Strona GłównaInfografikaIle pozostało złota? Ranking kopalni złota. Infografika

Na rynku złota do tej pory tylko ogólnie mówiło się o małej ilości dużych depozytów złota, które łatwo i tanio można eksplorować zapewniając ciągły dopływ świeżego kruszcu na rynek. Po dokładnym przebadaniu publicznych, prywatnych i rządowych danych już wiadomo, że złóż zawierających ponad 1 milion uncji złota pozostało zaledwie 439.

Te 439 złóż zawiera około 3 mld uncji złota. Aby je wydobyć trzeba przerobić 114 mld ton rudy.

Bardzo ciekawie wygląda porównanie dotychczas wydobytego złota z gabarytami Łuku Triumfalnego, który jest ponad dwukrotnie większy od zgromadzonego przez ludzi złotego kruszcu. Zgromadzonego złota jest jeszcze mniej jak uwzględnimy kruszec, który nigdy nie będzie mógł być odzyskany z powodu niskiej efektywności procesów metalurgicznych. Według autorów infografiki 28 procent dotychczas zgromadzonego złota nie będzie można odzyskać właśnie z powodu nieefektywności procesów odzysku złota.

Największe na świecie kopalnie i złoża złota

Największe złoże to Pebble na Alasce należące do Northern Dynasty i Anglo American. Bogactwo złoża szacuje się na 107 mln uncji, ale przy bardzo niskiej gramaturze 0,33 grama na tonę rudy. W połowie stawki znajduje się bardzo ciekawa kopalnia Mponeng szacowana na 49 mln uncji. Dysponent obiektu to jeden z największych producentów złota Anglogold Ashanti. Złoże jest wyjątkowe, bo ma bardzo korzystną gramaturę wynoszącą aż 12,6 grama złota na tonę rudy. Równie ciekawym, ale pod innym względem jest indonezyjskie złoże Grasberg szacowane na 88 mln uncji złota i aktualnie uchodzące za największą aktywnie działającą kopalnie złota na świecie. Złoże to bazuje na pokładach miedzi, a złoto występuje jako produkt wydobywany przy okazji urobku miedzi. Jednak najciekawsze jest to, że miedzi w tym złożu jest aż 10000 razy więcej niż złota.

W pierwszej czwórce największych złóż złota, tylko jedno jest aktywnie eksplorowane, a pozostałe trzy o łącznej ilości 230 mln uncji pozostają na etapie indykacji i odkrywania złoża.

Gdzie jest najwięcej złota?

Najwięcej kruszcu mają kanadyjskie pokłady złota. USA także plasuje się w ścisłej czołówce depozytów złota. Sprawia to, że Ameryka Północna to istna żyła złota. Za nią plasują się ex aequo Ameryka Południowa, Afryka i Azja. Ranking zamykają Australia i Europa ze skromnym udziałem 2% w całości. Czarnym koniem może okazać się Azja, głównie wschodnia Rosja i Chiny, gdzie może znajdować się jeszcze dużo nieodkrytych i niedoszacowanych złóż.

Czyje złoża złota są najlepsze?

Najprostszą miarą jakości złoża jest jego gramatura, czyli ilość gram złota przypadająca na tonę wydobywanej rudy. Kiedyś, gdy było jeszcze dużo łatwo urabialnych złóż, większość kopalni wypracowywała normę około 10 gram na tonę. Jednak dzisiaj większość oscyluje przy 3 gramach na tonę rudy. Kraj, który jeszcze zachowuje wysoką wydajność produkcji złota, to Afryka Południowa osiągając 20 gram złota z tony rudy. Pomimo tak wysokiej efektywności wydobycia, koszty tego procesu są jedne z najwyższych na świecie. Wszystko za sprawą operowania na kopalniach głębinowych, których głębokość dochodzi do 4 kilometrów.

Statystyka złóż złota

Średnia ilość gram złota produkowanego z tony rudy w aktualnie działających kopalniach złota to 1,06 grama na tonę. Jak zsumujemy złoża kopalni działających ze złożami, na których dopiero się planuje wydobycie, to wskaźnik ten spada do 0,82 gram złota na tonę rudy. Natomiast uwzględniając tylko złoża złota, które będą eksplorowane w przyszłości, to średnia gramatura wynosi tylko 0,66 gram na tonę. Wynika z tego, że kopalnie działające w przyszłości będą operowały na złożach o 37 procent uboższych od złóż aktualnych. Zatem bogate, duże i obfite złoża złota, to aktualnie bardzo łakomy kąsek dla wszystkich firm wydobywczych.

Wpis opracowano na podstawie infografiki kopalnie i zasoby złota w 2012 roku:
złoza-zlota-infografikaźródło: Visual Capitalist

Więcej w podobnym temacie tutaj:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Tagi do treści strony:

KOPALNIA ZOTA GRA kopalnie złota na świecie złoża złota na świecie kopalnie złota na alasce wydobycie złota złoto na alasce wydobycie złota na świecie największe kopalnie złota na świecie największa kopalnia złota Alaska złoto

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: ,

Zostaw Odpowiedź