Strona GłównaBanki centralneUSA eksportuje złoto

Uczestnicy rynku złota od lat regularnie badają sytuację popytu i podaży kruszcu. W 1998 roku Frank Veneroso po raz pierwszy zasugerował, że przeważająca część podaży pochodziła wówczas z banków centralnych wyprzedających zapasy złota. Natomiast zarządzający w kanadyjskiej spółce inwestycyjnej Sprott, w swym periodyku – “Czy banki centralne posiadają jeszcze jakiekolwiek złoto, część II” obliczyli, że w latach 1991 – 2012 z USA wyeksportowano 4500 ton złota. Zarządzający Sprott’a stwierdzili, że taką ilością złota dysponowały tylko organy rządowe.

USA eksporterem złota w 1Q13

2 maja 2013 roku amerykański urząd statystyczny opublikował dane o eksporcie i imporcie USA, z których wynika, że od stycznia do marca 2013, USA były netto eksporterem złota. W okresie tym wyeksportowano złoto o równowartości 11,1 mld USD i zaimportowano złoto o wartości 4,1 mld USD, co daje eksport netto wartości 7 mld dolarów. Dane te dotyczą złota niemonetarnego, czyli najczęściej dużych sztab próby równej lub niższej 995.

Przeliczając tę wartość wyeksportowanego złota przez średnią cenę kruszcu w tym okresie 1631 USD/oz otrzymujemy ilość 121 ton złota. Gdyby skala tego eksportu utrzymywała się na dotychczasowym poziomie, to cały rok zamknąłby się eksportem 486 ton złota o wartości 28 miliardów dolarów. Jak podkreślają najbardziej doświadczeni uczestnicy złotego rynku, tylko organy powiązane z rządem USA dysponują kruszcem w takiej ilości.

Kreatywnie rządowa księgowość

W ubiegłym tygodniu Chris Martenson, od wielu lat uważny obserwator rynku złota, zainteresował się 4500 tonami złota, która nadal oficjalnie widnieją jako rezerwy na rachunkach FED i rządu, a według Martensona zostały w rzeczywistości już dawno wyleasowane kontrpartnerom stojącym po drugiej stronie rynku, co powinno skutkować wykreśleniem tych dużych rezerw złota z publicznych ksiąg.

Greenspan pyta: “Czy dobrze zrozumiałem, że FED eksportuje złoto? Sprawdziliście to?”

Niejasne zabiegi księgowe związane ze złotem i stosowane przez organy rządowe USA zadziwiły już w 1992 roku Alana Greenspana, który według transkryptu rozmów w minutach FED, 22 grudnia jako przewodniczący Rady Gubernatorów zapytał “Czy ja dobrze cię zrozumiałem, gdy powiedziałeś, że w październiku eksport złota pochodził z kasy Banku Rezerw Federalnych Nowego Yorku? Czy ktoś to sprawdził?”. Pytanie “Czy ktoś to sprawdził?” padło w 1992 roku z ust Greenspana. 20 lat później to samo pytanie “Czy w bankach centralnych pozostało jeszcze jakiekolwiek złoto?” zaczęła zadawać znacznie większa ilość coraz bardziej świadomych ludzi żądających audytu Banku Rezerw Federalnych, który to audyt wyjaśniłby nurtującą wielu kwestię “Ile tam tak naprawdę pozostało złota?”.

Podobny temat poruszyliśmy w:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco S.A.: ul. Rynek 7, 50-106 Wrocław
Goldco S.A. Biuro Obsługi Klienta: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , ,

Zostaw Odpowiedź