Strona GłównaBanki centralnePrzecieki z Wikileaks – 1976r.: Ludowy Bank Chin skoncentrowany na złocie i SDRach

W kolejnych ujawnionych depeszach na witrynie Wikileaks znajduje się podsumowanie spotkania, które odbyło się w listopadzie 1976 roku pomiędzy m.in. Arthurem Burnsem, Przewodniczącym Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, oraz przedstawicielami Ludowego Banku Chin. Oficjalnie spotkanie miało miejsce 5 lat po tym, jak Nixon zawiesił wymienialność dolara na złoto i miesiąc po śmierci Mao Zedonga.

Co ważniejsze, Chińczycy stwierdzili, że postrzegają inflację jako ekonomiczną słabość i w szczególności wyrazili swoje zainteresowanie sprzedażą złota przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz emisją kwitów depozytowych Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ludowy Bank Chin nie był szczególnie entuzjastycznie nastawiony do posługiwania się dolarem amerykańskim jako światową walutą rezerwową w 1976 roku.

Inflacja w Chinach nie była bliska zeru od 1976. Chińczycy nie przyjęli również systemu waluty złotej w latach siedemdziesiątych. Jednakże, wszystkie te działania mogły być zaplanowane. Jeżeli Chiny w późnych latach siedemdziesiątych miały ambicje, aby odsunąć się od dolara i stać się ekonomiczną potęgą, być może uznały, że najlepszym rozwiązaniem będzie najpierw zbudować oraz wzmocnić swoją gospodarkę w istniejącym systemie przed wprowadzeniem zmian i dokładnie tak też się wydarzyło:

Komunistyczna ekonomia Chin zaczęła zmieniać swoje oblicze, gdy w późnych latach siedemdziesiątych Deng Xiaoping objął rządy w kraju i wprowadził gospodarkę socjalistyczną, łącząc socjalistyczną ideologię Partii z pragmatycznym zastosowaniem praktyk gospodarki rynkowej. W ostatnich dekadach Chiny zadziwiły świat, stając się drugą największą gospodarką zaraz po Stanach Zjednoczonych. W 2002 roku zreformowały swój rynek złota i od tego czasu efektywnie zachęcają obywateli do oszczędzania w złocie, czyniąc Chińską Republikę Ludową największym producentem złota i konsumentem na świecie. W dodatku Chiny otwarcie nawołują do zastąpienia dolara nową walutą rezerwową. Czy to wszystko stało się niespodziewanie, a może jednak było planowane wiele lat temu?

W czasach Mao Zedonga, od 1949 roku do 1976, roczna krajowa produkcja złota wzrosła 261 %, podczas gdy od 1976 do obecnych czasów zwiększyła się 2,964 %.

wzrost-wydobycia-zlota-w-Chinach-1949-2014

Od 1976 do 2014 roku Chiny zwiększyły wydobycie złota o 2964 procent

W 1977 roku Chiny po raz pierwszy ujawniły swoje oficjalne rezerwy złota, które według Światowej Rady Złota wynosiły 395 ton. Od tego czasu odnotowano 3 wzrosty; o 105 ton w 2001 roku (do 500 ton), 100 ton w 2003 roku (od 500 do 600) i 454 tony w 2009 roku (od 600 do 1054 ton). W tych okolicznościach Ludowy Bank Chin nie będzie w stanie kupić takich ilości w jednym miesiącu, lecz prawdopodobnie rozłoży zakup na lata. Njprawdopodobniej oficjalna ilość złota ujawniona przez Ludowy Bank Chin odzwierciedla bardziej polityczną strategię niż tony w rezerwach. Chiny deklarują, że posiadają obecnie 1054 tony. Jednakże istnieją przytłaczające dowody, że mają one znaczenie więcej w oficjalnych rezerwach.

rezerwy-zlota-Chin

Transkrypt z Wikileaks:

1. PODSUMOWANIE: WIZYTA PRZEWODNICZĄCEGO SYSTEMU REZERWY FEDERALNEJ STANÓW ZJEDNOCZONYCH BURNSA U ZASTĘPCY PREZESA LUDOWEGO BANKU CHIN PU MINGA I U ZASTĘPCA DYREKTORA NACZELNEGO BANKU CHIN LINA CHI-HSINA. BYŁO TO TRZY GODZINNE SPOTKANIE, PODCZAS KTÓREGO PORUSZONO WIELE AMERYKAŃSKICH, CHIŃSKICH ORAZ MIĘDZYNARODOWYCH KWESTII FINANSOWYCH. NIE POJAWIŁY SIĘ POLITYCZNE PYTANIA, ANI NIE PORUSZONO TEMATU RELACJI CHIŃSKO-AMERYKAŃSKICH.

