Strona GłównaInfografikaZastosowanie złota. Złoto w Jubilerstwie Inwestycjach Przemyśle. Infografika

Globalny rynek złota można podzielić na 3 części:

  • Jubilerstwo
  • Inwestycje
  • Technologia

Najwięcej złota, bo aż 50% pochłania branża biżuteryjna. Za nią plasuje się sektor inwestycyjny z udziałem 40 procent. Pozostała ilość złota znajduje zagospodarowanie w różnego rodzaju aplikacjach technologicznych i przemysłowych.

Złoto w przemyśle

O ile wykorzystanie złota w sektorze jubilerskim i inwestycyjnym jest ogólnie zrozumiałe. To już wykorzystanie złota w przemyśle często rodzi wiele pytań. Złoto znajduje zastosowanie w sektorze technologicznym, bo ma niezwykłe właściwości charakteryzujące się doskonałą przewodnością i jednoczesną odpornością na korozje i śniedzenie. Wprawdzie srebro i miedź mają o wiele lepszą przewodność elektryczną, ale złoto jest bardziej wytrzymałe i trwałe.

Z tego powodu złoto znajduje zastosowanie w aplikacjach przemysłowych wymagających największej niezawodności. Zalicza się do nich promy i stacje kosmiczne, samoloty, urządzenia medyczne, elektronika użytkowa. Natomiast srebro i miedź stosuje się w tańszych i bardziej popularnych urządzeniach jak kalkulatory, zasilacze, AGD.

Jako ciekawostkę można podać obecność złota spełniającego rolę izolatora w teleskopie Hubbla. Zadaniem złota w tym przypadku jest ochrona elektrycznych połączeń teleskopu przed korozją.

Złoto zastosowano również w promach kosmicznych. Na wahadłowcu Columbia znajduje się 41 kilogramów złotego kruszcu chroniącego astronautów przed promieniowaniem, a urządzenia elektryczne przez korozją.

Unikalne optyczne właściwości złota pozwalają wykorzystywać kruszec w testach ciążowych oraz tych wykrywających salmonelle i HIV. Wszystko z powodu odpowiedniej reakcji cząstek złota ze światłem, które po odpowiedniej interakcji zmienia swój kolor na skalę barw mieszczącą się w zakresie od purpury do czerwieni.

Złoto wykorzystano również w budownictwie. Szyby w biurowcu Royal Bank Plaza w Toronto pokryto warstwą złota o łącznej wadze 70 kg wartego 3,6 mln dolarów. Warstwa złota na powierzchni szyb odpowiada za doskonały sposób radiacji ciepła. Wnętrza budynku zimą naturalnie absorbują ciepło promieni słonecznych podwyższając temperaturę powietrza, a latem je odbijają zapewniając chłód.

Złota biżuteria

Biżuterię ze złota wykonywano już 6000 lat temu. Tradycję tę kontynuowano wykorzystując złoto, jako symbol władzy, bogactwa i miłości.

Czystość złota może być mierzona w karatach. Najbardziej czyste stopy złota o próbie 999 oznacza się 24 karatami. W przybliżeniu można określić, że stop o zawartości 75% złota oznacza się 18 karatami. Stop o 50% zawartości złota ma 12 karatów, a stop z 23% udziałem złota to 6 karatów.

Kolory złota

Złoto może mieć różne kolory. Wszystko zależy od stopu złota, czyli mieszanki innych metali i złota zawartych w stopie. Złoty stop o najbardziej złotym kolorze uzyskuje się, gdy w zawartość złota w stopie jest większa niż 90%. Złoto z odcieniem koloru czerwonego uzyskuje się poprzez dodanie miedzi w proporcji 75% złota i 25% miedzi. Różowe złoto można uzyskać dodając srebro do stopu złota i miedzi w proporcjach 75% złota, 20% miedzi i 5% srebra. Białe złoto, bardzo popularne w biżuterii z białego złota, uzyskuje się poprzez dodanie do złota palladu.

