Strona GłównaBanki centralneDlaczego inwestować w złoto i srebro?

Złoto i srebro od wieków wchodziło w skład najcenniejszych aktywów. Ze względu na dużą koncentracje wartości w małej objętości od ponad dwóch tysięcy lat złoto i srebro używane są przez ludzi jako pieniądz. Tak długi okres funkcjonowania złota i srebra jako środek pieniężny dowodzi, że metale szlachetne przedstawiają trwałą, wiarygodną i niezmienną wartość.

Fakt używania od tysiącleci złota i srebra jako pieniądza dowodzi, że zjawisko to jest niezależne od chwilowych wycen aktywów papierowych, zmian na rynkach, spadków i wzrostów liczonych w dolarach i euro.

Złoto i srebro jako pieniądz to także kula u nogi dla sfer rządowych i polityków. Gdy pieniądz oparty jest na złocie, to bardzo trudno tworzyć inflację i stwarzać pozorny krótkoterminowy dobrobyt, którego celem jest tylko i wyłącznie pozostanie przy władzy.

Dlatego pieniądz oparty na złocie funkcjonował do roku 1971r. kiedy to USA zostały przyparte przez Francję do muru i w konsekwencji ogłosiły niewypłacalność maskując jednocześnie ten fakt dyplomatycznym stwierdzeniem zawieszenia wymienialności dolara na złoto i rozpoczęciem budowy systemu płynnych kursów wymiany walut. System płynnych kursów wymiany walut funkcjonuje do dzisiaj, ale wszyscy ci, którzy przez ten okres trzymali w portfelach papierową gotówkę ponieśli sromotną porażkę. W ciągu kilkudziesięciu lat dolar stracił ponad 90 procent wartości.

wartosc-dolara-od-1913-roku

Wartość dolara od 1913 roku

Natomiast doskonałym zabezpieczeniem przed utratą wartości nabywczej okazało się złoto, które na początku dwudziestego wieku notowane było po 20 dolarów, a dziś wyceniane na sporo ponad tysiąc dolarów za uncję. Złoto udowodniło zatem, że nawet pomimo oparcia systemu finansowego na czymś kompletnie wirtualnym percepcja ludzka zawsze będzie opierać największą wartość w złocie i srebrze, czyli na jednych z najrzadziej występujących pierwiastkach na ziemi, a zarazem na wyjątkowo pięknych i uniwersalnych metalach szlachetnych. Zwłaszcza, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w wielu cywilizowanych krajach zmieniała się waluta, a papierowe banknoty po reformie walutowej zazwyczaj służyły jako opał do pieca.

Metale szlachetne sprawdziły się także, jako niezastąpione surowce przemysłowe. Zastosowanie znalazły również w stomatologii i elektronice. Zakładając, że świat i zaawansowane technologie stale pędzą do przodu, zapotrzebowanie na złoto i pozostałe metale szlachetne będzie rosło.

Złoto, to również ten niezwykły i rzadki metal posiadający status najbardziej płynnego pieniądza, który będzie wszędzie akceptowany, nawet w razie kłopotów największych krajów, po jednej, jak i po drugiej stronie Atlantyku.

Złoto jest rozpoznawane i uznawane w transakcjach na całym świecie. W każdym zakątku świata jest zawsze jakieś miejsce gdzie można sprzedać złoto. Sprawia to, że trudno znaleźć lepszą od złota klasę aktywów, która oferowałaby jednocześnie tak dużą płynność i koncentracje wartości. Do naprawdę małej objętości możemy schować kilka złotych sztabek o wartości ponad 100 tys. PLN, z papierowymi pieniędzmi o takiej wartości nie byłoby to takie łatwe.

Uniwersalność i ponadczasowość złota jako pieniądza doceniają również banki centralne, które kupują regularnie rekordowe ilości kruszcu. Czynią to między innymi dlatego, że dolar i euro, główne waluty dwóch największych ośrodków gospodarczych na świecie, stanowią sztuczne paliwo do podtrzymywania przy życiu bankrutów zarówno rządowych jak i bankowych, a złoto i inne metale szlachetne stają się bezpieczną przystanią.

Podobne tematy znajdziesz w:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , , , , ,

Zostaw Odpowiedź