Strona GłównaCeny złotaPerspektywy cen złota

Wojtek Białek z CDM Pekao opublikował ostatnio kilka wykresów o złocie.

Jeden z nich obrazuje sentyment strony popytowej na złoto i jednocześnie przyrównuje tak słabe nastroje do dołków na cenie złota, które kształtowały się w przeszłości.

sentyment-inwestorow-na-zlocie-i-ceny-zlota

źródło: Wojciech Białek, CDM Pekao S.A.

Duży spadek optymizmu widać również na złocie zgromadzonym w dwóch największych funduszach ETF z fizycznym pokryciem w kruszcu. ETF Spider Gold oraz ETF IAU. Dotychczas szybka wyprzedaż fizycznego złota ze skarbców tych ETFów dobrze pokrywała się z kształtowaniem dołka na cenie złota. Na wykresie szybką wyprzedaż złota ze skarbców ETFów oznaczono jako DSS, czyli duży szybki spadek. Ma on miejsce również w czasie ostatnich kilkunastu sesji. Zatem w przyszłości można spodziewać się ukształtowania dołka i powrotu do wzrostów.

dolek-na-zlocie-gdy-szybki-spadek-zapasow-zlota-w-funduszach-etf

źródło: opracowanie własne

Tak niskie odczyty sentymentu do złota świadczą o kapitulacji optymistów, a więc oczyszczeniu rynku ze słabych spekulacyjnych i krótkoterminowych rąk. Już nie ma takiej sytuacji jak jeszcze w październiku ubiegłego roku, kiedy większość spekulantów obkupiła się złotem licząc na szybki wystrzał ceny. Wówczas doświadczeni uczestnicy rynku zadawali sobie pytanie “Skoro wszyscy krótkoterminowi spekulanci doważyli portfele złotem, to kto ma dalej kupować?”. Dzisiaj sytuacja jest zgoła inna. Większość spekulantów pozbyła się złota, rynek się oczyścił, a Ci bardziej doświadczeni zadają znowu pytanie “Kto ma dalej sprzedawać, skoro większość się już wyprzedała, a to z kolei nasuwa kwestię, kiedy dokupić złota po korzystnej cenie przed przyszłymi wzrostami?”.

Spadek sentymentu na złocie towarzyszy również ciekawemu miejscu w którym znajduje się aktualnie cena złota od strony analizy technicznej. Przebywa ona na dolnym ograniczeniu kanału wzrostowego. Choć kanały trendu wzrostowego wyznaczone przez linie kątowe, często bywają zawodne i im starszy trend tym częściej bywają łamane, to umiejscowienie ceny złota w takim miejscu przy jednoczesnym oczyszczeniu rynku ze słabych spekulacyjnych rąk daje dobre podstawy do kontynuowania trendu wzrostowego.

sentyment-inwesotorow-na-zlocie-analiza-techniczna-zlota

źródło: Wojciech Białek, CDM Pekao S.A.

Podobny temat poruszyliśmy w:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Tagi do treści strony:

perspektywy dla złota perspektywy dla zlota

Piotr Kowalski

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco S.A.: ul. Rynek 7, 50-106 Wrocław
Goldco S.A. Biuro Obsługi Klienta: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , , , ,

Zostaw Odpowiedź