Strona GłównaZłotoIle dotychczas wydobyto złota i kto je posiada?

Ludzie wydobywają złoto z ziemi od tysięcy lat, stąd często nasuwa się pytanie ile dotychczas wydobyto złota i ile jest go aktualnie na powierzchnia naszego globu?

Dotychczas ilość wydobytego złota przez ludzi wynosi 166500 ton. Na pierwszy rzut oka wydaje się to ilością bardzo dużą, jednak trzeba przefiltrować to przez bardzo dużą gęstość złota wynoszącą 19,3 t/m3. Dzięki temu dotychczas wydobyte złoto w ilości ponad 166 tys. ton można byłoby zmieścić w sześcianie o boku 20,5 metra. Jego wysokość odpowiadałaby więc 6 piętrowemu budynkowi (7 kondygnacji, parter 1,5 m od podłoża).

Złoty sześcian o boku 20,5 metra wart 9,6 bln USD

Taka 20 metrowa kostka złota według aktualnych cen złota oscylujących wokół 1800 USD za uncję miałaby wartość 9,6 biliona dolarów (według anglosaskiej terminologii byłoby to 9,6 tryliona USD, bo u nich nie ma wielkości zwanej miliardem, która z kolei u nas występuję).

Połowa wydobytego złota w biżuterii, reszta to banki centralne, inwestorzy i przemysł

Połowa z dotychczas wydobytego złota, w ilości 84200 ton, została przetworzona na biżuterię i zapewne duża cześć tych precjozów w dalszym ciągu zdobi ich użytkowników. Mniej niż ćwiartka tej złotej kostki znajduje się w skarbcach banków centralnych w ilości 29000 ton. Podobną ćwiartkę mają prywatni inwestorzy, która łącznie waży 31000 ton. Pozostała ilość złota należąca i wykorzystana zapewne w przemyśle, stomatologii lub na bliżej nieokreślone cele stanowi 13,4 % dotychczas wydobytego złota i ma wagę 22300 ton.

Ile zostało złota pod ziemią?

Bardzo ciekawie wygląda ilość pozostałego złota pod ziemią wynosząca 51000 ton, czyli zaledwie 30% tego, co zostało już wydobyte. Gdyby tak bezgranicznie wierzyć analitykom WGC i DB, to można by rzec, że pozostało go tak mało, że złoto będzie już tylko drożeć prosto do nieba?

Warto jednak pamiętać, że jest to szacowana ilość pozostałego złota na podstawie dotychczas publikowanych przez spółki wydobywające złoto zasobów z klasy Proven & Probable. Aby kompania wydobywająca złoto mogła zakwalifikować część swoich złóż do tej klasy, to musi przejść szereg wierceń obarczanych wysokimi normami technologicznymi. Dlatego tylko mała część złóż złota ma najwyższą klasę Proven & Probable. Poza tym cały czas odkrywane są nowe złoża, fakt że są dużo dużo mniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Do tego dochodzą Chiny i pozostałe kraje zza żelaznych kurtyn, gdzie wydobywa się złoto idąc na żywioł i nie przykładając wagi do tego czy to będzie klasa Proven & Probable lub też Measured & Indicated.

W każdym bądź razie ci, którzy mają bardziej konserwatywne podejście do ilości złota pozostałego pod ziemią, ostrożnie szacują, że pod ziemią pozostało go jeszcze co najwyżej 150000 ton, czyli mniej więcej tyle, ile dotychczas wydobyto.

Ilość dotychczas wydobytego złota. źródło: Business Insider, WGC, DB

Ilość dotychczas wydobytego złota. źródło: Business Insider, WGC, DB

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Tagi do treści strony:

Ile złota wydobyto wydobycie złota w latach

Piotr Kowalski

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: office(m@łpa)goldco.pl zamiast (m@łpa) wpisz @
e-mail Piotr Kowalski: piotr.kowalski(m@łpa)goldco.pl zamiast (m@łpa) wpisz @
Goldco S.A.: ul. Rynek 7, 50-106 Wrocław
Goldco S.A. Biuro Obsługi Klienta: ul. Tarnogajska 11, 50-512 Wrocław

Tags:

2 komentarze

  1. PędnikNieŁągiewki says: 23 lutego 2016

Czas odpowiedzi i Pingi

Ani trackbacki and pingbacki nie są dostępne dla tego artykułu

Zostaw Odpowiedź