Strona GłównaZłotoZłoto i zakaz jego wydobycia w Gujanie

Rząd w Gujanie wprowadził na okres nieoznaczony zakaz wydobycia złota i diamentów z rzek. Głównym powodem jest przede wszystkim skażenie środowiska i niedokładne przepisy określające wydobycie złota.

Embargo na wydobycie złota powstało pomimo tego,że złoto przynosi ponad miliard dolarów zysku rocznie i stanowi pierwsze miejsce w eksporcie tej gospodarki. W Gujanie, która liczy sobie 750 tys. mieszkańców, w 2011 roku złoto stanowiło połowę całego eksportu. Wyprodukowane złoto jest w tym kraju większej ilości niż w Republice Południowej Afryki.

Urobek złota jest jednak  bardzo niebezpieczny dla tamtejszych lasów deszczowych, które pokrywają około 80 procent powierzchni kraju. W wyniku wydobycia złota brzegi rzek oraz same rzeki są degradowane, niektóre rodzaje ryb przepadają, a drzewa blokują kanały wodne. Zakomunikowano również. że władza wykonawcza oceni zniszczenia powstałych do tej pory.

Zakaz wydobycia złota i diamentów z rzek jest dużym problemem dla gujańczyków, ponieważ każdy mieszkaniec tamtego rejonu generuje swoje dochody z wydobycia złota i diamentów. Problemem Gujany jest nielegalny obrót złotem i diamentami. Szmuglowanie złota do znajdującego się obok Surinamu szacowane jest na 450 tys. uncji złota w skali roku.

 

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: office(m@łpa)goldco.pl zamiast (m@łpa) wpisz @
e-mail Piotr Kowalski: piotr.kowalski(m@łpa)goldco.pl zamiast (m@łpa) wpisz @
Goldco S.A.: ul. Rynek 7, 50-106 Wrocław
Goldco S.A. Biuro Obsługi Klienta: ul. Tarnogajska 11, 50-512 Wrocław

Tags: , ,

Zostaw Odpowiedź