Strona GłównaPrzechowywanie złotaZłoty skarbiec w Hong Kongu

W Hong Kongu otwarto największy skarbiec do przechowywania złota i innych szlachetnych aktywów. Obiekt, którego właścicielem jest spółka Malca-Amit, mieści 1000 ton złota.

Skarbiec składa się z dwóch komór. Jedna będzie służyć do przechowywania sztabek złota należących do instytucji finansowych, druga będzie przeznaczona dla drobniejszych ilości złota i pozostałych szlachetnych przedmiotów należących do klientów indywidualnych.

Lokalizacja skarbca w Hong Kongu ugruntowuje pozycję tego miasta na mapie najważniejszych ośrodków handlu złotem inwestycyjnym na świecie. Bardzo często określane jest ono ?bramą do Chin. To poprzez operacje w Hong Kongu Chiny kupują najwięcej złota.

Pojemność największego azjatyckiego skarbca odpowiada 20% pojemności skarbca Fortu Knox. Skarbiec jest w stanie pomieścić 12% całego złota oficjalnie zgromadzonego przez USA w ilości 8113 ton.

Daleki wschód zaczyna być coraz większą konkurencją dla zachodnich centrów handlu złotem, do których zalicza się Nowy Jork, Zurych i Londyn. Oprócz największego skarbca, w Hong Kongu od 2009 roku działa na lotnisku 340 metrowy skarbiec złota. Także Singapur obrał sobie za cel zaistnienia w tym sektorze. W lutym tego roku wprowadzono nowe przepisy podatkowe w obrocie złotem i pozostałymi metalami szlachetnymi. Złoto inwestycyjne, srebro inwestycyjne i platyna inwestycyjna są zwolnione z podatków. Zabieg ten ma na celu zwiększenie udziału Singapuru w światowym handlu złotem z obecnych 2% do 15% w ciągu następnych 5 – 10 lat.

Podobny temat poruszyliśmy w:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski GCO Spółka z o.o.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Gco Spółka z o.o.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , , , , , ,

Zostaw Odpowiedź