Strona GłównaCeny złotaPrzegląd rynku złota, srebra, platyny i miedzi. Tydzień 20.02-1.03.2023

Opublikowano dnia 1 marca 2023 r.

Tekst ten jest sumą treści i opinii różnych uczestników rynku, mediów giełdowych itp. Nie należy podejmować decyzji inwestycyjnych tylko i wyłącznie na podstawie tego tekstu, ponieważ to co mówią wszyscy na rynku i to o czym piszą media najczęściej jest już w cenach, a rynek dyskontuje informacje, które pojawią się w przyszłości.

Złoto i srebro

W ubiegłym tygodniu złoto spadło do najniższego poziomu od 22 grudnia, w związku z oczekiwaniami, że Fed będzie kontynuował restrykcyjną politykę pieniężną. Publikacja danych zaplanowana na piątek sugerowała dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej. Indeks cen osobistych wydatków konsumpcyjnych wzrósł w styczniu o 5,4% r/r w porównaniu z 5,3% r/r miesiąc wcześniej. Wzrost miesiąc do miesiąca wyniósł styczniu 0,6% wobec 0,2% w grudniu. Ceny dóbr trwałych spadły o 0,7% w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale ceny usług wzrosły o 0,5%. Wydatki konsumentów wzrosły w zeszłym miesiącu o 1,8% i jest to największy wzrost od marca 2021 r.

Silne dane ekonomiczne mogą być pozytywne dla popytu przemysłowego na srebro, ale rynek w końcówce tygodnia podążył za złotem obniżając ceny wszystkich metali reagując negatywnie na mocne wzrosty danych inflacyjnych sugerujących ciaśniejszą politykę monetarną Fedu. Negatywny sentyment do metali szlachetnych skutkował tym, że fundusze ETF zmniejszyły swoje zasoby o 17 046 uncji w ostatniej sesji o 347 017 oz w zeszłym tygodniu. Był to 11 dzień z rzędu spadków zasobów ETFów. Zasoby ETFów srebra spadły w ostatniej sesji o 3,194 mln, co oznacza spadek o 1,7%.

Biorąc pod uwagę, że w pierwszej połowie tego tygodnia dolar rozpoczął korektę ostatnich wzrostów oraz istnieje optymistyczny światowy sentyment gospodarczy po silnych odczytach chińskiego PMI, siła złota i srebra jest uzasadniona. Rosyjska firma wydobywająca złoto Polymetal wskazała, że ??jej rezerwy spadły, a operacje odczuwają pośredni negatywny wpływ sankcji ze strony trudnego w zdobyciu sprzętu wiertniczego i innych niezbędnych materiałów wydobywczych. Ceny złota, srebra, platyny i miedzi rosną rano 1marca po lepszych niż oczekiwano chińskich wynikach PMI, które wyraźnie wzmocniły nadzieje na poprawę chińskiego popytu na metal. Rynek oczekuje również dodatkowych działań stymulacyjnych ze strony Chińskiego Narodowego Kongresu Ludowego, który odbędzie się w ten weekend. Chociaż jest to tylko minimalnie wspierająca legenda (bez jeszcze faktycznych działań), Bloomberg z dnia na dzień wskazuje, że banki centralne prawdopodobnie będą nadal zwiększać rezerwy złota, podnosić stopy procentowe i zacieśniać ilościowo papiery skarbowe. Bloomberg zauważył również, że obecne ceny złota są ?nieco powyżej? poziomów, na których banki centralne wcześniej kupowały złoto. Możliwe, że zwiększone napięcia między Chinami a Stanami Zjednoczonymi mogą zapewnić ucieczkę do jakościowych aktywów bezpiecznej przystani takich jak złoto i srebro, ale istnieje również prawdopodobieństwo, że poważna eskalacja napięć amerykańsko-chińskich może być postrzegana jako spowalniające zagrożenie dla światowej gospodarki, co z kolei niweluje oczekiwania dotyczące fizycznego popytu na złoto i srebro. Dzisiejszy poranek zarówno na złocie, jak i srebrze przesunął się w kierunku osiągnięcia pozytywnej stopy zwrotu w okresie 3 dniowym.

Na wykresie widać, że ilość długich pozycji utrzymywana przez spekulantów na rynku terminowym CME znajduje się w dolnym zakresie pozytywnego przedziału (ozn. kolor zielony), a więc na rynku panuje umiarkowany sentyment odpowiedni dla początkowej fazy większego ruchu wzrostowego, dlatego po obecnej korekcie, cena powinna powrócić do wzrostów. Z danych pozycjonowania się uczestników rynku wynika, że do euforii jest jeszcze daleko.

