Strona GłównaZłoto inwestycyjneKolejni szukali żyłę złota na podatku VAT

Po ostatnich wyczynach Ambera, który przekoloryzował swoje papierowe lokaty w złoto, okazuje się, że kolejna grupa pomysłowych obywateli zwietrzyła interes, tym razem na wyłudzaniu podatku VAT w obrocie złotem.

http://finanse.wp.pl/kat,58434,title,CBS-trzy-osoby-podejrzane-o-wyludzanie-VAT-z-obrotu-zlotem,wid,15303779,wiadomosc.html?ticaid=1fff2

Jak to zrobili skoro złoto zwolnione jest z Vatu?

Z Vatu zwolnione jest złoto inwestycyjne, które według definicji art. 121 ust. 1 ustawy o podatku VAT:

  • Złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie, co najmniej 995 tysięcznych oraz złoto reprezentowane przez papiery wartościowe
  • Złote monety, które spełniają łącznie następujące warunki: posiadają próbę, co najmniej 900 tysięcznych, zostały wybite po roku 1800, są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia, są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80 proc. wartości rynkowej złota zawartego w monecie.

Natomiast z podatku Vat nie jest zwolnione złoto w postaci nieobrobionej, czyli np: granulat złota, który podlega 23% podatkowi.

Ludzie zaangażowani w ten proceder najprawdopodobniej kupowali złoto inwestycyjne zwolnione z VAT, przetapiali je na granulat, który wprowadzali do obrotu poprzez fikcyjne firmy. Granulat oczywiście podlegał podatkowi VAT, który odzyskiwano eksportując granulat poza granice kraju.

Jak widać po ewidencji skonfiskowanego majątku schwytana grupa przestępcza zdążyła się dość mocno rozwinąć i przez cały okres działalności zapewne zdążyła uszczuplić wpływy do budżety za co niestety zapłacą wszyscy podatnicy. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości organy kontroli skarbowej będą uważniej przyglądać się firmom działającym w branży obrotu złotem i będą bardziej szczegółowo kontrolować ich działalność, aby podobne sytuacje nie miały już miejsca.

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Tagi do treści strony:

granulat złota

Piotr Kowalski

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: office(m@łpa)goldco.pl zamiast (m@łpa) wpisz @
e-mail Piotr Kowalski: piotr.kowalski(m@łpa)goldco.pl zamiast (m@łpa) wpisz @
Goldco S.A.: ul. Rynek 7, 50-106 Wrocław
Goldco S.A. Biuro Obsługi Klienta: ul. Tarnogajska 11, 50-512 Wrocław

Tags: ,

Zostaw Odpowiedź