Strona GłównaBanki centralneJak lokować pieniądze – nieoficjalne wskazówki banków centralnych

FEDSPEAK lub GREENSPEAK to określenie sposobu przemawiania Alana Greenspana, za czasów gdy był on prezesem FEDu. Przemówienia te dotyczyły zmian w polityce monetarnej banku centralnego USA, a charakteryzowało je głównie to, że były długie i najczęściej niejasne. Greenspan twierdził, że musi dawać niezbyt klarowne odpowiedzi na zadawane pytania, aby nie wpływać za bardzo na rynki finansowe. Jednak ostatnimi czasy banki centralne odeszły od owijania wypowiedzi w bawełnę i dzięki temu można się dowiedzieć co planują robić ze zgromadzonymi rezerwami walutowymi. Oczywiście z informacji tych można też wyciągnąć kilka szczegółów przydatnych do zarządzania własnym prywatnym portfelem.

Bank Centralny Afryki Południowej ucieka od zielonego

Daniel Mminele, zastępca gubernatora Banku Centralnego Afryki Południowej powiedział ostatnio, że drukowanie pieniędzy przez USA i związany z tym wykup obligacji rządowych przez FED spowodował zbyt duże zawyżenie cen tych papierów. Gdy FED w przyszłości będzie zmniejszał skalę skupu obligacji USA, to ich cena zacznie spadać. Ponieważ Afryka Południowa ma aż 60 procent rezerw walutowych ulokowanych w papierach dolarowych, to sytuacja taka jest niebezpieczna i są oni narażeni na straty. Dlatego tamtejszy bank centralny będzie w większym stopniu akumulował rezerwy również w innych walutach i innych klasach aktywów, aby bardziej uniezależnić się od niebezpiecznego dolara.

Czym jest złoto dla szefa Europejskiego Banku Centralnego

Większej jasności do całokształtu dodaje wypowiedź Mario Draghiego, prezesa Europejskiego Banku Centralnego, na zadane pytanie przez Tekoa da Silva w sprawie roli złota jako waluty rezerwowej. Prezes ECB powiedział “Nigdy nie sądziłem, aby sprzedaż zgromadzonych rezerw złota była mądrym posunięciem, ponieważ dla banku centralnego złoto jest jak rezerwa bezpieczeństwa, która daje Ci ochronę wartości i zabezpiecza przez utratą wartości dolara. Dlatego rozpoczęty przez banki centralne kilka lat temu program systematycznej sprzedaży złota teraz w praktyce już prawie nie funkcjonuje. Natomiast posunięcia banków centralnych, które dziesięć lat temu sprzedały swoje rezerwy złota nie można uznać za sukces z punktu widzenia zarządzania pieniędzmi”.

Chiny nie mówią ile mają złota

W kontraście do otwartości ludzi z niektórych banków centralnych na przeciwległym biegunie stoją Chiny, które oficjalnie opublikowały swoje rezerwy złota w kwietniu 2009 roku, kiedy odnotowały 1054 ton złota na stanie. Ale jak się zwykło mawiać w kontekście chińskich władz “patrz co oni robią, a nie to co mówią”. Chiny obecnie mają za sobą okres rekordowego importu złota, który cały czas trwa, a statystyki kolejnych miesięcy pokazują niezmiernie duży apetyt na kruszec. Od połowy 2011 roku Chiny zaimportowały 2116 ton złota pierwszy raz przebijając barierę przyrostu rezerw złota w tempie większym niż 2 tys. ton w ciągu dwóch lat. Według niektórych komentatorów przy takim tempie akumulacji złota Chiny mogą dążyć do powiązania chińskiej waluty ze złotem. Oczywiście poza importem rządowe skarbce Chin chłoną niezmiennie całą narodową produkcję złotego kruszcu. Tylko w sierpniu 2013 Chiny nabyły 131 ton złota, czyli o 146 procent więcej niż rok wcześniej. Widać też, że wraz z obniżaniem się cen złota Chiny zwiększają skalę zakupów. Cały 2013 rok ma szanse zamknąć się importem złota netto na poziomie ponad 1000 ton. Z pewnością do zakupów zachęca ich ciągnąca się opowieść o przepychankach w sprawie uchwalenia coraz to wyższego limitu długu USA i w razie niepowodzenia bankructwo największego dłużnika.

Ile USA ma długu?

Ciekawie to ilustruje prosty wykres. Na czerwono oznaczono wartość wyemitowanego długu USA liczonego na skali w miliardach dolarów. Natomiast w dolnej części wykresu w kolorze żółtym umieszczono rynkową wartość zgromadzonego w FED złota. Jak widać na wykresie przyrost długu USA jest coraz większy, a zapasy złota od kilkudziesięciu lat na takim samym poziomie, jedynie cena złota się zwiększyła, co podniosło wartość zgromadzonych rezerw złota. Cała góra papierowych obligacji staje się już tak duża, że u większości uczestników rynku pojawia się pytanie, kiedy ta konstrukcja zacznie się sypać?

ile-dlugu-ma-usa-a-ile-zlota

za: goldchartsrus.com

Ci, którzy obserwują działania banków centralnych mówią tak:

  • różnicuj swój portfel, aby uniezależnić się działań banków centralnych
  • posiadaj trochę złota, jako rezerwę bezpieczeństwa i ochronę wartości przeciwko fluktuacjom walut
  • akumuluj powoli złoto, jako pewną część swego portfela
  • nigdy nie ujawniaj ile masz złota i go nie sprzedawaj, jeśli nie musisz
  • jeżeli kiedykolwiek ktoś będzie się Ciebie pytał ile złota posiadasz, to odpowiadaj tak, by nic nie powiedzieć 🙂

Podobny temat znajdziesz tu:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski GCO Spółka z o.o.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Gco Spółka z o.o.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , , ,

Zostaw Odpowiedź