Strona GłównaPrawoJakie złoto, złote monety i sztabki złota można wwozić do Szwajcarii bez podatku?

We wpisie “Jak zgodnie z prawem wywieźć złoto z Polski?” napisałem, że w którymś z kolejnych wpisów poruszę temat opodatkowania złota na granicy szwajcarskiej. Poniżej kilka cennych informacji, dla tych, którzy kiedyś będą chcieli się przeprowadzić.

Przewożąc złoto przez granice państw, należy dokładnie poznać procedury celne i prawo podatkowe miejsca rozpoczęcia transportu złota, miejsc tranzytowych i miejsca docelowego.

Podczas aktualnie panującego usilnego polowania na pieniądze podatników, każdy błąd może sporo kosztować.

Transportując złoto do Szwajcarii można przyjąć jedną prostą zasadę, która mówi, że wszystkie sztabki wyprodukowane z mennic akredytowanych przez LBMA są zwolnione z podatku importowego, który jest podatkiem identycznym jak podatek VAT, czyli stawka procentowa naliczana od wartości netto produktu. Zwolnione z tego podatku są również najbardziej znane złote monety bulionowe znajdujące się na międzynarodowych listach monet zwolnionych z podatku VAT, do tych monet zaliczają się między innymi Krugerrandy, Am. Orły, Wiedeński Filharmonik, Liść Klonu, Australijski Kangur, Britannia, Panda, Australijska Seria Księżycowa oraz szwajcarskie stare złote monety płatnicze o próbie 900.

Zwolnione ze szwajcarskiego podatku importowego są również takie produkty jak granulat złota próby co najmniej 995 pod warunkiem, że został hermetycznie zapakowany i oznaczony cechą probierczą rafinerii akredytowanej przez LBMA.

A jakie popularne monety monety NIE są zwolnione z podatku importowego w Szwajcarii?

Artykuł 44 ustawy o tamtejszym podatku VAT mówi, że tylko państwowe prawne środki płatnicze w postaci złotych monet są zwolnione z tego podatku, a zgodnie z orzecznictwem szwajcarskich sądów do tej grupy NIE zaliczają się monety tak zwanego nowego bicia, czyli na przykład Dukaty austriackie bite po 1961 roku jako Nowe bicie oznaczone NP z datą ostatniego roku normalnej emisji tych monet czyli 1915 r. Natomiast już Dukaty austriackie wyemitowane w latach 1872-1915 są przez szwajcarskie prawo traktowane jako prawne środki płatnicze i są zwolnione z podatku importowego/VAT. Podobna sytuacja jest z pozostałymi monetami emitowanymi jako Nowe bicie, czyli Czworak austriacki 1915 NP, 10 Koron AT (1912 NP), 20 i 100 Koron austriackich 1915 NP.

Wynika z tego że zawsze trzeba zgłaszać służbom celnym wywóz i wwóz transportowanego złota. Jeżeli tego nie zrobimy, a w bagażach znajdą cenny towar, to złoto zostanie zatrzymane do czasu wyjaśnienia sprawy, trzeba będzie zapłacić opłaty karne, udowodnić że nie był realizowany proces prania brudnych pien. Jest to czasochłonne i trudne. Ponadto jeżeli przewożone było złoto nie spełniające warunków zwolnienia z podatków czyli NIE rafinowane przez mennice akredytowaną przez LBMA lub monety nie znajdujące się na liście monet zwolnionych z podatków, to będzie dodatkowo naliczony podatek VAT (jak na razie w Szwajcarii jest on dużo niższej wysokości niż w pozostałych krajach europejskiego fiskalizmu i wynosi on tylko 7,7%).

Uwaga: Transportując złoto do takich krajów jak Francja, Indie itp. należy z podwójną uwagą sprawdzić przepisy celno-podatkowe, bo w tych krajach sprawy złota i podatków są dużo bardziej skomplikowane niż w innych miejscach na świecie.

Data wpisu: 25-07-2021.

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Zostaw Odpowiedź