Strona GłównaZłote monetyMałe złote monety i sztabki, jako ubezpieczenie na ciężkie czasy

Małe złote monety podobnie i małe sztabki, to doskonałe zabezpieczenie na naprawdę ciężkie czasy: wojna, kataklizmy, zawieszenia funkcjonowania systemu bankowego lub po prostu długotrwałej awarii sieci elektroenergetycznej, podczas której nie działają bankomaty, informatyczne systemy bankowe, placówki bankowe i terminale płatnicze.

Średnia wartość małych monet i sztabek, to od kilkuset do dwóch tysięcy złotych. Zatem w konieczności zapłaty taką małą złotą monetą lub sztabką można dogodnie dobrać ilość monet względem wartości nabywanego towaru. W przypadku monet jedno uncjowych lub większych sztabek nie byłoby to tak łatwe gdybyśmy chcieli kupić zapas żywności w ilości wystarczającej na tydzień czasu, bo sztabka lub złota moneta jedno uncjowa ma dużo wyższą wartość od takiego towaru.

Jakie konkretnie małe monety i sztabki gromadzić?

Dlatego małe złote monety i sztabki to dobre zabezpieczenie na najtrudniejsze czasy. Jednak często pada pytanie jakie małe złote monety i sztabki najlepiej gromadzić?

W tym przypadku interesuje nas zabezpieczenie na naprawdę ciężkie czasy, a więc kluczowe będą dwa elementy, czyli cena oraz rozpoznawalność.

Cena małej złotej monety lub sztabki nie może być za bardzo odbiegać od ceny giełdowej, bo gromadzimy je głównie jako ubezpieczenie. Taka moneta lub sztabka powinna być także bardzo dobrze rozpoznawalna przez większość społeczeństwa.

Nr. 1. Podzielna sztabka 1g x 50 z mennicy Heimerle-Meule

Na pierwszym miejscu pod względem ceny (w relacji do ceny giełdowej spot), plasuje się sztabka złota 50g (50 sztuk małych sztabek o masie 1 gram połączonych w jedną całość) z niemieckiej mennicy Heimerle-Meule. Sztabka posiada stempel probierczy szwajcarskiej mennicy Valcambi akredytowanej przez LBMA, dlatego spełnia wszystkie niezbędne kryteria. Nabywając taką sztabkę o masie 50 gramów płacimy cenę bliską względem ceny giełdowej spot złota, a jednocześnie w razie konieczności mamy możliwość oddzielenia od całości sztabki tyle złota ile w danej chwili potrzebujemy. Sztabka wykonana została jako jednolita całość, jednak na jej powierzchni znajdują się nacięcia odmierzające 1 gram. Nacięcia zostały tak umiejętnie wykonane, że sztabka stanowi jednolitą całość, ale wystarczy mocno uchwycić tę część sztabki, którą chcemy oddzielić, następnie trzeba mocniej przegiąć w którąś stronę i interesujący nas kawałek idealnie się odczepia od całości.

Nr 2. Zestaw 25 sztuk złotym monet 1g Kanadyjski Liść Klonu

Na drugim miejscu plasuje się zestaw 25 sztuk złotych monet jedno gramowych Kanadyjski Liść Klonu. Tutaj także płacimy możliwie blisko względem ceny giełdowej spot złota, bo nabywamy monety w zestawie, a dodatkowo każda moneta pakowana jest w hermetyczny blister numerowany seryjnie. Dodatkowo złota moneta Liść Klonu należy do grona najpopularniejszych monet bulionowych na świecie, a więc kryterium rozpoznawalności mamy zachowane. Dodając fakt, że całość wygląda bardzo estetycznie możemy uznać, że zestaw 25 sztuk złotych monet jedno gramowych Kanadyjski Liść Klonu powinien plasować się w czołówce złotych monet na ciężkie czasy.

Nr 3. Zestaw jednogramowych sztabek z mennicy Argor-Heraeus

Na trzecim miejscu mamy zestaw jedno gramowych sztabek ze szwajcarskiej mennicy Argor-Heraeus zapakowanych w Multicard. Tutaj także cena względem giełdowej ceny spot złota jest atrakcyjna, jak na tak małą gramaturę, a także mennica Argor-Heraeus należy do światowej czołówki i posiada akredytację LBMA. Wadą tego rozwiązania jest to, że wszystkie pięć lub dziesięć sztabek zapakowano w jednolite opakowanie, a więc wyjęcie z niego tylko jednej sztabki będzie powodować konieczność naruszenia opakowania.

Ex aequo nr 3. Złote monety 1/10oz

Dalej ex aequo na trzecim miejscu znajdują się złote monety o masie 1/10 uncji. Tutaj ze względu na niską cenę i popularność z pewnością królować będą:

  • Złote Krugerrandy

  • Złote Wiedeńskie Filharmoniki

  • Złote Kanadyjskie Liście Klonu

  • Złote Australijskie Kangury

  • Złote Amerykańskie Orły

Nr 4. Sztabki złota 1 gram oraz złoty Wiedeński Filharmonik 1/25oz

Na czwartym miejscu plasują się sztabka złota 1 gram Argor-Heraeus oraz złota moneta 1/25oz Wiedeński Filharmonik. Głównie ze względu na swą małą masę i związaną z tym małą wartość w przeliczeniu na siłę nabywczą. Na ciężkie czasy kilkanaście takich najmniejszych złotych monet o masie 1/25oz z pewnością się przyda, bo umożliwiają zakup towarów o nie dużej wartości. Nie można też przesadzać z nadmierną ilością tych monet w portfelu, dlatego, że ich cena względem ceny giełdowej spot złota nie należy do najniższych.

Co jeszcze na ciężkie czasy?

Temat zabezpieczenia na naprawdę ciężkie czasy stanowi ciekawie obszerną dziedzinę zgłębianą przez tak zwanych surwiwalistów. Trzeba jednak przyznać, że jest mała ilość ludzi wśród społeczeństwa krajów rozwiniętych, którzy stale utrzymują zapasy benzyny, wody, konserw i liofilizowanej żywności. Z pewnością mało kto w Polsce robi zapasy benzyny. A przecież to jeden z produktów, na który w ciężkich czasach jest bardzo duży popyt, a rząd lubi reglamentować do niej dostęp, dlatego jeżeli nie chce nam się budować zapasów żywności, to chociaż warto zgromadzić pewne zapasy benzyny lub oleju napędowego. Wada utrzymywania zapasów benzyny lub oleju napędowego, to utrata pożądanych właściwości fizykochemicznych wraz z upływem czasu, choć są specjalne dodatki, które potrafią utrzymać jakość benzyny i oleju przez długie lata.

Podobny temat znajdziesz tu:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , , , , , , , , , ,

Zostaw Odpowiedź