Strona GłównaZłotoZłoto i zakaz jego wydobycia w Gujanie

Rząd w Gujanie wprowadził na okres nieoznaczony zakaz wydobycia złota i diamentów z rzek. Głównym powodem jest przede wszystkim skażenie środowiska i niedokładne przepisy określające wydobycie złota.

Embargo na wydobycie złota powstało pomimo tego,że złoto przynosi ponad miliard dolarów zysku rocznie i stanowi pierwsze miejsce w eksporcie tej gospodarki. W Gujanie, która liczy sobie 750 tys. mieszkańców, w 2011 roku złoto stanowiło połowę całego eksportu. Wyprodukowane złoto jest w tym kraju większej ilości niż w Republice Południowej Afryki.

Urobek złota jest jednak  bardzo niebezpieczny dla tamtejszych lasów deszczowych, które pokrywają około 80 procent powierzchni kraju. W wyniku wydobycia złota brzegi rzek oraz same rzeki są degradowane, niektóre rodzaje ryb przepadają, a drzewa blokują kanały wodne. Zakomunikowano również. że władza wykonawcza oceni zniszczenia powstałych do tej pory.

Zakaz wydobycia złota i diamentów z rzek jest dużym problemem dla gujańczyków, ponieważ każdy mieszkaniec tamtego rejonu generuje swoje dochody z wydobycia złota i diamentów. Problemem Gujany jest nielegalny obrót złotem i diamentami. Szmuglowanie złota do znajdującego się obok Surinamu szacowane jest na 450 tys. uncji złota w skali roku.

 

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , ,

Zostaw Odpowiedź