Strona GłównaInfografikaHistoria złota i wartość złota. Infografika

Dzieje przeszłości pełne są wojen toczących się o złoto. A dla wojennego kontrastu ciekawe jest to, że również miłość wyrażana jest za pomocą złota. Bo złoto to pierwiastek, który odmienił krajobraz ludzkiej cywilizacji i całego świata.

Dlaczego złoto jest tak bardzo cenione przez ludzi?

Złoto to pierwiastek bardzo rzadko występujący na ziemi.

Całe dotychczas wydobyte złoto zmieściłoby się w sześcianie o boku 20 metrów i wadze 171300 ton. W kostce o takich wymiarach pomieściłaby się cała biżuteria oraz złoto bulionowe zgromadzone dotychczas przez ludzi.

Złoto, to niezwykle plastyczny i doskonale przewodzący stop.

  • Jedna uncja złota (31,1 gram) mogłaby być rozwalcowana na arkusz złotej blachy o wymiarach 9 metrów na 9 metrów.
  • Jedna uncja złota mogłaby być rozciągnięta do uformowania wężownicy, która swoją długością przekraczałaby dziewięć razy wysokość Mount Everest.
  • 4,5 uncji złota mogłoby zostać uformowane na przewód o grubości 5 mikronów, który połączyłby ziemię z międzynarodową stacją kosmiczną.

Złoto próby 999 jest tak miękkie, że można byłoby wykonać pełny odcisk zęba najzwyczajniej gryząc je.

Złoto doskonale nadaje się do tworzenia stopów z innymi metalami.

Złoto to doskonały przewodnik ciepła i energii elektrycznej.

Złoto ma bardzo dużą gęstość.

Złoto ma niezwykły połysk.

Złoto nie reaguje z powietrzem, wilgocią i innymi korozyjnymi utleniaczami.

Złoto to pierwszy metal, który już od czasów starożytnych rozpoznawany był przez niemal wszystkich ludzi na Ziemi. W przeciwieństwie do innych metali, złoto może występować w formie płatków lub samorodków.

Historia złota

W 3600 r.p.n.e. Egipcjanie jako pierwsi opracowali technologię wytopu złota.

W 2006 r.p.n.e. opisano hieroglifami złoto w Egipcie.

W 1223 r.p.n.e. wykonano maskę ze złota dla Tutenchamona.

W 1200 r.p.n.e. Egipcjanie opracowali używaną do dzisiaj w jubilerstwie woskową technologię wytopu Last-Wax.

W 654 r.p.n.e. Grecy wybili pierwszą monetę przeznaczoną do handlu. Moneta wykonana była ze stopu zwanego electrum będącego naturalnym połączeniem złota i srebra. W tym samym roku również w Chinach wprowadzono do obiegu złotą monetę o kształcie prostokątu, którą nazywano Ying Yuan.

W 433 r.p.n.e. Aleksander Wielki ograbił królestwo Persów i pozbawił ich zgromadzonego złota. W tym samym roku Grecy rozpoczęli pracę związane z alchemią, czyli próbą zamiany zwykłych metali w pełnowartościowe złoto.

W 58 r.p.n.e. Juliusz Cezar zdobył na podbitych terenach Galów taką ilość złota, że każdemu żołnierzowi wręczył po 200 złotych monet i spłacił całość zadłużenia. Rzymianie byli pierwszymi, którzy wykorzystali złoto do stworzenia systemu walutowego. Rzymianie odkryli również nową metodę wydobycia złota na dużą skalę poprzez działanie wysokim ciśnieniem wody na urabianą rudę.

Złoto to pieniądz

Złoto posiada właściwości idealne do wykorzystania w celach monetarnych. Złoto łatwo się formuje w monety i sztabki, w dodatku bardzo łatwo zidentyfikować autentyczność złota z powodu jego unikalnej gęstości i struktury. Nie rdzewieje i nie poddaje się łatwo zużyciu.

