Strona GłównaInfografikaPopyt i podaż srebra, czyli kto kupuje i kto sprzedaje srebro? Infografika

W 2011 roku wyprodukowano 1,04 mld uncji srebra. 874 mln uncji srebra zostało zużyte w przemyśle. Natomiast 166 mln uncji srebra wykorzystał sektor inwestycyjny.

Tradycyjne wykorzystanie srebra

Zaledwie 1/3 produkowanego srebra wykorzystuje się w tradycyjnych dla srebra przedmiotach takich jak monety, biżuteria i zastawy stołowe. Produkcja srebrnej biżuterii pochłania 18,5% wydobytego srebra. Srebrne monety i medale zabierają 13,5% srebra, a do wyrobu zastaw stołowych stosuje się 5% wydobytego srebra.

Wykorzystanie srebra w przemyśle

Aktualnie srebro stosuje się w 10000 aplikacji przemysłowych.

 • Srebro to najlepszy przewodnik energii elektrycznej. Dlatego w 2011 roku 188,4 mln uncji srebra, czyli 21,5% rocznego wydobycia zostało wykorzystanych w urządzeniach elektrycznych (telefony, samochody, komputery, sprzęt medyczny).
 • 7,5% podaży srebra pochłania branża fotograficzna, kiedyś główny pożeracz srebra z powodu nieodłącznej obecności srebra w filmach fotograficznych, jednak z każdym kolejnym rokiem udział srebra zużywany przez tę branżę drastycznie maleje.
 • Srebro to metal szlachetny doskonale wzbogacający stopy innych metali i pozytywnie wpływający na jakość połączeń metalicznych tworzonych na podstawie tych stopów. Dlatego aż 7,2% wydobytego srebra zużywa się na wykonywanie i obróbkę termiczną połączeń metalicznych charakteryzujących się jednolitością i antykorozyjnością.
 • 6,8% produkcji srebra zużywa przemysł fotowoltaiczny. Aż 80% aktualnie produkowanych ogniw fotowoltaicznych zawiera srebro. Szacuje się, że w 2015 roku ten szybko rozwijający się sektor będzie zużywał 10% wydobywanego srebra.
 • 3,3% wydobytego srebra zużywa przemysł chemiczny na produkcję tlenku etylenu, organicznego bezbarwnego, słodkiego i łatwopalnego związku stanowiącego główny półprodukt do wytwarzania włókien poliestru, detergentów i nisko krzepnących cieczy chłodzących.

Kto zużywa najwięcej srebra?

Tylko mała grupa 5 krajów zużywa aż 60% globalnej produkcji srebra. W tej grupie na pierwszym miejscu znajdują się USA zużywając 21,6% srebra. Na drugim miejscu są Chiny, Japonia, Indie i Niemcy zużywające łącznie około 40% rocznego wydobycia srebrnego metalu.

Co ciekawe w Indiach aż 1/5 srebra wykorzystuje się w produkcji tradycyjnych hinduskich tkanin zwanych Zari lub Jari, a które są mieszanką włókien jedwabiu i metali szlachetnych głównie złota i srebra.

Podaż srebra, czyli kto w Ziemi dziury kopie, aby zaświecić srebrem mógł ktoś

Srebro pochodzi z trzech głównych źródeł:

 • Recycling
 • Rządowe magazyny
 • Wydobycie

Srebro w procesie wydobycia

Najwięcej srebra produkuje się, jako produkt uboczny w procesie wydobycia innych metali bazowych jak miedź, cynk lub ołów.
Więcej niż połowa dotychczas wydobytego przez ludzi srebra pochodzi z terenów ameryki łacińskiej. Do pierwszej 10 krajów o największej produkcji srebra zalicza się:

 • Meksyk
 • Chiny
 • Peru
 • Australia
 • USA
 • Chile
 • Rosja
 • Boliwia
 • Polska
 • Kanada

Srebro z odzysku

Trudna sytuacja gospodarcza, zadowalające dla sprzedających ceny złomu srebra oraz coraz większa ilość lombardów metali szlachetnych powoduje, że ludzie chętnie wymieniają rodowe srebra na gotówkę.

