Strona GłównaZłotoPrzegląd rynku złota i srebra za okres 01-10.03.2023

Opublikowano dnia 11 marca 2023 r.

Tekst ten jest sumą treści i opinii różnych uczestników rynku, mediów giełdowych itp. Nie należy podejmować decyzji inwestycyjnych tylko i wyłącznie na podstawie tego tekstu, ponieważ to co mówią wszyscy na rynku i to o czym piszą media najczęściej jest już w cenach, a rynek dyskontuje informacje, które pojawią się w przyszłości.

Rynek złota i srebra

Ceny złota i srebra w okresie do 6 marca zostały osłabione z powodu spotkania Ogólnonarodowego Zgromadzenia Ludowego w Chinach, które nie przedstawiło oczekiwanego przez rynek wielkiego pakietu stymulacyjnego. W ubiegłym tygodniu nie wystąpiły zdecydowane przypływy nowego kapitału do funduszy metali szlachetnych typu ETF, zapasy wzrosły o 49 406 uncji, podczas gdy zapasy srebra wzrosły o 998 372 uncji. Pojawiła się negatywna informacja z rynku fizycznego metalu sugerująca, że zakupy złota były kwestionowane przez sondaż w Indiach, który wskazał, że 65% indyjskich kobiet uważa inwestycje w nieruchomości ważniejsze niż inwestycje w złoto.

Głównym wydarzeniem minionego tygodnia były publiczne zeznania prezesa FED przed komisją ds. gospodarki. Oczywiście przewodniczący Fed musi kontynuować retorykę antyinflacyjną bardzo ortodoksyjnym językiem, ale już widać, że różni członkowie Kongresu będą naciskać głównodowodzącego Fed, aby ten nie przesadził z zacieśnianiem polityki pieniężnej biorąc pod uwagę rosnącą listę zwolnień pracowników korporacyjnych w USA.

Obawy rynku dotyczące gwałtownego podnoszenia stóp procentowych w USA prawdopodobnie już minęły w najbliższym czasie, ponieważ po ostatnich mocnych spadkach cen obligacji popyt zaczął wracać do działania i odbywa się to potwierdzeniu przez prezesa Fed, że walka z inflacją wymaga wyższych stóp procentowych, aby inflacja została pod kontrolą. Wynika z tego, że ostatnie spadki cen obligacji były dyskontowaniem przyszłego publicznego przesłuchania prezesa FED, a po publikacji tego przesłuchania nastąpiła realizacja zysków oraz sprzedaż faktów, czyli w najbliższej przyszłości popyt na rynku obligacji amerykańskich powinien powrócić, ceny powinny się zwiększyć, a ich rentowności zmniejszyć. Powinno to wpłynąć na obniżenie się kwotowań dolara i wzrost cen metali, które w warunkach względnego spokoju na rynkach są główną przeszkodą do wzrostu cen złota i srebra.

Idąc na drugi koniec globu, to Chiny prawdopodobnie zwiększyły swoje rezerwy złota przez cztery ostatnie miesiące, ale ten wzrost był stosunkowo niewielki jak na skalę chińskich rezerw, bo wyniósł 25 ton. Spółka Fresnillo PLC poinformowała, że ich produkcja złota w pełnym roku spadła o 15,3% w roku 2022 w porównaniu do roku 2021.

Pod koniec tygodnia rynkowi ugięły się kolana na wieść dużych problemach finansowych jednego z kalifornijskich banków i nastąpiła wyprzedaż wszystkich aktywów z wyjątkiem obligacji rządowych. Na następny dzień po tej wyprzedaży na rynku złota była widoczna tzw. ucieczka do bezpieczeństwa, w wyniku której złoto i srebro gwałtownie zdrożało, było to głównie związane z ociepleniem koniunktury na rynku obligacji i pojawieniem się tam popytu, ale co niektórzy zauważają już pewne tendencje, że rynek boi się kryzysu bankowego, problemów banków i bankructw na obligacjach korporacyjnych. W wyniku oczekiwania kryzysu bankowego, złoto rośnie, po tym jak kapitał szuka schronienia w bezpiecznej przystani, gdy nie ma innej bezpiecznej alternatywy, bo nie wiadomo jak potoczy się głosowanie, w okopach wielkiej bitwy politycznej, nad limitem długu USA w połowie roku oraz nadchodzącym globalnym kryzysem kredytowym. Kiedyś niektórzy rynkowi śmiałkowie twierdzili, że takim schronieniem przed finansowym tornado będzie rynek kryptowalut, jednak w obliczu ostatnich doniesień widać, że były to śmieszne mrzonki marzycieli z krainy zimnej serwerowni. To jeszcze nie to miejsce i nie ten czas. Kiedyś tak będzie, ale dopiero gdy instytucje rządowe i powiązane z nimi korporacje rozdadzą znaczone karty na tym rynku.

