Strona GłównaGdzie kupić złoto?W jaki sposób inwestować w złoto?

Jako instrument do inwestycji w złoto można użyć sztabek, monet, kontraktów terminowych, certyfikatów, funduszy inwestycyjnych lub papierowych lokat bazujące na notowaniach złota. Każdy z tych instrumentów ma inną płynność, czyli łatwość przy odsprzedaży.

Najbardziej płynne jest tak zwane złoto papierowe, czyli kontrakty terminowe, certyfikaty lub papierowe lokaty bazujące na notowaniach złota. Przy okazji jest to najbardziej niebezpieczny sposób lokowania pieniędzy w złocie. Gdy instytucja, która emituje taki papier będzie mieć problemy z wypłacalnością, to papier wyemitowany przez tę instytucję będzie wart tyle  ile przysłowiowa kartka papieru. Jednak jest to najtańszy sposób kupowania złota, bo obrót wirtualnym papierem nie generuje dużych kosztów i zawsze należał do najtańszych. Spośród złota papierowego najlepsze są kontrakty terminowe na złoto notowane na nowojorskim parkiecie COMEX, jednak jeden taki kontrakt opiewa na 100 uncji, zatem trzeba mieć gruby portfel, aby działać na tej giełdzie.

najwieksza-gielda-zlota

źródło: flickr.com

Najbardziej bezpiecznym sposobem inwestycji w złoto, są sztabki i złote monety bulionowe. Ale dość ważnym elementem przy wyborze dealera złota jest kompromis pomiędzy korzystną ceną, a bezpieczeństwem transakcji. Na polskim rynku było wiele firm, które sprzedawały monety po rekordowo niskich cenach względem ceny giełdowej. Obecnie większość tych firm już nie istnieje i przy okazji zostawiły po sobie wiele nieuregulowanych zobowiązań.

Należy również zwrócić uwagę na terminy dostaw. Zazwyczaj dystrybutorzy oferujący niższe ceny, drobnym drukiem informują, że dostawa złotych monet lub złotych sztabek będzie realizowana za 15 dni lub więcej. Dlatego warto wybierać dystrybutorów, którzy zobowiązują się do dostawy złota w okresie kilku dni roboczych oferując przy tym konkurencyjnie niskie ceny sztabek złota i złotych monet.

Zaletą oferowanego przez dystrybutorów złota jest to, że oferują oni złote sztabki wyprodukowane przez zagraniczne mennice dysponujące akredytacją LBMA (Londyńska Giełda Złota). Sztabki złota z mennic akredytowanych przez LBMA akceptowane są na całym świecie i nie ma najmniejszego problemu z ich późniejszą sprzedażą. Warto również zwrócić uwagę czy dystrybutor prowadzi jednocześnie skup złota. Kupując złoto inwestycyjne od takiego dystrybutora musimy zwracać uwagę czy złote monety są emitowane w najnowszym roczniku i są w stanie menniczym, czyli nie były używane jako zwykłe pieniądze w obiegu. Wybierając uczciwego dystrybutora mamy gwarancję posiadania autentycznego złota, które nie przechodziło dziesiątki razy z rąk do rąk. Warto również zwrócić uwagę na ubezpieczenie, koszt przesyłki i sposób jej dostawy.

Aktualną listę mennic akredytowanych w LBMA można sprawdzić na stronie:

https://goldco.pl/blog/mennice-akredytowane-w-LBMA/

Większość sztabek na rynku polskim pochodzi z takich mennica jak:

  • Argor-Heraeus (Szwajcaria)
  • Heraeus (Niemcy)
  • Perth Mint (Australia)
  • PAMP (Szwajcaria)
  • Valcambi (Szwajcaria)
  • Umicore (Belgia)

Wszystkie wymienione wyżej mennice posiadają akredytację LBMA, więc są akceptowane w handlu na całym świecie, a także spełniają najwyższe standardy jakościowe nadzorowane przez londyńską giełdę złota.

W Polsce jest tylko jedna firma, która posiada akredytację LBMA. To huta należąca do KGHM, która nie prowadzi sprzedaży detalicznej złota. Pozostałe polskie mennice Nie posiadają akredytacji LBMA i poza Mennicą Polską są zwyczajnymi dystrybutorami metali szlachetnych.

Lokując w złocie jednorazowo większą kwotę warto rozdrobnić wagowo nabywane złoto, czyli zamiast kupić jedną sztabkę o wadze 1 kilogram, to lepiej kupić 10 sztabek po 100 gramów. Dzięki temu przy odsprzedaży będzie łatwiej znaleźć kupca na mniejsze wagowo sztabki, które wymagają mniejszego zaangażowania kapitałowego. Umożliwi to też częściowe wyjście z inwestycji, gdyby zaszła taka potrzeba, bez konieczności sprzedawania całego zasobu złota.

Podobne tematy znajdziesz w:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski GCO Spółka z o.o.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Gco Spółka z o.o.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , , ,

Zostaw Odpowiedź