Strona GłównaCeny złotaPrzegląd rynku złota 2 tydzień marca 2023

Opublikowano dnia 20 marca 2023 r.

Ubiegł tydzień na rynkach upłynął pod znakiem problemów sektora finansowego w USA i w Europie. Najpierw zbankrutował bank w dolinie krzemowej, a następnie kryzys względnej stabilności dosięgnął jeden z największych banków szwajcarskich, który ostatecznie w niedzielę 19 marca został przejęty przez sąsiednią instytucje z górskiej krainy Helvetii mocno wspomaganej zastrzykiem kapitału przez tamtejszy bank centralny. W wyniku tego na rynku zaczęły pojawiać się schematy z kryzysu finansowego 2008 r., czyli inwestorzy zaczęli szukać bezpiecznej przystani dla swojego kapitału kierując go do amerykańskich obligacji oraz złota. W wyniku tego ceny obligacji oraz cena złota mocno wzrosły. Warto odnotować, że do okien banków centralnych skierował się popyt zgłaszany przez banki komercyjne na zastrzyki kapitału płynnościowego o wartości nie widzianej od kryzysu hipotek Subprime, a nawet sporo przewyższający poziomy z pamiętnego 2008 roku kiedy to bankrutowały banki.

zloto-USD-wykres-2t-03-2023

Cena uncji złota w USD.

zloto-PLN-wykres--2t-03-2023

Cena uncji złota w PLN. Wejście w falę wzrostową. Trend długoterminowy: wzrostowy.

Zgodnie z komentarzem do wykresu z ubiegłego tygodnia, cena złota po zakończeniu korekty spadkowej weszła w nową falę wzrostową. Natomiast na cenie złota liczonej w polskiej złotówce mamy do czynienia z klasyczną sytuacją dla kryzysów finansowych, czyli obecność podwójnie mocnych wzrostów cen złota, bo rośnie cena złota oraz rośnie USDPLN, czyli osłabia się złotówką, a stopy procentowe banku centralnego na poziomie 7,5% przy rozgrzewającej się inflacji 18% przyprawiają o ból głowy polskich władców widniejących na biletach płatniczych naszej Ojczyzny. Mocna dynamika fali wzrostowej oraz szybkie wybicie ponad poprzedni szczyt sugeruje, że w arkuszu zleceń mogło dojść do wyczerpania mocy kupujących, a bliskość historycznych szczytów z 2020 i 2022 roku sugeruje, że dynamika wzrostu cen powinna ulec spowolnieniu, a następnie wejść w korektę jako forma nabrania energii przed procesem przebijania się przez strefę poprzednich historycznych szczytów mieszczących się w przedziale 2020-2100usd/oz. Powyższe twierdzenie o spowolnieniu dynamiki wzrostu cen złota oczywiście obarczone jest sporym ryzykiem, ponieważ jak sugerują odczyty autora z tematyki teorii cykli czasu, globalna gospodarka jest w pierwszej połowie poważnego kryzysu finansowego skierowanego swą siłą w rynek długu. W takich okresach braku stabilności sektora finansowego, wystarczy napływ na rynek jednej informacji, aby cena złota została szybko przetransferowana na inny poziom.

Tekst ten jest tylko subiektywną opinią autora, który nie posiada uprawnień doradcy inwestycyjnego, dlatego Nie jest to rekomendacja inwestycyjna w myśl rozumienia przepisów polskiego prawa. Każdy inwestor musi podejmować decyzję samodzielnie ze świadomością, że każda decyzja inwestycyjna obarczona jest ryzykiem straty pieniędzy.

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , ,

Zostaw Odpowiedź