2. PRZEWODNICZĄCY ZARZĄDU SYSTEMU REZERWY FEDERALNEJ STANÓW ZJEDNOCZONYCH WRAZ Z OFICEREM ŁĄCZNIKOWYM NORMANEM BERNARDEM 30 PAŹDZIERNIKA ODWIEDZILI ZASTĘPCĘ PREZESA LUDOWEGO BANKU CHIN PU MINGA (0592/2494), ZASTĘPCĘ DYREKTORA NACZELNEGO BANKU CHIN U LINA CHI-HSINA I ZASTĘPCĘ DYREKTORA WYDZIAŁU BANKOWEGO NACZELNEGO BANKU CHIN LIU PEN-KUN (0491/2609/2492). NA SPOTKANIU BYŁO OBECNYCH DWÓCH NOTUJĄCYCH. TRWAŁO ONO 3 GODZINY ORAZ WSZYSCY CZTEREJ WYŻEJ WSPOMNIANI CHIŃCZYCY WZIĘLI W NIM UDZIAŁ. LIU PEŁNIŁ FUNKCJĘ TŁUMACZA. CZASAMI JEDNAK OMAWIAŁ PYTANIA ZANIM JE PRZETŁUMACZYŁ.

3. CHIŃCZYCY ZADAWALI SZEREG PYTAŃ ODNOŚNIE STANU AMERYKAŃSKIEJ GOSPODARKI, W TYM STÓP PROCENTOWYCH, POŻYCZEK, OŻYWIENIA GOSPODARCZEGO, ROZPOCZĘCIA BUDOWY NOWYCH DOMÓW, WYKORZYSTANIA KAPITAŁU, WSKAŹNIKA INFLACJI I WZROSTU PODAŻY PIENIĄDZA. POSIADALI ONI SZEROKĄ WIEDZĘ NA TEMAT GOSPODARKI AMERYKAŃSKIEJ I NAJWYRAŹNIEJ PRZEDYSKUTOWALI SWOJE PYTANIA PRZED SPOTKANIEM. BYLI ZADOWOLENI ZE SZCZERYCH I PROSTYCH ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIA.

4. PODCZAS DYSKUSJI NA TEMATY GOSPODARKI MIĘDZYNARODOWEJ PYTANIA ZADAWANE BYŁY GŁÓWNIE PRZEZ CHIŃCZYKÓW I ODPOWIADAŁ NA NIE BURNS. JEDNAKŻE MOŻNA BYŁO JEDNOZNACZNIE WYWNIOSKOWAĆ, IŻ CHIŃCZYCY POSTRZEGAJĄ INFLACJĘ JAKO SYMPTOM SŁABOŚCI GOSPODARKI. PYTALI ONI DR BURNSA O JEGO OPINIE NA TEMAT KONFERENCJI MIĘDZYNARODOWEGO FUNDUSZU WALUTOWEGO I BYLI SZCZEGÓLNIE ZAINTERESOWANI SPRZEDAŻĄ ZŁOTA PRZEZ MIĘDZYNARODOWY FUNDUSZ WALUTOWY ORAZ EMISJĄ SPECJALNYCH PRAW CIĄGNIENIA. INTERESOWAŁ ICH RÓWNIEŻ PROBLEM NADZORU 200 MILIARDÓW DOLARÓW W EURODOLARACH. MOŻNA BYŁO ODNIEŚĆ WRAŻENIE, ŻE POSTRZEGAJĄ RYNEK EURODOLARA JAKO ZAGROŻENIE STABILNOŚCI KURSU WYMIANY WALUT, KTÓRY POPIERALI. PYTALI RÓWNIEŻ O PORÓWNANIE STÓP WZROSTU W KRAJACH ORGANIZACJI WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ I ROZWOJU. TAKŻE W TYM PRZYPADKU CHIŃSCY BANKIERZY BYLI DOBRZE POINFORMOWANI I ICH PYTANIA BYŁY SKRUPULATNIE PRZYGOTOWANE.

