Strona GłównaGiełda złotaEUR USD prognoza według COT

Wizja upadającej Unii Europejskiej towarzyszy komentatorom od momentu podpisania traktatu z Maastricht w 1993 roku. Realizacja tej wizji stała się bardziej prawdopodobna wraz z narastającym procesem bankructwa małej greckiej gospodarki i problemami innych południowców.

W takim otoczeniu, większości społeczeństwa na samą myśl o euro przychodzi konkluzja- to już koniec, nie ma już nic 😛 Natomiast ci bardziej doświadczeni gracze rynkowi w takim momencie stwierdzają, skoro tak negatywnie myślą wszyscy i tak źle mówią o tym w wiadomościach, to trzeba się tym zainteresować, bo tam mogą na ziemi leżeć pieniądze – trzeba będzie jedynie wiedzieć jak je podnieść.

CFTCKomisja Rynków Terminowych – czyli pokaż rekinie co masz w portfelu

Z pomocą przychodzi amerykańska CFTCKomisja Rynków Terminowych ze swym cotygodniowym raportem COTCommitment of Traders – czyli zaangażowanie handlarzy :). Na stronach komisji raport ten to suche i nic nie mówiące dane, lecz wygrywa ten, kto potrafi te dane po ludzku ułożyć, pokazać na wykresie i wyciągnąć wnioski.

Commercials- kto to jest?

W raporcie COT najważniejszą pozycją jest zaangażowanie traderów o nazwie Commercials. Commercialsi niestety nie mają nic wspólnego z firmą ubezpieczeniową działającą kiedyś pod podobną nazwą w Polsce :), są to natomiast największe banki i firmy inwestycyjne dokonujące transakcji na rynku w imię swoich klientów z realnej gospodarki. Oczywiście banki wykorzystują tę możliwość i w dużej mierze zamiast koncentrować się na wspomaganiu swych klientów, same dokonują spekulacyjnych transakcji na rynkach jako Commercialsi mają do tego prawo- ich pieniądze, ich biznes, choć bankowy proceder spekulacyjny w obecnej erze delewarowania traci na popularności?

Dlaczego Commercials są najważniejsi

Bierze się pod uwagę głównie Commercialsów, bo to oni są największymi graczami. Jeżeli poprzez raport COT dostrzegamy, że ich pozycje osiągają pułapy ekstremalne na tle danych historycznych, to znaczy, że najprawdopodobniej rynek jest bliski zmiany trendu. Commercialsi to stare lisy, widzą co się dzieje na rynku i na czym będzie można zarobić. Widzą co robią ich klienci i jaki jest sentyment rynku na określone aktywa. Podążanie uważnie za Commercialsami to nie jest jednak święty Graal. Mają oni strasznie głębokie kieszenie i wchodzą stopniowo w rynek. To znaczy, że budują swoje pozycje powoli, miesiącami. Indywidualni inwestorzy powinni zatem śledzić ich ruchu, a do określenia momentu zajęcia pozycji wybierać własne metody timingowe zgodne z przyjętą strategią i minimalizujące ryzyko – lepiej zaliczyć kilka małych strat niż trzymać jedną dużą przez pół roku i nie spać po nocach – zdrowie jest bezcenne?

Jakie zatem prognozy EUR USD daje COT

Od początku drugiego kwartału 2012 Commercialsi są mocno Long Euros, czyli według nich pieniądze będzie można zarobić na wzroście kursu euro względem dolara. Jeżeli oni są nastawieni na wzrost euro, to większość rynku obstawia spadek wartości euro. A jak dobrze wiemy, większość nie ma racji- pieniądze w giełdowej świątyni chciwości zarabia niestety mniejszość.

Dane COT pokazują, że anty sentyment rynku do euro jest największy od ponad dziesięciu lat. Biorąc pod uwagę historyczne momenty z podobnym anty eurowym nastawieniem rynku, sytuacje takie były bardzo dobrym czasem do zakupu euro.

Prognoza EUR USD – wzrost euro względem dolara

Angaż portfela Commercialsów jasno pokazuje, że przyszły trend na rynku eurusd to będzie trend wzrostowy, najprawdopodobniej dość trwały. To trzeci dołek robiony w okolicach 1,2 usd za euro, dodatkowo przy takim sentymencie. Taka kumulacja przeważnie skutkowała trwalszym ruchem.

Kiedy zając pozycję długą na euro?

Eur Usd
Eur Usd, źródło: opracowanie własne

Jak już wiemy, że naturalny przyszły cykl rynku eurusd to wzrost, trzeba określić kiedy będzie odpowiedni moment na otwarcie długiej pozycji. Zarabianie na długoterminowych trendach rysowanych książkowo to ciężka strategia. Należy więc do sprawy podejść bardziej uniwersalnie i z większą elastycznością. Z pomocą przychodzą trendy bardziej krótkoterminowe. Taki trend właśnie teraz pokazuje odpowiedni moment na otwarcie długiej pozycji. Aktualny kurs to 1,2415. Stop loss na 1,2235, każdy ustawia stopa gdzie mu pasuje, najważniejsze to pamiętać o ryzyku w pojedynczej transakcji, najwyżej 1 – 2 % wartości portfela. Zawsze trzeba brać pod uwagę, że rynek może cofnąć i trzeba będzie wchodzić w longi jeszcze raz – taki biznes 🙂

Więcej w podobnym temacie tutaj:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi ?rekomendacji? w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).
Tagi do treści strony:

eur/usd prognoza

Piotr Kowalski

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco S.A.: ul. Rynek 7, 50-106 Wrocław
Goldco S.A. Biuro Obsługi Klienta: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , , , , ,

Zostaw Odpowiedź