Strona GłównaBanki centralneWyluzowany Włoch oddaje stery ECB skąpemu Niemcowi.

W 2019 roku Mario Draghi, obecny prezes Europejskiego Banku Centralnego, odda stery Niemcowi Jensowi Weidmannowi.

Draghi słynie ze swojego luźnego podejścia do polityki monetarnej obiecując regularnie, że zrobi wszystko co będzie trzeba, aby ratować wspólną euro walutę. Jak obiecywał, tak czynił drukując biliony euro i liberalnie skupując wszystkie europejskie długi oferując tym samym przysłowiowe darmowe obiady zadłużonym krajom południa europy. Mimo uciesze rządzącym w tym złotym okresie darmowego pieniądza, idzie zmiana, która nosi nazwę Weidmann. Pozostaje zatem bliżej przyjrzeć się tej postaci, która od przyszłego roku będzie kierować bankiem centralnym wspólnego pieniądza.

Weidmann aktualnie pełni funkcję prezesa Bundesbanku i należy do grupy post weimarskich Niemców, którzy wierzą w silną walutę i niską inflację. Ostatnio Financial Times opublikował z nim wywiad, w którym to Weidmann miał okazję zmierzyć się ze wszystkimi postulatami stawianymi przez Draghiego. W wywiadzie tym Weidmann stwierdził, że sprzeciwia się wszystkim decyzjom podjętym przez Dragiego w ciągu ostatnich kilku lat oraz chciałby zatrzymać obecny proces druku pieniądza i skupu obligacji realizowany przez ECB, a także dodatkowo opowiada się za podniesieniem stóp procentowych. Ponadto Weidmann nie jest też fanem francuskiego prezydenta Macrona oraz jego pomysłu stworzenia budżetu strefy euro, który mógłby służyć jako łatwy transfer pieniędzy do leniwych południowców.

Roszada kadrowa doskonale zbiega się w czasie z pękaniem największej bańki spekulacyjnej naszych czasów, którą to bańką są obligacje. To gigantyczny rynek o wartości kilkudziesięciokrotnie większej niż rynek akcji i surowców. Pierwszy sygnał wejścia w trend spadkowy dały już obligacje amerykańskie.

pekniecie-banki-spekulacyjnej-obligacje-usa

Wykres cen 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych od 1980 roku.

Teraz powoli dołączają do nich amerykańskie obligacje korporacyjne, na rynku których w marcu 2018 po raz pierwszy odnotowano znacznie mniej kapitału niż jeszcze kilka miesięcy temu.

wskaźnik-ilosci-kapitalu-na-amerykanskim-rynku-dlugu-korporacyjnego

Im wyższe odczyty tego wskaźnika, tym mniej kapitału na rynku długu korporacyjnego.

W szaleńczym tempie rośnie na rynku międzybankowym oprocentowanie kredytów w dolarach.

oprocentowanie-pozyczek-dolarowych-na-miedzybanku

Libor USD 3m w %

Stopa oprocentowania kredytów w EUR i PLN do momentu aż trwa program druku EUR i skupu obligacji pozostaje na rekordowo niskich poziomach, ale to się zmieni jak ECB zakończy program skupu obligacji. Wówczas okaże się, że tak nisko oprocentowanych obligacji nikt nie chce kupować i nastąpi wzrost rynkowych stóp procentowych. Będzie to poważny problem dla większości krajów europejskich, którym przy wyższych stopach procentowych znacznie zwiększy się koszt obsługi ich zadłużenia.

oprocentowanie-pozyczek-euro-na-miedzybanku

Libor EUR 3m w %

W ostatnich decyzjach ECB widać również idącą w żółwim tempie pracowitość i skuteczność działania europejskich instytucji oraz banków. Przez około 10 lat druku pieniądza nie były w stanie przygotować się na ciężkie czasy i oczyścić swoich bilansów ze złych długów. I może w sumie mieli rację, bo w ostatnich dniach ECB wyszedł im z pomocą i wydłużył z 2018 do 2021 roku okres adaptacji nowych przepisów wymagań kapitałowych dla banków. W ten sposób ECB daje dodatkowe 3 lata życia ledwo dyszącym włoskim bankom i jednocześnie Pan Mario Draghi odejdzie w chwale jako ten, który nie doprowadził do upadku euro waluty. A co będzie z tymi bankami i strefą euro po 2021 roku w środowisku wysokich stóp procentowych? To już decydentów z ECB nie będzie interesować, oni już będą w innych bardziej przyjemnych miejscach.

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , ,

Zostaw Odpowiedź