Strona GłównaEmeryturaZUS czy OFE – co wybrać?

Bez jakiegokolwiek pytania się o naszą zgodę szanowni rządzący stwierdzili, że z uwagi na tragiczną sytuację finansów publicznych przesuną zgromadzone przez nas pieniądze w OFE do czarnej d… zwanej Zakładem Utylizacji Szmalu przyjmijmy, że będzie on nosił trzyliterowy skrót ZUS – wszelkie podobieństwa w niniejszym tekście do nazw instytucji są przypadkowe 🙂

Po raz kolejny okazało się, że jak rządzący mają dostęp do Twoich pieniędzy, to tak jak już byś nie miał tych pieniędzy…

Dlatego nie warto pakować się w żadne IKE, IKZE i inne cudowne twory, które teraz są zachwalane, a za 10 lat będą grabione przez kolejne rządy szukające ratunku ponownie z uwagi na tragiczną sytuację finansów źle zarządzanego państwa.

Dlaczego koniec OFE?

W OFE znajdowały się nasze pieniądze będące sumą kilkuprocentowych składek naliczanych z miesiąca na miesiąc od naszego miesięcznego wynagrodzenia. Wartość zgromadzonych tam pieniędzy zależała w większości od naszych dotychczasowych zarobków. Przy wynagrodzeniu większym od średniej krajowej i kilkunastoletnim stażu pracy na koncie OFE mogliśmy zgromadzić kilkadziesiąt-kilkaset tysięcy złotych.

Szanowni rządzący widząc wielką czarną dziurę w niewypłacalnym systemie emerytalnym postąpili bardzo po Polsku – “Teraz zabierzemy ludziom pieniądze z OFE, aby jakoś przetrzymać najbliższe lata, a potem jak już przy sterach będzie kto inny, to on się będzie martwił skąd wziąć CASH na bieżące wypłaty emerytur“.

Dlaczego tak łatwo i szybko zabrali nam pieniądze z OFE?

Bo wiedzą, że połowa społeczeństwa nie ma żadnych oszczędności (czyli tym bardziej nie będzie sobie zaprzątać głowy z czego żyć za kilkadziesiąt lat), druga część społeczeństwa jest tak zapracowana, aby zarobić na bieżące podatki, że nie ma czasu dobrze oglądnąć wieczornych wiadomości. Z kolei trzecia grupa społeczeństwa, ta najbogatsza, dawno wyeksportowała swoje pieniądze poza granice ojczyzny, aby płacić mniejsze podatki w rajach podatkowych, co samo w sobie już pozwala odłożyć im na godziwą emeryturę.

Wiedząc to, dokonano skoku na kasę, bo było oczywiste, że sejmu i tak nikt nie zablokuje protestami i strajkami, a jak się okazuje dzisiaj blokada sejmu to jedyny słuszny sposób demokratycznego głosowania. Problem w tym, że bardzo czasochłonny, a ludzie zaczynają głosować w ten sposób tylko jak poczują prawdziwy głód… Taka propos kiedyś stary mędrzec wyjaśnił co to jest głód – głód, to nie jest poczucie, że nie będziesz jutro mieć co jeść. Głód to świadomość, że nie będzie co jeść przez kolejny miesiąc, a może dłużej…

Chwileczkę, nie tak brutalnie – przecież możemy wybrać ZUS czy OFE

Niby tak, ale kilkadziesiąt procent pieniędzy z OFE już została przetransferowana do ZUS. Na jaki cel poszły pieniądze? A no na wypłatę bieżących emerytur, bo w kasie widocznie brakowało już gotówki. Drobna część naszych pieniędzy została w OFE i teraz do końca lipca 2014 roku będziemy mogli wybrać, czy 2,92 procenta (przed reformą było to około 7 procent) naszego wynagrodzenia ma być kierowane do OFE, czy też może razem z pozostałymi składkami ma trafiać do Zakładu Utylizacji Szmalu.

ZUS_czy_OFE

źródło: emerytura.gov.pl

Po reformie ZUS/OFE cała walka już nie toczy się o znaczną część naszych pieniędzy, one zostały już w większości przekazane do ZUS. Teraz możemy kierować do OFE około 15 procent składki emerytalnej. Dlatego w tym wszystkim chodzi już o coś innego. Trzeba  im pokazać, że my jako część społeczeństwa zachowaliśmy umiejętność zdrowej i niezależnej oceny sytuacji, nie daliśmy wcisnąć sobie medialnego bełkotu o dobrodziejstwie ZUS i naszych rządzących, którzy “dbają” o nas i nasze pieniądze.

Czy OFE nie są same sobie winne?