Platyna i pallad

Cena platyny wzrosła na początku ubiegłego tygodnia po tym, jak osiągnęła najniższy poziom od 21 października. Podobnie jak w przypadku złota i srebra, w zeszłym tygodniu na rynek wywierały presję wyższe niż oczekiwano dane PCE i sprzedaży detalicznej, które sugerowały, że Fed utrzyma restrykcyjną politykę pieniężną dłużej niż zakładano. Zasoby palladu spadły o 649 uncji w ostatniej sesji i o 1597 uncji w ciągu tygodnia.
Według danych na dzień 1 marca biorąc pod uwagę imponujący wczorajszy wzrost platyny i ponowne znaczące wybicie w górę dzisiejszego ranka, obóz byków powinien zyskać pewność siebie, zwłaszcza że platyna wczoraj zyskała prawie 60 USD za uncję od ostatniego dołka. W rzeczywistości, do szczytu dzisiejszego ranka, 3-dniowy rajd od najniższego do najwyższego poziomu wynosi obecnie 66 USD, a ceny osiągnęły najwyższy poziom od 10 lutego. Oczywiście utrzymujący się optymizm w stosunku do chińskiej gospodarki przyczynił się do wzrostu cen platyny, ale nie należy lekceważyć oznak poprawy popytu inwestycyjnego w ostatnim czasie. Ostatecznie dajemy obozowi byków minimalną przewagę, ale sugerujemy, aby inwestorzy monitorowali odpływy i odpływy ogólnego globalnego sentymentu, ponieważ krach na rynkach akcji może złamać wykupioną ceny platyny.

Miedź

Na początku ubiegłego tygodnia cena miedzi spadała, jednak w końcówce tygodnia popyt wygrał z podażą i wyniósł ceny miedzi w okolice pierwszych sesji minionego tygodnia. Zapasy miedzi na LME odnotowały dziś niewielki wzrost, była to piąty z rzędu wzrost w ciągu ostatnich 10 sesji. Chińskie rynki akcji miały słaby początek tygodnia, ale umiarkowany nastrój związany z ryzykiem na europejskich i amerykańskich rynkach akcji nie powodował negatywnego sentymentu dla miedzi.

Według danych na dzień 1 marca biorąc pod uwagę szereg pozytywnych chińskich danych ekonomicznych opublikowanych w nocy (w jednym odczycie najwyższy poziom od 10 lat), gwałtowne rozliczenie spadków z poprzednich 2 sesji jest uzasadnione. Do zwyżkowego otoczenia dołączają oczekiwania na dodatkowe działania stymulacyjne, ogłoszone na spotkaniu Chińskiego Kongresu Ludowego w tym tygodniu oraz oznaki trudności w rosyjskiej produkcji miedzi, wynikające z niemożności uzyskania niezbędnego sprzętu produkcyjnego, takiego jak diamentowe głowice wiertnicze. Co więcej, bardziej agresywna postawa LME w sprawie ograniczenia podaży rosyjskiej miedzi przepływającej przez jej system giełdowy powinna stanowić wsparcie dla cen po stronie podażowej. Jeszcze inną pozytywną kwestią popytową ze strony amerykańskiego handlu są oczekiwania dotyczące korzystnych odczytów PMI dla przemysłu i wydatków budowlanych z USA przy minimalnym negatywnym przesunięciu potencjalnie wynikającym ze wzrostu płaconych cen produkcji ISM w USA. Perspektywy publikowanych danych są zatem nieco pozytywne dla cen miedzi, zwłaszcza biorąc pod uwagę pozytywne sygnały gospodarcze płynące z Chin w ciągu nocy.

Zrzeczenie się odpowiedzialności:

Tekst ten jest sumą treści i opinii różnych uczestników rynku, mediów giełdowych itp. Tylko i wyłącznie na podstawie tego tekstu nie należy podejmować decyzji inwestycyjnych, ponieważ to co mówią wszyscy na rynku i to o czym piszą media najczęściej jest już w cenach, a rynek dyskontuje informacje, które pojawią się w przyszłości. Niemniej warto śledzić informacje rynkowe, aby wiedzieć co jest już zawarte w cenach. Nie jest to również rekomendacja w myśl rozumienia przepisów polskiego prawa, a każda decyzja inwestycyjna obarczona jest ryzykiem utraty pieniędzy.

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: ,

Zostaw Odpowiedź