Strona GłównaAkcjeCeny akcji, demografia i złoto

Rozwój danej gospodarki zależy w przeważającej części od wieku społeczeństwa.

Gdy ludzie mają dużo wydatków związanych z realizacją niezbędnych celów życiowych, to gospodarka jest na fali rosnącej. Gdy większość społeczeństwa jest w starszym wieku, zaraz przed przejściem na emeryturę, to ich wydatki maleją, a gospodarka pogrąża się w stagnacji.

Najwięcej wydają ludzie w wieku 30 – 50 lat. Jest wtedy najwięcej wydatków z utrzymaniem rodziny, kupno większego domu, samochodów, podróże, konsumpcja itd.

Aktualnie przeważająca część społeczeństwa w USA, to ludzie w wieku przed emerytalnym i emerytalnym. Dlatego gospodarka USA ma przez sobą ciężkie lata. Pomijając już fakt, że emeryci będą regularnie wypłacać pieniądze ze swych akcyjnych kont emerytalnych, osłabiając w ten sposób rynek akcji, ale przede wszystkim ludzie Ci nie będą wydawać tyle pieniędzy ile kiedyś.

Harry Dent na wykresie pokazał porównanie cen głównego indeksu akcji z wykresem nowych urodzeń przesuniętym o 46 lat – zgodnie z cyklem największych wydatków konsumpcyjnych ludzi w wieku 46 lat. Z porównania tego wynika, że od 2007 do 2020 roku demografia nie będzie pozytywnie oddziaływać na ceny akcji.

Demografia i ceny akcji

Demografia i ceny akcji, źródło: HS Dent Research

Z wykresu wynika również wielki pozytyw. Już teraz wiemy, że od 2020 do 2036 roku ceny akcji będą na naturalnej ścieżce wzrostowej. Pozostaje więc zbierać do 2020 roku kapitał w walucie, która zachowa wartość lub złocie i wtedy przystąpić do skupowania akcji 🙂

Demografia jednak to tylko jeden z elementów całej giełdowej układanki. Może być tak, że podczas wysokiej inflacji i ujemnych stóp procentowych indeksy akcji nominalnie będą rosły, natomiast realnie mogą stać w miejscu lub spadać… Cała sytuacja najprawdopodobniej będzie szła w stronę stagflacji – niski wzrost gospodarczy połączony z wysokimi cenami surowców… Potwierdzają to również wykresy stagnacyjne Goldmana… A w walce ze stagflacją mało jest lepszych aktywów niż złoto.

Więcej w podobnym temacie tutaj:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: ,

Zostaw Odpowiedź