5. DR BURNS ZADAŁ SPORO PYTAŃ NA TEMAT FINANSOWANIE CHIN. CHIŃCZYCY UNIKALI ODPOWIEDZI NA PYTANIE, JAK LUDOWY BANK CHIN USTALA KURS WALUTOWY. POTWIERDZILI JEDNAK, ŻE RENMINBI, JAKO STABILNA WALUTA, ŚLEDZI SILNE WALUTAMI, TAKIE JAK MARKA NIEMIECKA I ZWRACA UWAGĘ NA WAŻNE CHIŃSKIE WALUTY HANDLOWE TAKIE JAK YEN. PAN PU NAKREŚLIŁ DZIAŁANIE CHIŃSKIEGO SYSTEMU BANKOWEGO, ZAZNACZAJĄC PODZIAŁ MIĘDZY LUDOWYM BANKIEM CHIN (BANKIEM CENTRALNYM) A BANKIEM CHIN (BANK WALUTOWY) ORAZ CHIŃSKI BANK BUDOWNICTWA (BANK BUDOWNICTWA ORAZ INWESTYCJI). OBECNIE NIE FUNKCJONUJE ŻADEN BANK ROLNICZY. WYPOWIEDZI PANA PU POTWIERDZIŁY, ŻE CHIŃSKA POLITYKA MONETARNA JEST BARDZO RESTRYKCYJNA, BUDŻET ZBILANSOWANY LUB Z NIEZNACZNĄ NADWYŻKĄ, A KAŻDA EMISJA NOWYCH RENMINBI JEST ZABEZPIECZONA PRZEZ TOWARY O WARTOŚCI 8 RENMINBI. STWIERDZIŁ, ŻE PODAŻ PIENIĄDZA W CHINACH OBEJMUJE TYLKO WALUTĘ W OBIEGU BEZ PŁATNOŚCI ZA POMOCĄ CZEKÓW PRZEZ PRZEDSIĘBIORSTWA.

6. PODCZAS DYSKUSJI NIE ZOSTAŁY PORUSZONE ŻADNE KWESTIE POLITYCZNE ANI TEMAT RELACJI CHIŃSKO-AMERYKAŃSKICH. NAJBLIŻEJ ZAGADNIEŃ POLITYCZNYCH BYŁ PAN PU, GDY WSPOMNIAŁ, ŻE JEST PEWIEN, IŻ NORMALIZACJA STOSUNKÓW NADA JESZCZE WIĘKSZY IMPULS DO WYMIANY POGLĄDÓW POMIĘDZY AMERYKAŃSKIM A CHIŃSKIM BANKIEM CENTRALNYM.

7. CHIŃSCY BANKIERZY BYLI WYRAŹNIE ZADOWOLENI Z WIZYTY. TRZY GODZINNE ROZMOWY ORAZ FAKT, IŻ ZARÓWNO REPREZENTANCI LUDOWEGO BANKU CHIN JAK I BANKU CHIN BRALI UDZIAŁ W SPOTKANIU POKAZUJE, ŻE CAŁY SPOTKANIE BYŁO PRZEPROWADZONE W SERDECZNEJ ATMOSFERZE. SZCZERE ODPOWIEDZI DR BURNSA ZOSTAŁY DOCENIONE. USLO UWAŻA, ŻE WIZYTA PANA BURSNA STANOWIŁA SKUTECZNĄ PREZENTACJĘ CZOŁOWYCH AMERYKAŃSKICH I CHIŃSKICH BANKÓW CENTRALNYCH.

Zobacz też:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: office(m@łpa)goldco.pl zamiast (m@łpa) wpisz @
e-mail Piotr Kowalski: piotr.kowalski(m@łpa)goldco.pl zamiast (m@łpa) wpisz @
Goldco S.A.: ul. Rynek 7, 50-106 Wrocław
Goldco S.A. Biuro Obsługi Klienta: ul. Tarnogajska 11, 50-512 Wrocław

Tags: , , , ,

Zostaw Odpowiedź