Strona GłównaJak kupić złoto?Moneta bulionowa czy kolekcjonerska?

Monety bulionowe to złote i srebrne monety emitowane na cele inwestycyjne. Warte są tyle ile w danym momencie kruszec z jakiego zostały wykonane.  

Najpopularniejsze złote monety bulionowe to:

1. Krugerrand (RPA)

2. Amerykański Złoty Orzeł

3. Kanadyjski Liść Klonowy

4. Australijski Kangur

5. Wiedeński Filharmonik

6. Chińska Panda

Cena złotych monety bulionowych jest ściśle powiązana z zawartym w nich kruszcem, najczęściej jest to jedna uncja. Pełne charakterystyki tych monet (waga, wymiary, opis awersu i rewersu) umieszczone są w katalogach monet dostępnych w każdym zakątku globu. Dane te dostępne są także u każdego dealera metali szlachetnych. Sprawia to, że każdy uczestnik rynku złota dobrze je zna i może w dowolnej chwili sprawdzić ich dane oraz autentyczność. Przekłada się to na ogromną popularność monet bulionowych, ich akceptacje w handlu i zaufanie do prezentowanej przez nie wartości.

Monety inwestycyjne czasami nie mają nominału, bo ich bieżąca wartość zależy od ceny zawartego w nich kruszcu. Te monety bulionowe, które posiadają nominał, są emitowane jako pełnoprawne pieniądze przez państwowe mennice na mocy obowiązujących w danym kraju ustaw o środkach pieniężnych. Na takich monetach nominał umieszcza się w celach orientacyjnych, a ich wartość tak jak w przypadku pozostałych monet bulionowych jest ściśle zależna od ceny zawartego w nich złota. Zatem najczęściej nominał jest dużo niższy od rzeczywistej wartości takiej monety.

Jak obliczyć wartość złotych monet bulionowych?

Ceny złotych monet bulionowych w polskich złotówkach obliczamy w następujący sposób:

[ilość uncji złota w monecie] x [giełdowa cena uncji złota wyrażona w USD] x [wartość kursu USDPLN]

Czyli: 1 [uncja] x 1400 [USD/oz] x 3.10 [USDPLN] = 4340 PLN

Do obliczonej w ten sposób ceny złotej monety trzeba jeszcze dodać koszt formowania i bicia w mennicy oraz marże dealera. W efekcie otrzymujemy końcową cenę złotej monety bulionowej.

Monety kolekcjonerskie

Na ich wartość największy wpływ ma rok emisji, stan zachowania oraz wielkość emisji. Im moneta starsza tym lepiej. Im stan zachowania monety jest bliższy menniczemu tym wartość monety wyższa. Im monet mniej wyemitowano tym lepiej, bo wartość monet się zwiększa wraz ze spadkiem ich ilości w obiegu.

Inwestując w monety kolekcjonerskie trzeba pamiętać, że różnice pomiędzy ceną kupna i sprzedaży takich monet są dużo większe niż w przypadku klasycznych monet bulionowych. Na monety kolekcjonerskie trudniej też znaleźć kupca po satysfakcjonującej nas cenie. W czasach głębokiej zapaści gospodarczej takie monety będą wyceniane bardziej po wartości kruszcu z jakiego zostały wykonane, a wartość kolekcjonerska będzie schodzić na dalszy plan.

Moneta bulionowa może także mieć swoją odmianę kolekcjonerską. Co roku mennice emitują niewielkie nakłady monet bitych stemplem lustrzanym, to tak zwane monety PROOF. Są one kilkadziesiąt procent droższe od swoich bulionowych odpowiedników, dlatego że mają lustrzaną powierzchnię oraz wyemitowano je w małej liczbie egzemplarzy.

Podobne tematy znajdziesz w:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , ,

Zostaw Odpowiedź