Strona GłównaSprzedaż złotaNiesortowane sztabki złota i sortowane sztabki

Wielu dystrybutorów złota sprzedaje jednocześnie sztabki złota w dwóch opcjach: niesortowane i sortowane.

Sztabki niesortowane są trochę tańsze od sztabek sortowanych. Skąd wynika różnica w cenie i czym się różnią sztabki sortowane od niesortowanych?

Sztabki sortowane i niesortowane można spotkać najczęściej u tych dealerów złota, którzy najczęściej prowadzą również skup złota. W takiej sytuacji oferują oni sztabki niesortowane w określonych wagach np.: 20g, 31g, 50g, 100g. Oznacza to, że kupujący składając zamówienie np.: na sztabkę niesortowaną 50 gram, ma gwarancję, że otrzyma sztabkę o wadze 50 gram, ale w momencie składania zamówienia sprzedający nie może mu zagwarantować, z jakiej mennicy ta sztabka będzie pochodzić.

Tańsze sztabki niesortowane

Sztabki niesortowane są zazwyczaj trochę tańsze, bo najczęściej pochodzą z rynku wtórnego (gdy sprzedający prowadzi również skup) lub dystrybutor takich sztabek w opcji niesortowanej gromadząc więcej zamówień wybiera mennicę, która może zaoferować mu niższe ceny. Wybierając ten rodzaj zamówienia sztabki niesortowanej trzeba zwracać uwagę, aby sprzedający zobowiązywał się w regulaminie sklepu lub ofercie sztabek niesortowanych do dostarczenia sztabek pochodzących tylko z mennic akredytowanych w LBMA.

Mennice akredytowane w LBMA można sprawdzić pod adresem http://www.lbma.org.uk/pages/index.cfm?page_id=147&title=good_delivery_lists

Jakość sztabek niesortowanych

Gdy skupujący prowadzi również skup złota, sztabki niesortowane mogą pochodzić z rynku wtórnego. Ewentualna gorsza jakość sztabek niesortowanych może się objawiać tym, że pochodząc z rynku wtórnego, mogą posiadać ślady niewłaściwego przechowywania (brak hermetycznych opakowań menniczych, uszkodzenia opakowań, zarysowań sztabek lub odcisków palców na sztabkach itp.)

Czy warto nabywać sztabki niesortowane?

Jeżeli dealer zagwarantuje w ofercie, że dostarczy sztabki niesortowane pochodzące z mennicy akredytowanej w LBMA, to zostaje spełniony główny warunek płynności sztabek złota, a więc ich akceptacji w handlu na całym świecie. Pozostaje jeszcze kwestia zaufania do dealera i jakości złota jakie sprzedaje. Ci, którzy akceptują czynniki ryzyka związane z ewentualnymi ubytkami jakościowymi sztabek i jednocześnie mają gwarancje dealera, że dostarczy on sztabki z mennicy akredytowanej w LBMA, to mogą zamawiać takie sztabki niesortowane.

Sztabki złota w GOLDCO

Jak widać na stronach kategorii Sztabki złota udostępniamy sztabki z dwóch konkretnych mennic Argor-Heraeus oraz Perth Mint, więc zamawiający na etapie składania zamówienia ma gwarancję, że otrzyma sztabkę z wybranej mennicy. Dlatego sztabki te należą do sztabek sortowanych. Natomiast nie ma u nas sztabek w opcji niesortowanej, ponieważ nie skupujemy złota i z własnego doświadczenia wiemy, że zawsze lepiej mieć możliwość decydowania o tym, w co chcemy inwestować.

Podobny temat poruszyliśmy w:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski GCO Spółka z o.o.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Gco Spółka z o.o.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , , , , ,

2 komentarze

  1. pepe says: 20 marca 2013

Czas odpowiedzi i Pingi

Ani trackbacki and pingbacki nie są dostępne dla tego artykułu

Zostaw Odpowiedź