Strona GłównaAkcjeRynek złota i akcji w 3-cim tygodniu sierpnia

Data publikacji 21 sierpnia 2023 r.

W ubiegłym tygodniu ceny złota odnotowały największy tygodniowy spadek procentowy od ponad czterech miesięcy, głównie pod wpływem silniejszego dolara i jastrzębich komentarzy przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Ceny złota oscylowały w piątek w pobliżu trzymiesięcznego minimum i ukształtowały największy tygodniowy spadek od lutego, ponieważ dolar umocnił się gdy szef Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell powtórzył, że w najbliższym czasie czekają nas kolejne podwyżki stóp procentowych. W porównaniu z poprzednim tygodniem cena złota spadła o jedną dziesiątą procenta. Konsensus na rynku jest taki, że silniejszy dolar, sprawia, że złoto staje się droższe dla inwestorów posiadających inne waluty, co może zmniejszyć popyt na złoto i zepchnąć ceny złota w dół. Udokumentowane w raporcie z posiedzenia komentarze przedstawicieli Rezerwy Federalnej na temat możliwości podwyżek stóp procentowych mogą zwiększyć wartość dolara i zmniejszyć popyt na złoto. Większość uczestników rynku uważa, że gdy rentowność papierów skarbowych rośnie, inwestorzy mogą przenosić swoje pieniądze ze złota w obligacje skarbowe, co może zmniejszyć popyt na złoto i zepchnąć jego ceny w dół. Natomiast lepsze niż oczekiwano dane o zatrudnieniu w USA wzbudziły obawy, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe, co może zwiększyć wartość dolara i zmniejszyć popyt na złoto. Podsumowując, połączenie silniejszego dolara, jastrzębich komentarzy przedstawicieli Rezerwy Federalnej i rosnących rentowności obligacji skarbowych przyczyniło się do spadku cen złota w ubiegłym tygodniu. Aktualnie rynek wykonuję większą korektę, zbierając powoli siły do ataku na szczyt ponad 2000 dolarów za uncję.

Rynek akcji w USA

W ubiegłym tygodniu na amerykański rynek akcji wpływ miało kilka czynników, w tym obawy o wzrost gospodarczy: Niektóre branże, które są bardziej wrażliwe na wzrost gospodarczy, takie jak sektory cykliczne, energetyka i finanse, oraz akcje spółek o małej kapitalizacji, pozostawały w tyle. Mogło to przyczynić się do zmienności rynku. Szybki cykl podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną doprowadził do pogorszenia się nastrojów w sektorze bankowym i potencjalnego spowolnienia gospodarki. Mogło to także przyczynić się do zmienności rynkowej, a inwestorzy mogą obawiać się wpływu rosnących stóp procentowych na rynek. Według traderów z firmy T. Rowe Price, handel algorytmiczny, czynniki techniczne i niskie letnie wolumeny obrotu mogły przyczynić się do pogorszenia nastrojów akcji spółek o małej kapitalizacji. Również rosnąca globalna inflacja była czynnikiem mogącym być również powodem do niepokoju dla inwestorów na rynku akcji. Podsumowując, na amerykański rynek akcji w ubiegłym tygodniu wpływ miały różne czynniki, w tym obawy o wzrost gospodarczy, stopy procentowe, handel algorytmiczny i czynniki techniczne, inflacja i pozytywne dane gospodarcze. Czynniki te przyczyniły się do zmienności rynku i mogą nadal negatywnie wpływać na rynek w nadchodzących dniach.

Rynek akcji w Chinach

Kłopoty gospodarcze w Chinach zostały podkreślone jako potencjalny powód do niepokoju na globalnych rynkach akcji. Ludowy Bank Chin, który obniżył kluczowe stopy procentowe do nowych minimów i był postrzegany jako ruch, który mógł nie być wystarczająco odważny. Pojawiły się doniesienia, że administracja Bidena planuje nałożyć surowsze ograniczenia na eksport procesorów do Chin wykorzystywanych w aplikacjach sztucznej inteligencji. Wiadomość ta mogła mieć wpływ na akcje związane z sektorem technologicznym na chińskim rynku akcji. Raporty sugerowały, że chińska produkcja skurczyła się w czerwcu i pojawiły się obawy o osłabienie tempa ożywienia gospodarczego w Chinach. Czynniki te mogły wpłynąć na nastroje inwestorów i ceny akcji. Załamanie na chińskich i hongkońskich giełdach skutkowało tym, że indeks chińskich akcji notowanych w Hongkongu spadł o ponad 9 procent w ciągu miesiąca. Na spadek cen akcji mogły mieć wpływ obawy o ogólne perspektywy gospodarcze. Należy zauważyć, że są to ogólne wiadomości, które mogły mieć wpływ na chiński rynek akcji.

