Strona GłównaCeny złotaCOMEX kontra Shanghai Gold Ex, czyli koniec owijania uncji w papier

Od lat toczy się dyskusja o fikcyjnym przeroście największej giełdy złota COMEX w Nowym Jorku, na której pierwsze skrzypce grają banki inwestycyjne często utrzymujące na swoich książkach krótkie pozycje [na spadki cen] o równowartości kilkuletniego wydobycia kruszców.

Banki te mogą bezustannie grać na spadki cen, bo przy odpowiednim zarządzaniu portfelem, mogą sprzedawać złoto nie posiadając go w portfelu i tym samym są w stanie wpływać na zaniżanie jego cen. Potocznie nazywa się to obrót złotem papierowym, czyli można mieć ekspozycje na zmiany cen złota i jednocześnie nie mieć jakiejkolwiek styczności z kruszcem. 

Gdyby nie handel papierem, ceny kruszców byłyby wyższe

Przeciwnicy największej giełdy złota Comex twierdzą, że gdyby nie obrót złotem papierowym, to ceny kruszców byłyby obecnie na znacznie wyższych poziomach. Jednak nie zauważają oni faktu, że gdyby nie istniał Comex, to cała branża obrotu złotem miałaby nie lada problem z zabezpieczaniem cen stanów magazynowych utrzymywanych w złocie.

A jak to wygląda w rzeczywistości i czy nowojorski Comex to mekka złota papierowego?

Odpowiedź na to pytanie powinno dać porównanie dwóch rynków: amerykańskiego COMEXu i chińskiego Shanghai Gold Exchange.

Comex słynie z wielkich obrotów jakie generują na nim największe banki inwestycyjne, które w powszechnym mniemaniu zaniżają ceny metali szlachetnych. Natomiast Shanghai Gold Exchange został stworzony z myślą o prawdziwie fizycznym obrocie złotem i jak dotąd udaje mu się spełniać tę rolę.

Tylko w kwietniu 2013r. na Comexie przehandlowano ilość złota odpowiadającą wartości 960 mld USD. Natomiast na giełdzie złota w Shanghaiu obrócono złotem o wartości niecałych 30 mld USD, czyli aż o 97% mniej niż na największym rynku złota Comex.

Giełda złota w Shanghaiu przebija w obrotach realnym złotem giełdę nowojorską

I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że na COMEXie odbiory fizycznego realnego złota stanowili zaledwie 2,7 procent całego obrotu, a na Shanghai Gold Exchange żądano dostawy fizycznego złota aż w 38 procentach wszystkich transakcji.

Z giełdy w Shanghaiu odebrano 236 ton złota, a z giełdy w Nowym Jorku tylko 2,96 tony

Po przełożeniu procentów obrotu na tony okazuje się, że ilość złota odbieranego z nowojorskiej giełdy w postaci realnych sztab to tylko 2,96 tony. Natomiast na giełdzie złota w Shanghaiu zrealizowano dostawy złotych sztabek w ilości 236 ton. Okazuje się zatem, że pod względem prawdziwego handlu realnym złotem niedawno powstała młoda giełda złota w  Shanghaiu jest prawie 8 krotnie większa od największej na świecie giełdy złota Comex.

Tam gdzie więcej obraca się realnych sztab złota, tam wyższa cena kruszcu

Najważniejsze jednak to, że średnia cena na giełdzie złota w Shanghaiu, była aż o 21 dolarów, czyli o 1,41 procent wyższa niż na giełdzie w Nowym Jorku.

Ostatni będą pierwszymi

Porównanie tych dwóch odległych od siebie rynków prowadzi do ciekawych wniosków. Amerykańska giełda złota Comex, choć kilkudziesięciokrotnie większa od chińskiej giełdy złota, w rzeczywistości realizuje kilkukrotnie mniej dostaw prawdziwego złota. Ponadto cena złota w Nowym Jorku, gdzie obraca się w większości złotem papierowym była o 1,41 procent niższa niż na giełdzie w Shanghaiu, potwierdza się zatem fakt, że gdyby na największych giełdach złota obracano w większej ilości realnym złotem, to cena kruszców byłaby wyższa. Pikanterii dodaje fakt, że w najbliższych miesiącach włodarze zza Buga planują otwarcie rosyjskiej giełdy złota w Moskwie, na której na początku planowany jest obrót papierowym złotem, ale wraz z rozwojem tego rynku, ma on być jedną z większych platform obrotu złotem fizycznym.

Podobny temat poruszyliśmy w:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski GCO Spółka z o.o.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Gco Spółka z o.o.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , , , ,

Zostaw Odpowiedź