Strona GłównaCeny złotaZłota moneta – Krugerrand 1oz złota – Sklep

Więcej szczegółów o Krugerrandzie znajdziesz w najnowszym wpisie o Krugerrandach. Kliknij tutaj, aby przejść do tego wpisu.

Krugerrand – nazwa monety pochodzi od południowo-afrykańskiego przywódcy i prezydenta Paula Krugera. Moneta ta jest najbardziej znaną formą złota na świecie, najbardziej popularną złotą monetą lokacyjną i jednocześnie najbardziej aktywnie handlowaną (płynną). Krugerrand obchodzi w tym roku swoje 45 urodziny.

Pierwsze Krugerrandy mennica Afryki Płd. wyemitowała 3 lipca 1967. Na początku był to środek obejścia międzynarodowego embarga narzuconego krajowi z uwagi na politykę apartheidu. Od tego czasu wiele jednak się zmieniło. Aktualnie Krugerrand stał się preferowanym środkiem promującym południowo- afrykańskie złoto i przemysł wydobywczy na światowych rynkach.

Moneta ta w wielu miejscach uważana jest za legalny środek płatniczy, jednak nie ma ona żadnej oficjalnej wartości nominalnej. Jej wartość w danym momencie jest bezpośrednim odbiciem ceny spot złota w ilości jednej uncji. W 1984 roku za jednego Krugerranda trzeba było zapłacić 1000 Randów. A aktualnie jeden Krugerrand jest wart 7500 Randów. Regularny wzrost ceny Krugerranda przez ponad 20 letni okres udowodnił, że moneta ta pozwala zachować wartość nabywczą pieniądza, w tym przypadku szczerego złota w rozpoznawalnej przez inwestorów na całym świecie formie ? jednego złotego Krugerranda, genialnego w swej prostocie.

Na początku Krugerrandy były bite jako monety jednouncjowe i zawierały dokładnie 31.103 gramów szczerego złota. Wykonane są ze złota 22 karatowego, oznacza to stop złota (91,67%) z małą domieszką miedzi, która jest dodawana dla polepszenia twardości i odporności na ścieralnie. Moneta zawiera dokładnie jedną uncję złota, a całkowita waga monety jest odpowiednio większa i wynosi około 34 gramy.

Od lipca 1980 rozpoczęto bicie Krugerrandów także w mniejszych rozmiarach, zawierających 1/2 , 1/4  lub 1/10 uncji czystego złota.

Krugerrand jest najpopularniejszą formą złota na świecie i oferuje jednocześnie najprostszą metodę zainwestowania w złoto bulionowe. Prawie każdy dystrybutor oraz wiele banków prowadzi ich sprzedaż. Aktualnie krąży po świecie około 46 milionów uncji złota, w formie wybitych Krugerrandów. Jest to ilość kruszcu większa niż złoto we wszystkich innych złotych monetach razem wziętych!

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Zostaw Odpowiedź