Rynek akcji w Japonii
Zgodnie z raportem CNN, główne japońskie indeksy giełdowe notują najwyższe poziomy od 1990 r., kiedy to pękała słynna bańka spekulacyjna z końca lat 80-tych. Inwestorzy twierdzą, że japońskie akcje skorzystały na stosunkowo niskich wycenach, długo oczekiwanym powrocie inflacji i słabnącej walucie. Na japońskim rynku akcji jednak doszło do przesilenia, rynek po wcześniejszym mocnym wykupieniu odnotował największą tygodniową stratę od ośmiu miesięcy. Zgodnie z raportem Reutersa, japoński Nikkei odnotował w piątek największą tygodniową stratę od ośmiu miesięcy, spadając przez trzecią sesję w związku z utrzymującymi się obawami o gospodarkę Chin. Raporty sugerują, że japońska produkcja skurczyła się w czerwcu i pojawiły się obawy o osłabienie tempa ożywienia gospodarczego w Japonii. Czynniki te mogły wpłynąć na nastroje inwestorów i ceny akcji. Ogólnie rzecz biorąc, na japoński rynek akcji w ubiegłym tygodniu wpłynęło wiele czynników, w tym długo oczekiwany powrót inflacji, obawy o gospodarkę Chin, obawy o ożywienie gospodarcze oraz globalne przepływy kapitału realizujące zyski z japońskich akcji. Czynniki te przyczyniły się do zmienności rynkowej i mogą nadal wpływać na rynek w nadchodzących tygodniach.

Rynek akcji w Indiach
Według raportu Forbes, sektory takie jak motoryzacja, FMCG, ropa naftowa i gaz, BFSI, dobra kapitałowe, a nawet IT stały się gwiazdami na tamtejszym rynku akcji w ciągu ostatnich kilku tygodni. Raport CNN Business podkreślił, że indyjski benchmarkowy indeks Sensex, który odwzorowuje 30 dużych spółek, wzrósł o 10% w ciągu ostatnich trzech miesięcy, podczas gdy szerszy indeks Nifty 50 podskoczył w tym czasie o 11%. Sugeruje to, że ogólne wyniki rynkowe były pozytywne. Zgodnie z raportem Reutersa, Reliance Industries wzrosło o 0,74% po tym, jak Bombay Stock Exchange ogłosiła, że niedawno wydzielona spółka Jio Financial Services będzie notowana 23 sierpnia.

Rynek akcji w Meksyku

Meksykańska Giełda Papierów Wartościowych (BMV) osiągnęła najlepsze wyniki od 2021 r., rosnąc o 10,45% w 1H23, według analityków finansowych. Ponadto w raporcie CNN Business podkreślono, że waluty i akcje Ameryki Łacińskiej osiągnęły lepsze wyniki niż szersze rynki wschodzące w pierwszej połowie roku, podczas gdy indeks MSCI dla walut Ameryki Łacińskiej wzrósł o 17,4% w pierwszych sześciu miesiącach 2023 r., podczas gdy jego odpowiednik giełdowy podskoczył o 15,8%. Raporty te sugerują, że ogólne wyniki rynkowe w Meksyku i Ameryce Łacińskiej były pozytywne.

Treść tego wpisu, to podsumowanie najważniejszych informacji z zaufanych publikatorów rynkowych i ma służyć jako podsumowanie informacji zawartych już w cenach na rynku. NIE jest to porada inwestycyjna, autor NIE jest doradcą inwestycyjnym w myśl rozumienia polskich przepisów i nie może doradzać w zakresie inwestycji kapitałowych, każdy musi podejmować decyzję samodzielnie, a każda decyzja finansowa obarczona jest ryzykiem straty pieniędzy.
korzysci-z-zakupow-w-Goldco

Piotr Kowalski GCO Spółka z o.o.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Gco Spółka z o.o.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags:

Zostaw Odpowiedź