Fakt, że OFE są też same sobie winne, bo pobierały duże opłaty za “posługiwanie się tabliczką mnożenia” (do pracy funduszu, którego celem nie jest pobicie benchmarku, lecz jedynie fakt bycia lepszym od słabej konkurencji wystarczy tabliczka mnożenia… nic więcej 🙂 Do tego nie zwracali uwagi na to jak ich wyniki wyglądają na tle indeksów giełdowych, ale o zgrozo patrzyli na to czy ich wyniki są lepsze od konkurencyjnych funduszy, bo jak były lepsze to dostawali ekstra wynagrodzenie za zarządzanie… System postawiony na głowie, stworzony przez rządzących będących u sterów w latach 1997-1999 – Rząd Jerzego Buzka – koalicja AWS – Unia Wolności. Jak to historia lubi się rymować… Ci co kiedyś tworzyli ten system, gwarantowali jego działanie, dzisiaj go zlikwidowali… Gdyby jeszcze zlikwidowali i stworzyli coś lepszego, ale nie, ponownie został wykonany zjazd w przepaść…tym razem bez drogi powrotnej.

Czy w Zakładzie Utylizacji Szmalu naprawdę źle się dzieje?

Wystarczy zobaczyć co się wyprawia z Funduszem Rezerwy Demograficznej założonym w 2002 roku celem stworzenia poduszki bezpieczeństwa dla wypłat emerytur starzejącego się społeczeństwa w przyszłości. W lutym 2014 roku na mocy reformy OFE zostało im zabrane skromne 153 mld PLN. Większość z tego stanowiły obligacje w kwocie 134 mld zł, które zaraz po przekazaniu tej górki pieniędzy umorzono. Pozostało 19 mld PLN, które trafiło do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Przed całą tą operacją aktywa Funduszu wynosiły 18 mld PLN, więc po zasileniu nową porcją CASHu aktywa Funduszu się podwoiły. Ale niestety pieniądze nie poleżą tam długo, bo gotówka w kwocie 2 mld PLN trafiła już lub wkrótce trafi do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli na wypłatę dla obecnych emerytów. Papiery wartościowe też trafią na wypłaty emerytur, muszą tylko zostać zamienione na gotówkę. Ale przecież to nie nowość. W 2010 roku z Funduszu Rezerwy Demograficznej rząd wyciągnął 7,5 mld PLN. W 2011r. Pobrano 4 mld PLN. Teraz wezmą 3 mld PLN. Gdyby nie traktowano Funduszu jak prywatnego bankomatu, to na koniec 2013 roku byłoby tam 31 mld PLN, zamiast obecnych 18 mld PLN.

Skoro dzieją się tam teraz takie rzeczy to trzeba zadać sobie pytanie – Czy system emerytalny jest wypłacalny? Gdyby cały ten system potraktować jako spółkę akcyjną, której walory możemy kupić, to czy chcielibyśmy posiadać akcje takiej spółki, której biznes się kurczy, a ona sama zadłuża się szybciej niż zarabia pieniądze???

Jakie z tej lekcji płyną wnioski?

  • Składamy wniosek o pozostanie w OFE
  • Planujemy lokowanie swoich oszczędności tak, aby mieć w każdej chwili możliwość swobodnego dysponowania zgromadzonym kapitałem.
  • Nie wierzymy w jakiekolwiek obietnice sfer rządowych o bezpieczeństwie Naszych pieniędzy. Te najbardziej bolesne dla portfela reformy przeprowadzone są bardzo nagle, tak by większość społeczeństwa obudziła się z przysłowiową “ręką w nocniku” już po reformie.
  • Obserwujemy długoterminowe kursy walut i akcji przynajmniej raz w miesiącu. Rynek giełdowy to doskonały mechanizm wyprzedzający, na którym rządzi tak zwana niewidzialna ręka. Po kształcie długoterminowych wykresów cen walut i indeksów akcji można z wyprzedzeniem wyczytać prawdopodobieństwo problemów z wypłacalnością/wiarygodnością danego kraju (dla przykładu: Rubel rosyjski tracił na wartości od połowy 2013 roku – niewidzialna ręka rynku od dłuższego czasu ewakuowała kapitał z krainy Putina).
  • Sposoby lokowania kapitału na cele emerytalne to nieruchomości, lokaty, złoto, stabilne biznesy. Trzeba to sobie wszystko proporcjonalnie ułożyć w zależności od płynności danych aktywów. Dobry pomysł to otworzyć sobie kilka kont bankowych w krajach bezpiecznych/neutralnych politycznie z niskimi podatkami.

Podobne wpisy:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: office(m@łpa)goldco.pl zamiast (m@łpa) wpisz @
e-mail Piotr Kowalski: piotr.kowalski(m@łpa)goldco.pl zamiast (m@łpa) wpisz @
Goldco S.A.: ul. Rynek 7, 50-106 Wrocław
Goldco S.A. Biuro Obsługi Klienta: ul. Tarnogajska 11, 50-512 Wrocław

Tags:

Zostaw Odpowiedź