Strona GłównaCeny złotaCo ze złotem w pierwszej poł. września 2023 r.

Ceny złota na początku miesiąca utrzymywały się na stabilnym poziomie, pomimo jastrzębich komentarzy szefa Rezerwy Federalnej Jerome?a Powella, który sugerował, że stopy procentowe mogą musieć wzrosnąć jeszcze bardziej, aby ostudzić inflację. Wyższe rentowności obligacji skarbowych USA spowodują samonapędzające się przedłużenie wzrostu ceny dolara, co z kolei zazwyczaj wywołuje presję sprzedaży na złocie i srebrze.

Inwestorzy oczekiwali również na publikację ważnych danych makroekonomicznych z USA, takich jak inflacja bazowa PCE i raport o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, które mogą wpłynąć na rynek złota. Dolar zmierzał do najdłuższej tygodniowej serii wzrostów od dziewięciu lat, wspierany przez silne dane z amerykańskiej gospodarki. Rynki wyceniły około 93% szansy na utrzymanie stóp procentowych przez Fed na niezmienionym poziomie na posiedzeniu w dniach 19-20 września, ale obstawiały 42% prawdopodobieństwa jeszcze jednej podwyżki przed 2024 rokiem, według narzędzia CME FedWatch. Wyższe stopy procentowe obniżają atrakcyjność złota, które nie generuje odsetek. Trzej przedstawiciele Fedu w czwartek sugerowali, że Fed może pominąć podwyżkę stóp procentowych we wrześniu, ale podtrzymali, że jest jeszcze wiele do zrobienia, aby ograniczyć inflację.

Na początku miesiąca rezerwy złota funduszy ETF spadły po raz piąty z rzędu odznaczająca się odpływem 114 268 uncji. Podczas gdy rezerwy srebra utrzymywane przez fundusze ETF zmniejszyły się tylko o 7411 uncji, ten odpływ jest niewielkim odchyleniem od bardzo dużych odpływów, które odbywało się w ciągu ostatniego tygodnia.

W drugim tygodniu września cena złota była pod wpływem siły dolara, napływających danych gospodarczych z USA i oczekiwań dotyczące polityki monetarnej Rezerwy Federalnej. Złoto zyskało ponad 1% w środę, gdy dolar osłabł, a niepewność związana z wyborami w USA i globalną odbudową gospodarczą zwiększyła atrakcyjność metalu jako schronienia przed inflacją. Jednak złoto straciło na wartości w pozostałe dni tygodnia, gdy rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły do 10-miesięcznych szczytów, a dane z USA wskazały na silny wzrost gospodarczy i inflacji. Inwestorzy oczekiwali na dane o inflacji konsumenckiej i producenckiej w USA, które mogłyby kształtować oczekiwania dotyczące perspektyw stóp procentowych przez Fed. Dane te okazały się mieszane, sugerując, że Fed prawdopodobnie utrzyma stopy procentowe bez zmian na posiedzeniu w przyszłym tygodniu, ale może być zmuszony do podwyżek stóp procentowych później w tym roku lub na początku przyszłego roku, aby ochłodzić nadmierną inflację. Wyższe stopy procentowe i rentowności obligacji skarbowych podnoszą koszt posiadania nieoprocentowanego złota.

Europejski Bank Centralny również podniósł swoje kluczowe oprocentowanie do rekordowego poziomu 4% w czwartek, co w jakimś mniejszym stopniu mogło wpłynąć na popyt na złoto w Europie. Złoto kończy tydzień z niewielkim spadkiem około 0,4%, co jest drugim tygodniowym spadkiem z rzędu.

Na zakończenie drugiego tygodnia września, złoto zakończyło piątkową sesję silnymi wzrostami wbrew mocnemu dolarowi i rosnącym rentownością obligacji. Tak silny wzrost ceny złota wbrew zachowaniu standardowych rynków wspomagających cenę złota, może sugerować, że rynek wbrew ogólnemu sentymentowi wysokich stóp procentowych zaczyna dyskontować jeszcze nie ugruntowaną w pojmowaniu większości uczestników rynku przyszłotygodniową decyzję FEDu o stopach procentowych.

Rynek złota i srebra jest relatywnie płytki choćby w porównaniu do rynku obligacji lub akcji, dlatego z punktu widzenia dużych inwestorów decyzję na tym rynku należy podejmować z większym wyprzedzeniem. Mając ten schemat na uwadze oraz relatywnie mocne zachowanie złota na piątkowej sesji, przy hipotetycznym zachowaniu tej mocy w poniedziałek i wtorek, można byłoby oczekiwać luźnej, gołębiej i mało restrykcyjnej decyzji FEDu dla stóp procentowych. Gdyby tak się stało, to również będzie duży ruch na spadku rentowności obligacji i wzroście ich ceny oraz wzroście na rynku akcji.

Treść tego wpisu, to podsumowanie najważniejszych informacji z zaufanych publikatorów rynkowych i ma służyć jako podsumowanie informacji zawartych już w cenach na rynku. NIE jest to porada inwestycyjna, autor NIE jest doradcą inwestycyjnym w myśl rozumienia polskich przepisów i nie może doradzać w zakresie inwestycji kapitałowych, każdy musi podejmować decyzję samodzielnie, a każda decyzja finansowa obarczona jest ryzykiem straty pieniędzy.
korzysci-z-zakupow-w-Goldco

Data publikacji 16 września 2023 r.

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags:

Zostaw Odpowiedź