Strona GłównaFEDFED i po FEDzie

sierpień 02

FED i po FEDzie

We wtorkowy poranek, przed posiedzeniem Rady Gubernatorów Banku Rezerw Federalnych w sprawie polityki monetarnej, cena złota wzrosła o 0,2%. Stanowisko amerykańskich banków w tej sprawie jest ważnym czynnikiem dla cen złota. Oprócz tego spotkania, na czwartek zaplanowana jest spotkanie Europejskiego Banku Centralnego. Konieczność spotkania wymusili inwestorzy po tym, jak w zeszłym tygodniu dyrektor EBC, Mario Draghi, powiedział, że nie ma zamiaru czynić dodatkowych kroków, aby zachować wspólną walutę.

Złoto może znaleźć się pod pewnego rodzaju presją w obliczu nadchodzących spotkań banków centralnych. Nie wykluczam możliwości spadku poniżej 1610 USD za uncję, ale ostateczna cena z całą pewnością zależy od wyników obrad- powiedział jeden z ankietowanych.

Dodrukowanie pieniędzy przez banki centralne przyczyni się do wysokiej inflacji, a inwestorzy będą kupować duże ilości złota, które jest zabezpieczeniem przed inflacyjnym wzrostem cen.

 ?Krótkoterminowi inwestorzy i fundusze indeksowe nie są wsparciem dla złota?- powiedział Dominic Schnider, analityk z singapurskiego UBS Wealth Management. Schnider przewiduje, że cena złota spadnie do zaledwie 1520 dolarów za uncję w ciągu następnych 3 miesięcy, jeśli obecna podstawa Rezerw Federalnych nie ulegnie zmianie. Korelacja pomiędzy dolarem a złotem wynosi dziś -0.74, co sugeruje, najsilniejszą odwrotną korelację od początku roku.

FED nie powiedział nic optymistycznego

Po posiedzeniu FED już wiemy, że nie wprowadzono nowych działań, by pobudzić amerykańską gospodarkę. Zadeklarowano natomiast gotowość do poluzowania polityki monetarnej, jeśli będzie taka potrzeba. Nie zmieniono wysokości głównych stóp procentowych, jednocześnie potwierdzono utrzymanie rekordowo niskich stóp procentowych do 2014 roku.

FED będzie też kontynuował sprzedaż obligacji, wartych 667 mld USD, o terminie zapadalności trzech lat lub mniejszym. Zyski reinwestowane będą w obligacje o dłuższym terminie.

Kolejne posiedzenie FED odbędzie się 12 września.

Będzie “im gorzej, tym lepiej”

Decyzje FED nie są najbardziej optymistyczne dla rynków. Inwestorzy oczekiwali nowych działań stymulujących, więc FED nie wpisał się w optymistyczne zapatrywania rynku. Jednocześnie FED dał znać, że będzie się uważnie przyglądał sytuacji. Dlatego rynki znowu będą złe dane traktować nadzieją wpisując się w powiedzenie ?im gorzej, tym lepiej? ? im gorsze dane tym większa szansa na druk pieniądza ze strony FED. Poza FEDem, a nadal w tematyce monetarnej, to ważne będą decyzje ECB, który sterując stopami procentowymi może wpływać na popularne ostatnie euro carry trade – kupowanie za nisko oprocentowane euro aktywów o wyższej rentowności np.: polskie obligacje.

Podobny temat poruszyliśmy w:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski GCO spółka z o.o.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Gco spółka z o.o.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , , , ,

Zostaw Odpowiedź