Strona GłównaBanki centralneOgraniczenie transakcji gotówkowych i nowy banknot 500zł. Czy to logiczne?

Państwo Polskie od 1 stycznia 2017 roku ograniczy obrót bezgotówkowy i jednocześnie polski bank centralny wprowadzi nowy banknot 500zł.

Wprowadzenie nowego banknotu z pewnością nie następuje, aby kwota 15000zł zmieściła się z łatwością w portfelu. Przyczynę emisji banknotu 500zł najlepiej wyjaśnić patrząc na wskazania inflacji w Polsce. Od połowy 2014 roku mamy teoretycznie do czynienia z deflacją, czyli ze spadkiem cen artykułów i usług. A to zjawisko, którego bank centralny nie lubi, bo jak ceny spadają, to ludzie dochodzą do wniosku, że może warto trochę oszczędzać. Jak ludzie więcej oszczędzają, to mniej kupują i statystycznie gospodarka zaczyna hamować. Jak hamuje gospodarka, to bankierzy centralni zaczynają czuć dyskomfort, bo sprawy idą nie po ich myśli. Naprawa tego stanu deflacyjnej rzeczy wymaga umysłu geniusza, bo jak się popsuje tylko jedną rzeczy w takich deflacyjnych działaniach, to można kraj doprowadzićna bankructwa skraj. Dlatego polski bank centralny widząc że:

1. Działania Europejskiego Banku Centralnego pod kierownictwem Super Mario Draghi polegające na drukowaniu bilionów euro z nadzieją, że ludzie zrozumieją, że papieru przybywa i urzędnicy chcą w ten sposób zmusić obywateli do pozbywania się papieru (co teoretycznie ruszyłoby gospodarkę), kończą się wielkim fiaskiem. Ludzie w europie nie chcą pozbywać się papieru, bo widzą, że u sterów siedzą umysłowi inwalidzi, którzy działają bez jakiegokolwiek długoterminowego planu, a problemy finansowe Europy i bankructwa niektórych gospodarek określają jako zbieranie doświadczenia. Ludzie nie chcą pozbywać się papieru i za coraz mniej warte euro wolą kupować niemieckie obligacje oprocentowane ujemnymi stopami zwrotu (ludzie dopłacają za komfort trzymania pieniędzy w niemieckich obligacjach), bo wiedzą, że jak euro upadnie, to w zamian otrzymają szanowaną kiedyś markę niemiecką. Oczywiście takie podejście w kupnie ujemnie oprocentowanych niemieckich obligacji można uznać za dalekie od ideału, ale pokazuje poziom nastrojów w społeczeństwie.

Zatem działania z emisją nowego banknotu 500zł, to kolejny krok w kierunku walki z siłami deflacji. To krok, który ma na celu psychologicznie pokazać ludziom, że dotychczasowe 100 lub 200 zł w portfelu, to teraz psychologicznie mniej warte banknoty niż nowe, królewskie 500zł. Jak masz w portfelu 500zł w jednym banknocie, to chętniej wydasz 100 lub 200 zł i przy okazji będziesz uważać je za mnie warty papier. Emisję banknotu 500 zł można uznać za ciekawe doświadczenie naukowe z dziedziny ekonomiczno-psychologicznej. Sprawę można też rozumieć z drugiej strony. Być może emisja banknotu 500zł to przygotowanie na czas wysokiej inflacji, kiedy to wraz ze wzrostem cen dojdziemy do takich nominałów, które widzieliśmy w latach 80-tych i 90-tych, czyli nominały opiewające na 2 000 000 zł 🙂 I tym samym, my sami wpadliśmy w krąg myślenia narzuconego przez twórców banknotu 500 zł, czyli myślenie skierowane w kierunku utraty wartości pieniądza, czyli zaszczepienie w myślach ludzi idei inflacji, która to z punktu widzenia bankierów centralnych najlepiej zabija deflacyjną rzeczywistość, którą ciężko ujarzmić w pokojowy sposób.

Więcej w podobnym temacie tutaj:

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , ,

Zostaw Odpowiedź