Strona GłównaZłotoKlif produkcji złota od 2017 roku

Pomimo wzrostów cen złota przepływy gotówkowe największych spółek wydobywczych nie odnotowują adekwatnych wzrostów.

Steve Parsons, szef działu analiz sektora wydobywczego National Bank Financial, w raporcie o perspektywach wydobycia złota zebrał informacje o złożach będących w posiadaniu spółek wydobywczych.

Z zebranych przez Parsonsa informacji wynika, że wraz ze wzrostem produkcji spółek wydobywczych odkrywanych jest zbyt mało nowych złóż. Aktualnie sytuację ratuje rozbudowa już działających projektów wydobywczych oraz zwiększenie jakości i efektywności procesu obróbki rudy, dzięki któremu wydobycie będzie mogło utrzymywać się na stabilnym poziomie.

Spadek produkcji złota od 2017 roku

Jednak ludzie związani z wydobyciem złota spoglądają w przyszłość dalej i dostrzegają począwszy od 2017 roku wejście globalnej produkcji metali szlachetnych w nowy cykl, który można określić klifem produkcji złota.

Spadek produkcji wynikiem coraz wyższych kosztów i wykorzystanych mocy przetwórczych

Klif produkcji złotego kruszcu ma swoje podstawy w coraz wyższych kosztach wydobycia i optymalizowaniu procesu produkcji, który prowadzi do maksymalnego wykorzystania mocy przerobowych kopalni, co z kolei przekłada się na bardziej długotrwałe uruchamianie następnych projektów wydobywczych.

Opóźnienia w uruchamianiu kolejnych kopalni

Spółki z branży wydobywczej są obecnie w trakcie uruchamiania projektów z którymi wiążą duże nadzieje w zakresie jakości i ilości rudy tkwiącej w złożach. Jednak duża ilość pracy wkładana w uruchomienie tych kopalni nie przekłada się na terminowość ich uruchomienia. Większość z nich ma opóźnienia. Jeszcze gorzej jest z kopalniami drugiej kategorii, które mają wyraźne opóźnienia lub są wstrzymane.

Według Parsonsa spadek produkcji złota od 2017 roku jeżeli nie będzie znaczących odkryć

Zespół Steva Parsonsa oczekuje, że wraz z uruchomieniem produkcji na nowych projektach przez spółki Barrick, Newmont, Goldcorp i Yamana w ciągu najbliższych 3 lat wydobycie złota może odnotowywać nieznaczne wzrosty. Jednak począwszy od 2017 roku wydobycie złota we wszystkich spółkach wydobywczych będzie spadać. Spadek produkcji złota od 2017 roku będzie faktem, jeżeli odkrywanie nowych złóż będzie się utrzymywać na dotychczasowym poziomie.

Wykres produkcji złota w latach od 2012 do 2040.

Na wykresie kolorem czerwonym oznaczono ilość zgromadzonego złota [mln oz] w aktualnie rozpoznanych złożach klasy Reserves. Są to złoża najwyższej klasy potwierdzone jakościowo urzędowymi normami technologicznymi. Kolorem szarym oznaczono planowane odkrycia nowych złóż klasy Reserves i Resources. Złoża klasy Resources mają mniejszą wagę niż Reserves i znajdują się na wstępnym etapie klasyfikacji, który ostatecznie doprowadzi je do najbardziej cenionej grupy Reserves.

spadek-produkcji-zlota-od-2017-roku-klif-wydobycia-zlota

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski GCO Spółka z o.o.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Gco Spółka z o.o.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: ,

Zostaw Odpowiedź