Strona GłównaZłotoIngot- sztabka, Intrinsic value- wartość rzeczywista monety, Słownik Inwestora cz.8

  • Co to jest Ingot, czyli sztabka
  • Co to jest Intrinsic value, czyli wartość rzeczywista monety
  • Co to jest Inverted market, czyli backwardation

Ingot, czyli sztabka– masa metalu uformowana w znormalizowany kształt. W branży metali szlachetnych słowo sztabka jest nieodłącznym elementem w określaniu złota bulionowego dystrybuowanego w formie rozpoznawanej przez wszystkich, jako sztabki złota posiadającej znormalizowany kształt, oznaczenie probiercze, mennicze oraz zazwyczaj certyfikat menniczy. W terminologii anglosaskiej słowo ingot używane jest zamiennie ze słowem bar, które równorzędnie oznaczają sztabkę złota.

Intrinsic value, czyli wartość rzeczywista- używane głównie w odniesieniu do monet, które z przyczyn legislacyjnych muszą posiadać nominał, aby być pełnoprawnym środkiem płatniczym na obszarze kraju emitenta. Nominał takiej złotej lub srebrnej monety bulionowej stanowi tylko element rozpoznawczy, bo rzeczywista wartość takiej monety bulionowej zależy tylko i wyłącznie od aktualnej ceny metalu z jakiego taka moneta została wykonana. Na przykład jednouncjowa złota moneta American Gold Eagle ma nominał 50 USD, jednak jej bieżąca wart równa jest cenie giełdowej jednej uncji złota.

Inverted market, czyli backwardation- sytuacja na rynku instrumentów pochodnych, podczas której ceny danych aktywów w przyszłości są niższe niż obecnie, pomimo występowania bieżących kosztów ich przechowywania. Więcej w poście o backwardation.

Podobny temat poruszyliśmy w:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags:

Zostaw Odpowiedź