Ponadto na uwagę zasługuje fakt, że Bloomberg wskazał na nadal trwające zakupy złota przez banki centralne, w tym przez banki centralne Singapuru i Chin. Na koniec warto zwrócić uwagę na komentarz dziennikarzy giełdowych przed piątkową sesją, którzy twierdzili, że z naszej perspektywy trudno jest wyobrazić sobie serię danych prowadzących do agresywnego wzrostu cen złota. I tak zapewne myślała większość uczestników rynku, jednak rynek zawsze idzie przeciwko oczekiwaniom większości i piątek zakończył się największym wzrostem jednodniowym od wielu tygodni.

zloto-USD-wykres03-2023

Złoto w USD od początku tego roku. Największy 2-dniowy wzrost od początku grudnia. Zakończona korekta spadkowa i kontynuacja długoterminowego ruchu do góry.

zloto-PLN-wykres-od2020r

Wykres ceny złota w złotówce od początku 2020r. Wychłodzenie rynku na długoterminowych średnich i oczekiwanie na kontynuacje trendu wzrostowego w kierunku 9000-10000 PLN/oz.

Rynek miedzi

Cena miedzi nie znajdowała ostatnio znacznego wsparcia z powodu zakłóconych dostaw miedzi z Peru w ciągu ostatnich kilku tygodni, Minister Górnictwa kraju wskazał, że drogi do porozumienia są otwarte. Oczywiście, protestujący byli rzekomo “wyczerpani”, co sugeruje, że konflikt nie jest rozwiązany, ale jest jedynie przerwany. Z drugiej strony, strajkujący nadal protestują przeciwko chińskim właścicielom zakładów wydobywczych miedzi i nadal produkcja jest zagrożona przerwaniem. Ponadto, wiadomość, że zakład Freeport Grasberg wraca do sieci, w połączeniu z doniesieniami o możliwych dostawach z Peru, powinny odstraszyć niektórych kupujących w obliczu obecnego spadku cen. W końcu poziom dostaw miedzi wewnątrz Chin pozostaje głównym czynnikiem napędzającym ceny miedzi, a zmiany w zapasach w Szanghaju uważane są za wskaźnik chińskiego popytu. Chociaż LME nadal podejmuje działania w celu zapobiegania płynięcia rosyjskiej miedzi oraz innych metali podstawowych przez ich mechanizmy giełdowe, zapobieganie płynięciu rosyjskiej miedzi na rynek światowy powinno być znacznie trudniejsze niż zapobieganie płynięciu rosyjskiego złota na rynek światowy. Wraz ze wzrostem wczoraj w magazynach LME miedzi nastąpił pierwszy 3-sesyjny wzrost od października, a zapasy osiągnęły najwyższy poziom od 2 lutego. Opóźniony raport COT, pokazujący prawie płaską pozycję netto spekulantów i funduszy, częściowo offsetuje plotki o chińskich eksportach miedzi. Chociaż ruch chińskich zapasów do magazynów LME był znany od kilku dni, argument, że rotacja jest wynikiem arbitrażu, jest wyraźnie osłabiony przez perspektywę słabego popytu wewnątrz Chin. Oczywiście oczekuje się, że do magazynów LME zostanie dostarczone co najmniej 45 000 ton rafinowanej miedzi z chińskich hut miedzi, co powinno skutkować naciskiem podażowym na ceny. Ceny miedzi są pod niewielkim naciskiem strachu przed wyższymi rentownościami obligacji w Stanach Zjednoczonych i szybko rosnącym dolarem.

Rynek pszenicy

Rynek jest aktualnie mocno wyprzedany, ale trzeba odnotować, że podczas ostatniej miesięcznej fali spadkowej mali spekulanci grali cały czas na wzrosty, czyli jak zwykle byli po złej stronie rynku, a ostatnie 2 dni to czas panicznej ucieczki stratnych długich pozycji i następnie odwrócenie świeczki dziennej, co może być wczesnym sygnałem istniejącego potencjału na korektę wzrostową w długoterminowym trendzie spadkowym. Z kierunku fundamentalnego istnieje brak napływu informacji popytowych. Stan magazynowy w USA to aktualnie 574 mln buszli, czyli nadal w oczekiwanym przedziale 557-612 mln b. W poprzednim miesiącu stan magazynów wyniósł 568 mln b. Globalny stock magazynowy to 269,3 mln b., oczekiwany przedział 267-271,3mln b., w ubiegłym miesiącu stan mag. Wyniósł również 269,3 mln b.

Tekst ten jest sumą treści i opinii różnych uczestników rynku, mediów giełdowych itp. Tylko i wyłącznie na podstawie tego tekstu nie należy podejmować decyzji inwestycyjnych, ponieważ to co mówią wszyscy na rynku i to o czym piszą media najczęściej jest już w cenach, a rynek dyskontuje informacje, które pojawią się w przyszłości. Niemniej warto śledzić informacje rynkowe, aby wiedzieć co jest już zawarte w cenach. Nie jest to również rekomendacja w myśl rozumienia przepisów polskiego prawa, a każda decyzja inwestycyjna obarczona jest ryzykiem utraty pieniędzy.

Piotr Kowalski GCO Spółka z o.o.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Gco Spółka z o.o.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , ,

Zostaw Odpowiedź