Strona GłównaAkcjeZłoto inwestycyjne oficjalnie w portfelu

Złoto przez wiele lat nie było pozytywnie postrzegane przez sektor finansowy w krajach rozwiniętych. Głównie z powodu zastoju, jaki miał miejsce w tym sektorze począwszy od roku 1980.

W tym okresie zainteresowanie złotem nie było duże i nie należało ono do instrumentów pozwalających zarobić bankom krocie na prowizjach. Poza tym złoto należy do aktywów, które się kupuje i trzyma, a nie tak jak w przypadku akcji i obligacji aktywnie handluje generując prowizyjny zysk dla instytucji.

Oznacza to, że złoto jest jednym z nielicznych środków pieniężnych, na których ciężko bankom zarabiać (nie dotyczy to polskich banków, które sprzedają złoto po horrendalnie wysokich cenach). Z pewnością sprzedaż złota przynosi bankom na całym świecie dużo mniejsze profity niż chociażby oferowanie produktów strukturyzowanych.

Złoto inwestycyjne pod lupą FSA

Złoto od lat jest powszechnie uznawanym pieniądzem i środkiem lokaty kapitału nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również na całym świecie. Jednak słaba reputacja sektora usług finansowych (głównie spowodowana licznymi aferami i skandalami) zmusiła FSA ( brytyjską komisję nadzoru finansowego) do zainteresowania się kwestią ochrony detalicznych inwestorów indywidualnych oraz produktów inwestycyjnych, jakie oferuje im sektor finansowy. W czerwcu 2006 r. Ministerstwo Finansów uruchomiło program mający na celu zwiększenie zaufania konsumentów do inwestycji. Program ten ma mieć kluczowy wpływ na sposób, w jaki usługi finansowe dostarczane są do inwestorów detalicznych w Wielkiej Brytanii. Usługi finansowe świadczone są dziś przez około 30 000 doradców finansowych, kontrolowanych przez FSA. Program ma być w pełni wdrożony do końca 2012 roku.

Złoto oficjalnym składnikiem portfela

World Gold Council uważa, że wprowadzane zmiany będą miały pozytywny wpływ na rynek złota, bo większy nacisk będzie kładziony na efektywność kosztową i zyskowną oferowanych produktów. Ważne będzie też ryzyko inwestycji i niewypłacalności podmiotu oferującego. Spowoduje to, że do oferowanych produktów inwestycyjnych dołączy oficjalnie złoto

W swoim najnowszym raporcie zatytułowanym ?Złoto, jako dobro strategiczne brytyjskich inwestorów?, Światowa Rada Złota mówi o zawężeniu zakresu produktów dobrych dla brytyjskich inwestorów i zdecydowanie popiera nowe rozporządzenie.

Złoto w kryzysie

“Obserwując okresy kryzysów światowej gospodarki na przestrzeni ostatnich 25 lat, wartość złota konsekwentnie rosła”- twierdzi Światowa Rada Złota. Dyrektor inwestycyjny Marcus Grubb powiedział, że te trudne czasy sprawiają, że oszacowanie potencjalnego ryzyka staje się niemożliwe dla inwestorów. Stoją oni w obliczu zagrożeń, w tym ekstremalnych i nieprzewidzianych wstrząsów rynkowych, które mogą wywołać poważny spadek wartości inwestycji.

Złoto na równi z akcjami, obligacjami i gotówką

Dlatego program ten jest krokiem w kierunku popularyzacji inwestowania w złoto, jak również sugestią dla innych państw z podobnymi regulacjami finansowymi, by umieścić złoto na pozycji tak samo ważnej jak akcje, obligacje i gotówka.

Podobny temat poruszyliśmy w:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski GCO Spółka z o.o.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Gco Spółka z o.o.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , , , , , ,

Zostaw Odpowiedź