Srebro z rządowych magazynów

W okresie ostatnich 20 lat na rynku srebra przysłowiowym secondhandem były rządowe magazyny Chin i Rosji. Dzisiaj sytuacja jest zgoła inna. Jedynie na podłogach rosyjskich magazynów gdzieniegdzie widać srebro, które stanowi 4% zgromadzonych zapasów metalu. Pozostałe 4% srebra zalega w magazynach innych krajów.

Srebra rodowe braci Hunt

W 1980 roku na rynku srebra miało miejsce historyczne wydarzenie z braćmi Hunt w roli głównej.

Wszystko zaczęło się wcześniej, bo w połowie lat 70-tych, kiedy Huntowie, miliarderzy z Teksasu opracowali plan ataku na mało płynny rynek srebra. Dysponując dużym kapitałem wygenerowanym na handlu nieruchomościami i wydobyciu ropy zaczęli skupować srebro przy cenie 2 dolarów za uncję.

Na początku skupowanie srebra miało na celu zabezpieczenie majątku przed inflacją. Jednak Huntowie szybko zauważyli nadarzającą się okazję wynikającą z ich przewagi na rynku powiązanej z ich głębokimi kieszeniami.

Kiedy na swoich rachunkach zgromadzili 8% globalnego wydobycia obawiając się rządowej konfiskaty srebra, podjęli się nawet wynajęcia 3 samolotów klasy Boeing 707, które transportowały zgromadzone 40 mln uncji srebra z USA do Szwajcarii. Pozostałe 15 mln uncji srebrnego metalu pozostało w amerykańskich magazynach.

W 1980 roku cena srebra wzrosła do 50 dolarów za uncję, a 1 mld dolarów zainwestowanych w srebro przez Huntów zamienił się w 4,5 mld. Dysponowali oni w tamtym momencie 1/3 globalnego wydobycia srebra. W notowaniach intraday cena srebra wzrosła nawet do 135 dolarów za uncję. Radość jednak nie trwałą długo. Wkrótce stery FEDu miał objąć Volcker, zatwardziały wróg inflacji. Rynek złota i srebra dyskontując nadchodzące wydarzenia wysokich stóp procentowych zaczął obniżać notowania surowców, a cena srebra szybko spadła do 21 dolarów, przy której Huntowie musieli pozamykać swoje długie pozycje na srebrze przyczyniając się do jednodniowej 50% obniżki cen notowań srebra, które zakończyło sesję na 10 dolarach za uncję. W tym dniu Huntowie przetransformowali się z najbogatszych ludzi na świecie w największych dłużników, których ratować musieli ich wierzyciele emitując dług, aby nie dopuścić do niewypłacalności największych uczestników tamtejszego rynku metali szlachetnych.

Mimo burzliwych wydarzeń z udziałem srebra, nadal budzi ono wiele emocji i dyskusji.

Całe dotychczas wydobyte srebro można byłoby zmieścić w kostce sześciennej o boku 52 metrów. Większość wydobytego srebra została skonsumowana, a niektórzy znawcy tematu srebra twierdzą, że ze względu na utrzymujące się niewielkie ceny srebra, 90% tego metalu zamiast trafić do odzysku wylądowało bezpowrotnie na wysypiskach śmieci. Dlatego na powierzchni ziemi w nadających się do wykorzystania przez człowieka zapasach srebra znajduje się dużo mniej metalu niż dotychczas wydobyto.

Wpis na podstawie infografiki Popyt i Podaż Srebra:

popyt-i-podaz-srebra-infografikaźródło: Visual Capitalist

Podobny temat poruszyliśmy w:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , ,

Zostaw Odpowiedź