Strona GłównaBanki centralneIle złota kupiły Chiny przez ostatnie 2 lata?

Według informacji udostępnionych na Wikileaks http://wikileaks.org/cable/2009/04/09BEIJING1134.html Chiny zwiększają swoje rezerwy złota, aby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

Większość OFICJALNYCH rezerw złota Chin znajduje się w USA lub Europie. Kraje zachodu od czasu Bretton Woods II zawsze dążyły do zaniżania cen złota, aby osłabić złoto jako główną walutę rezerwową świata. Dlatego niechętnie patrzą na kraje zwracające się ku złotu zamiast do dolara i euro. Niska cena złota działając dobrze na mentalną wartość dolara i euro wpływa korzystnie na gospodarki krajów emitujących te waluty.

Chiny zwiększając swe rezerwy złota przełamują dotychczasowy sposób myślenia oficjeli rządowych, którzy do tej pory dostrzegali tylko dolara i euro jako fundament budowania narodowych rezerw walutowych. Coraz większe rezerwy złota gromadzone przez Chiny będą pomagać również w umiędzynarodowieniu waluty Kraju Środka – chińskiego juana.

Oficjalnie Chiny posiadają 1054 ton złota, jednak Ci, którzy podchodzą z dużym sceptycyzmem do danych publikowanych przez Państwo Środka twierdzą, że należy uważnie śledzić dane importu złota transportowanego do Chin poprzez Hong Kong.

zlote-rezerwy-walutowe-Chin

źródło: WGC

Zgodnie z tą metodologią i dzięki danym publikowanym przez Statistics Department Hongkong http://www.censtatd.gov.hk/m/o.jsp otrzymujemy informacje, że od połowy 2011 roku Chiny zaimportowały 2116 ton złota pierwszy raz przebijając barierę przyrostu rezerw złota w tempie większym niż 2 tys. ton w ciągu dwóch lat. Według niektórych komentatorów przy takim tempie akumulacji złota Chiny mogą dążyć do powiązania chińskiej waluty ze złotem. Oczywiście poza importem rządowe skarbce Chin chłoną niezmiennie całą narodową produkcję złotego kruszcu.

import-zlota-do-Chin-przez-Hong-Kong

za: Zero Hedge

Sprawdzając skalę Chińskiego importu złota widać, że Chiny postępują odwrotnie od większości zarządzających funduszami w krajach rozwiniętych, którzy wraz ze spadkiem cen złota redukują zaangażowanie portfeli w złoto, a zwiększają gdy cena pnie się do góry.  Tylko w sierpniu 2013 Chiny nabyły 131 ton złota, czyli o 146 procent więcej niż rok wcześniej. Widać też, że wraz z obniżaniem się cen złota Chiny zwiększają skalę zakupów. Cały 2013 rok ma szanse zamknąć się importem złota netto na poziomie ponad 1000 ton.

dynamika-importu-zlota-do-Chin-przez-Hong-Kong

za: Zero Hedge

Podobny temat poruszyliśmy w:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: office(m@łpa)goldco.pl zamiast (m@łpa) wpisz @
e-mail Piotr Kowalski: piotr.kowalski(m@łpa)goldco.pl zamiast (m@łpa) wpisz @
Goldco S.A.: ul. Rynek 7, 50-106 Wrocław
Goldco S.A. Biuro Obsługi Klienta: ul. Tarnogajska 11, 50-512 Wrocław

Tags: , ,

Zostaw Odpowiedź