańskich rynkach terminowych był niemożliwy dla inwestorów indywidualnych, a tym bardziej dla tych spoza USA. Od kilku lat pojawiło się jednak wiele platform forexowych, które umożliwiają handel na walutach i na towarowych rynkach terminowych. Należy jednak pamiętać, że 95% tych brokerów jest nieuczciwa lub zarejestrowana w rajach podatkowych, gdzie można zapomnieć o przejrzystości finansowej. Rozwiązaniem szeroko dostępnym, bezpiecznym i uczciwym jest platforma Saxo B., może i ma mniej konkurencyjne spready niż inni brokerzy, ale jest to duński bank, który całkiem nieźle działa przy egzekucjach transakcji. Są tam dostępne kontrakty terminowe prosto z CME, więc jak ktoś by chciał, to może samodzielnie stać się arbitrażystą 🙂

Więcej w podobnym temacie tutaj:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi ?rekomendacji? w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski GCO Spółka z o.o.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Gco Spółka z o.o.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , , , , ,

Zostaw Odpowiedź