Złoto ma wszystkie niezbędne cechy do funkcjonowania, jako waluta i pieniądz: Poręczne (w małej objętości zawarte jest dużo wartości), Realne i Trwałe.

W rzeczywistości złoto odpowiada trzem głównym warunkom do spełniania funkcji pieniądza:

  • środek wymiany
  • jednostka rozliczeniowa
  • ochrona wartości

Standard złota

Przez wiele lat kraje przyjmowały, jako fundament funkcjonowania systemu monetarnego standard złota, w którym wartość waluty była ściśle powiązana z wagą złota. Pierwszym krajem, który stworzył standard złota była Wielka Brytania, a jej wówczas niezwykła siła gospodarcza spowodowała rozszerzenie się tego systemu na inne kraje. W 19 wieku wszystkie większe gospodarki poza Chinami funkcjonowały w standardzie złota. W tym czasie odchodzono stopniowo od srebra, którego wartość w relacji do złota stopniowo malała. W 16 wieku za jedną uncję złota trzeba było zapłacić 15,5 uncji srebra. Podczas gdy w 20 wieku za jedną uncję złota płacono 50 uncji srebra.

Słynne Gorączki Złota

Robotnicy z całego świata kuszeni perspektywą znalezienia dużych ilości złota migrowali w rejony gdzie odkrywano nowe złoża złotego kruszcu. Złoto głównie wydobywano w formie płatków i samorodków. A forma takich poszukiwań nie wymagała od robotników skomplikowanych i drogich narzędzi.

W 1799 roku w płn. Karolinie rozpoczęła się pierwsza gorączka złota, po tym jak 12 letnie dziecko znalazło złoty samorodek o masie 17 funtów. Jego wartość według aktualnych cen odpowiada dzisiejszym 430 tys. dolarów.

W 1848 roku odkrycie złota w Kalifornii spowodowało wzrost populacji San Francisco z 1000 do 25000 w 2 lata. W okresie tym w San Francisco porzucono setki statków dostarczających górników, głownie z powodu wielkiej niechęci opuszczania prosperującego miasta przez żeglarzy.

W 1896 roku odkryto złoto w rzece Klondike w rejonie Yukon. Spowodowało to zaludnienie rejonu ilością 100 tys. ludzi. Jednak aż 40 procent górników przybyłych do Klondike musiało pracować przy wydobyciu złota około 5 lat, aby tylko zwróciły im się koszty poniesione na podróż do złotej krainy.

Złoto w kosmosie

Złoto towarzyszy ludziom od samego początku podróży w przestrzeń kosmiczną. Powłoka ze złota chroni sprzęt i ludzi przez niszczącym promieniowaniem słonecznym, a urządzenia na promie kosmicznym zawierają około 40 kilogramów złota.

Kto posiada najwięcej złota

Dotychczas wydobyto 171300 ton złota. 31000 ton znajduje się w posiadaniu banków centralnych i organizacji międzynarodowych.

Według oficjalnych danych w Fort Knox leży 4581 ton sztabek złota chronionych przez skarbiec odporny na wybuch atomowy. Do skarbca prowadzą 22 tonowe drzwi strzeżone przez 300 czołgów i 30 tys. żołnierzy.

Nowojorski oddział Banku Rezerw Federalnych posiada 6718 ton. Przekrój skarbca ma kształt koła i znajduje się 80 stóp pod powierzchnią Manhattanu.

Unikalność nie zastąpionego złota

Złoto to wysoce unikalny, użyteczny i uniwersalny metal, który przez setki lat potwierdził swoją nie zastępowalność w wielu dziedzinach działalności człowieka.

Treść wpisu na podstawie infografiki Historia Złota:

historia zlota infografikaźródło: Visual Capitalist

Podobny temat poruszyliśmy w:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Tagi do treści strony:

historia złota www historiazlota

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , ,

1 komentarz

  1. Broker Forex says: 21 lipca 2016

Czas odpowiedzi i Pingi

Ani trackbacki and pingbacki nie są dostępne dla tego artykułu

Zostaw Odpowiedź