Kto kupuje złoto?

Przez ostatnie 10 lat popyt na złoto wzrósł o 20%. Jednak 10 lat temu głównym kupującym na rynku złota byli jubilerzy. Aktualnie ilość nabywanego przez nich złota nieco spadła. Natomiast wzrosła ilość złota kupowana w celach inwestycyjnych. Z pewnością przyczyniła się do tego również popularność i łatwa dostępność coraz większej ilości instrumentów finansowych opartych na złocie jak fundusze inwestycyjne i ETFy.

Indie i Chiny, dwa kraje o największej liczbie mieszkańców, odpowiadają za ponad połowę globalnego popytu na złoto. Bardzo ciekawe jest to, że Hindusi pomimo dużo mniejszej zamożności, przeznaczają na zakup złota 50 razy więcej swoich dochodów niż Amerykanie.

Średniorocznie każdy mieszkaniec Indii nabywa niecałe pół grama złota, podczas gdy średnia dla całego świata to 0,3 grama złota.

Złoto na dalekim wschodzie

W Indiach złoto to synonim bogactwa, a zamiłowanie tej nacji do złota i do uroczystości opływających złotem przejawia się słynnym hinduskim powiedzeniem Bez złota nie ma ślubu. Rzutuje to automatycznie na cały przebieg ceremonii, gdy Pan Młody przybywa do Panny Młodej i prezentując rodzinie wybranki swój status materialny olśniewa ich blaskiem złotego kruszcu. W Indiach co roku ma miejsce 10 tys. zaślubin, a pierwszy dzień święta Diwali nosi nazwę Dhanteras. Zakupy złota w tym okresie robione są na poczet przyszłego szczęścia. Tego dnia tylko w Indiach sprzedaje się 10 ton złota. Mimo tego, że Indie odpowiadają tylko za 1 procent globalnej podaży złota, to już po stronie popytu mają 30 procentowy udział.

W Chinach złoto ma również bogatą historię, jednak tam popyt dużo bardziej zależy od stanu materialnego mieszkańców. Dlatego wahania koniunktury w Chinach wpływają na zmiany popytu generowanego przez tamtejszą ludność. Wzrost zamożności mieszkańców kraju środka będzie wpływał na zwiększenie popytu na złoto. Ciekawostką jest, że w 2012 roku w Chinach było milion dolarowych milionerów.

Kto kupuje złotą biżuterię?

Najwięcej złotej biżuterii kupują Hindusi z 28 procentowym udziałem w globalnym popycie. Tuż za nimi plasują się Chińczycy 27 procent. Dużo mniej złota, bo 6 procent globalnego popytu zgłaszają mieszkańcy USA. Za nimi są Rosjanie i mieszkańcy Turcji, UAE i Arabii Saudyjskiej.

Co by było gdyby?

Jeżeli każdy mieszkaniec Chin kupowałby średnio tyle samo złota, co mieszkaniec HongKongu, to w jednym momencie popyt na złoto by się podwoił z obecnych 4000 ton do 8000 ton.

Podsumowanie zastosowania złota

Złoto wykorzystuje się jako biżuterię od czasów starożytnych. Tysiące lat nie zmieniły tradycji i złoty kruszec nadal uchodzi za niezastąpiony. Złoto, to też niezbędny składnik zaawansowanych urządzeń technologicznych i innych aplikacji przemysłowych. Jednak najbardziej interesujące zastosowanie złota, to złoto jako inwestycja.

Zobacz też Zastosowanie złota, gdzie, po co i kiedy?

Wpis na podstawie infografiki Zastosowanie złota:

zastosowanie-zlota-infografika

źródło: Visual Capitalist

Podobny temat poruszyliśmy w:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , , ,

4 komentarze

  1. Natalia says: 14 grudnia 2012
  2. brandy says: 7 grudnia 2016

Czas odpowiedzi i Pingi

Ani trackbacki and pingbacki nie są dostępne dla tego artykułu

Zostaw Odpowiedź